w

LOLLOL OMGOMG

Tylko SegWit? Bitcoin Core już pracuje nad nowym rozwiązaniem skalowania

fot. Pixabay

Zespół głównych programistów Bitcoin jeszcze nie powiedział ostatniego słowa odnośnie skalowalności protokołu Bitcoin.

Pomimo faktu, że opracowywana przez lata koncepcja Segreged Witness (SegWit), mająca na celu ulepszenie skalowalności systemu Bitcoin, została wdrożona nieco ponad 6 tygodni temu, to już teraz spowodowała reakcję łańcuchową stymulującą inne optymalizacyjne zamiary, mające na celu przyciągnięcie do Bitcoin jeszcze większej liczby użytkowników.

Podczas gdy przedsiębiorcy i górnicy naciskają na bardziej agresywne skalowanie i tym samym skłaniają się ku kontrowersyjnej propozycji wprowadzenia Segwit2x, zespół programistów pracujących nad otwartoźródłowym oprogramowaniem Bitcoin () skupia się nad czymś zupełnie innym. Rozwiązanie nad którym pracują nazywane jest “Schnorr signatures” i polega na wyeliminowaniu algorytmu podpisu cyfrowego Elliptic Curve (ECDSA), który obecnie wspiera “agregację podpisów” w ramach Bitcoin blockchain. W rzeczywistości dodatek w postaci możliwości przeprowadzenia podpisu w typie Schnorr nie usunie w zupełności koncepcji ECDSA. Będzie z nią współistniał, pozwalając portfelom na tworzenie podpisów ECDSA lub nowszych i bardziej efektywnych, zagregowanych podpisów Schnorr.

Choć może to wydawać się złożone, zmiana ma na celu skonsolidowanie już istniejącej aktywności dotyczącej każdej transakcji. W ramach schematu ECDSA, każda transakcja bitcoin jest podpisywana indywidualnie podczas, gdy w przypadku podpisów typu Schnorr, wszystkie te dane mogą zostać podpisane za jednym razem.

Zdaniem twórców pracujących nad tym rozwiązaniem, może ono poprawić Bitcoin na kilka różnych sposobów.

Po pierwsze, zmniejszając liczbę podpisów, zwiększana jest tym samym ilość danych dotyczących transakcji, które mogą zostać zawarte w każdym bloku. Po drugie, łącząc podpisy, technologia ta może zwiększyć prywatność, utrudniając określenie skąd pochodzą konkretne transakcje.

Po trzecie, uważa się, że zmiana może ograniczyć “spamerskie ataki“, w których jednostka wysyła serię małych transakcji bitcoin, zajmując tym samym dodatkowe miejsce w ramach blockchain, które mogłoby być spożytkowane w znacznie bardziej przydatny sposób.

Choć nowa technologia podpisywania jest pomysłem, który narodził się jeszcze w 2013 r., to programiści zdążyli niedawno wprowadzić kilka przełomowych rozwiązań, tym samym przybliżając perspektywę wprowadzenia podpisów Schnorr do protokołu Bitcoin.

SegWit był pierwszym koniecznym krokiem do tego, aby nastąpiła zmiana kodu protokołu, która pozwala na przenoszenie danych dotyczących sygnatur do innej części bloku. Przyczynił się tym samym do tego, iż koncepcja Schnorr (lub coś zbliżonego) staje się możliwa do wdrożenia za pomocą zwykłego, wstecznie kompatybilnego uaktualnienia oprogramowania (soft fork), co do tej pory nie mogło nastąpić.

Inżynier Blockstream, Jonas Nick wskazuje, że podpisy Schnorr opracowywane są obecnie w ramach całego kompleksowego pakietu zmian programistycznych, zwanych “modułem aggsig“.

Swój wkład w tworzenie rzeczonych pakietów, które zaczęły być opracowywane jeszcze w 2012 roku, mieli m.in. Andrew Poelstra, Greg Maxwell, Pieter Wuille, Peter Dettman, co wskazuje, że moduł aggsig jest obecnie najbardziej dopracowanym rozwiązaniem tego typu.

Nick wskazał, że “choć wielu programistów w swoich pracach skupiło się w dużej mierze na konieczności optymalizacji wydajności samej implementacji kodu Schnorr tak, aby mieć pewność, że sprawdzanie podpisów będzie jak najbardziej wydajne, okazuje się, iż nadal istnieją pewne aspekty wymagające dopracowania, zanim moduł aggsig będzie mógł być wdrożony.” Dotyczy to na przykład funkcja OP_CHECKSIG w Bitcoin odpowiedzialna jest za sprawdzenie, czy ktoś naprawdę posiada bitcoiny, które próbuje wysłać. Aktualnie funkcja ta nie uwzględnia nowych podpisów w typie Schnorr, co oznacza, że w rzeczywistości ​nie może ona wykonać podpisów zbiorczych.

Nick zwrócił uwagę, iż obecnie “nie ma jeszcze żadnej publicznej propozycji, która precyzyjnie określi, jak to powinno działać.” Wyznał również, że zanim nowe propozycje zostaną wdrożone, programiści powinni rozpisać konkretny plan działań.

Mimo to Jonas był optymistą, ponieważ stwierdził, że zmiana ta nie powinna zająć zbyt wiele czasu, nazywając ją przy tym “stosunkowo prostą.”

Co o tym myślisz?

Napisane przez Bitcoiny

Dodaj komentarz

Nie ustawiono klucza aplikacji GIPHY. Sprawdź ustawienia

Władimir Putin: Kryptowaluty stanowią poważne zagrożenie

Demografia użytkowników Bitcoin: kim są i co robią?