w

Japonia rozważa ​​wprowadzenie J-Coin i wyeliminowanie gotówki

fot. Pixabay

Banki w Japonii rozważają utworzenie cyfrowej waluty J-Coin, mającej na celu wyeliminowanie gotówki jako opcji płatności w perspektywie najbliższych kilku lat. Na łamach Financial Times niedawno ukazał się artykuł wskazujący, że planowane jest wdrożenie cyfrowej waluty za przyzwoleniem finansowych organów Japonii, jeszcze przed Igrzyskami Olimpijskimi, które mają odbyć się w Tokio w 2020 roku i ma na celu usprawnienie systemu finansowego.

Niedawno Japonia ponownie stała się największym rynkiem wymiany Bitcoin () z udziałem przekraczającym 50% w skali globalnej.

Warto zaznaczyć, iż Japonia to gospodarka w której obecnie gotówka odpowiada za około 70 procent obrotów – odsetek, który zdecydowanie przekracza kraje najbardziej rozwinięte, w których cyfrowe transakcje stanowią już większość obrotów na rynkach. Transakcje gotówkowe tworzą znacznie większe koszty w świecie finansowym niż dzieje się to w przypadku transakcji cyfrowych.

J-Coin czy Yen?

J-Coin ma działać równolegle z jenem, a nie zastępować go całkowicie. Cyfrowa moneta ma być wymienialna w stosunku jeden do jednego w stosunku do jena. Usługa cyfrowej monety ma zostać wprowadzona i obsługiwana bezpłatnie, ale równocześnie będzie świetnym sposobem do śledzenia transakcji, które są znacznie bardziej złożone i kosztowne w społeczeństwie opartym na gotówce.

Cyfrowa moneta prawdopodobnie pojawi się na rynkach w najbliższych latach, choć sama infrastruktura i sposób działania systemu nie są jeszcze jasne. Być może będą oparte na technologii Blockchain, ale szczegóły są jeszcze nieznane. Najnowsze raporty z Banku Japonii wskazują, iż władze wychodzą z przekonania, że ​​technologia Blockchain nie jest jeszcze wystarczająco “dojrzała”, aby obsługiwać tego typu transakcje.

Co o tym myślisz?

Napisane przez Bitcoiny

Dodaj komentarz

Nie ustawiono klucza aplikacji GIPHY. Sprawdź ustawienia

Blockchain

Vitalik Buterin z Ethereum współautorem Interaktywnego Protokołu ICO

“Wilk z Wall Street” nazywa Bitcoin “oszustwem”