w

Promotor OneCoin celem fińskiej policji

fot. Wikimedia Commons

Policyjne dochodzenie w Finlandii w sprawie schematu inwestycyjnego OneCoin właśnie nabiera tempa.

Finnish Broadcasting Company informuje, że według funkcjonariuszy organów ścigania z miasta Österbotten, promotor OneCoin, którego tożsamości nie podano, jest obecnie przedmiotem zainteresowania służb w sprawie traktowanej jako przestępstwo gospodarcze.

“Łączne szkody wynoszą ponad pół miliona euro”, podał Antti Perälä, urzędnik miejskiej policji, która prowadzi śledztwo.

W oszukańczym schemacie udział wzięło około 20 000 mieszkańców Finlandii, którzy ulegali namowom promotorów sprzedających pakiety “tokenów”, które następnie można było zamienić na OneCoins za pośrednictwem scentralizowanej, platformy internetowej. Według źródeł policyjnych wspominany promotor OneCoin jest jedną z dwóch osób, które są przedmiotem dochodzenia w sprawie przestępstw finansowych.

Dochodzenie, które rozpoczęło się w sierpniu, jest już drugim tego typu śledztwem związanym z OneCoin w kraju. Jak podaje BehindMLM, poprzednie dochodzenie zostało przeprowadzone przez władze krajowe i jego finałem było zakończenie postępowania.

Kraje takie jak Niemcy i Indie w ostatnich miesiącach wszczęły śledztwa mające na celu rozpracować system, który był szeroko komentowany i określany jako oszustwo, a organy nadzoru w innych krajach póki co ograniczyły się do wydania ostrzeżeń dla inwestorów.

Jeden z urzędników policji w Österbotten przewiduje, że wkrótce rozpocznie się szersze śledztwo w sprawie OneCoin i może ono obejmować wspólne, skoordynowane prace kilku organów ścigania z krajów europejskich oraz instytucji i agencji śledczych spoza Europy.

“Moim zdaniem, jeśli trwa śledztwo w sprawie przestępczości wokół schematu OneCoin, z pewnością będzie ono miało większy zasięg i będzie obejmowało kilka krajów” – powiedziała Perälä.

Co o tym myślisz?

Napisane przez Bitcoiny

Dodaj komentarz

Nie ustawiono klucza aplikacji GIPHY. Sprawdź ustawienia

Regulowane ICO nadchodzą: Overstock i Templum uruchomią platformy wymiany ICO

Rosja: Cyganie sprzedają fałszywe bitcoiny wykorzystując naiwność ludzi