w

Władimir Putin: Kryptowaluty stanowią poważne zagrożenie

fot. Wikimedia Commons

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział na wtorkowym spotkaniu, że kryptowaluty stanowią poważne zagrożenia związane z oszustwami i praniem brudnych pieniędzy.

Jak donosi rosyjska agencja informacyjna TASS, Putin miał okazję wypowiedzieć się na ten temat podczas spotkania skupiającego swoją uwagę wokół kwestii związanych z kryptowalutami i finansami. W trakcie spotkania Putin oficjalnie wyraził poparcie dla konieczności wprowadzenia nowych zasad dotyczących handlu kryptowalutami stwierdzając, że Rosja powinna tworzyć swoje regulacje w oparciu o międzynarodowe tendencje.

Na rzeczonym spotkaniu padły, jak do tej pory, jedne z najbardziej obszernych i wyczerpujących opinii Putina co do kwestii związanych z kryptowalutami. Pierwsza wypowiedź prezydenta Rosji odnośnie kryptowalut miała miejsce latem 2015 roku, kiedy to zwrócił uwagę, że istnieją “poważne i naprawdę fundamentalne kwestie związane z szerszym ich wykorzystaniem”. W swoich nowych wypowiedziach Putin podkreślił rosnące znaczenie tej technologii, a także wypowiadał się w podobnym tonie, co w komentarzach z 2015 r.

Jak to określił Putin:

“Wirtualne waluty czy też kryptowaluty stają się coraz bardziej popularne. W niektórych krajach przekształcają się w pełnoprawny instrument płatniczy i aktywa inwestycyjne. Jednocześnie użytkowanie kryptowalut pociąga za sobą poważne zagrożenia.”

Jeśli chodzi o zasady i regulacje, Putin poparł przepisy, które chronią konsumentów i jednocześnie ułatwią rozwój nowych produktów i instrumentów finansowych.

“Mając na uwadze międzynarodowe doświadczenia, powinniśmy rozwinąć taki system regulacji, umożliwiający nawiązanie w tej sferze odpowiednich relacji, które w zdecydowany sposób będą chronić interesy obywateli, biznesu i jednocześnie rządu oraz zapewnią prawne gwarancje do prac z tego typu nowatorskimi instrumentami finansowymi.”

We wtorek rządowa agencja informacyjna RT i Reuters donosiły, że Władimir Putin zdecydował stanowczo przeciwstawić się kryptowalutom, a w szczególności Bitcoin (). RT informuje, że Putin uważa, że ​​cyfrowe waluty mogą być wykorzystane do finansowania terroryzmu, unikania podatków i prania pieniędzy, a sam Bitcoin jest piramidą finansową.

RT cytuje Putina, który uważa, że Bitcoin tworzy:

“Możliwości prania pieniędzy pochodzących z działalności przestępczych, uchylania się od płacenia podatków, a nawet finansowania terroryzmu, jak również rozpowszechniania oszukańczych schematów finansowych.”

Po tym, jak Putin wyraził przekonanie, że wiele kryminalnych problemów w Rosji dzieje się za sprawą Bitcoin, bank centralny podtrzymał te uwagi, nazywając cyfrową walutę piramidą finansową:

“Widzieliśmy, jak Bitcoin przekształcił jednostkę płatniczą w składnik aktywów, który jest kupowany w celu uzyskania wysokiej rentowności w krótkim okresie czasu. To jest definicja piramidy.”

Co ciekawe, zaledwie rok czy dwa lata temu, rządowi specjaliści twierdzili, że Bitcoin musi być uregulowany, ponieważ jego spadająca cena spowodowała, że ​​inwestorzy tracili pieniądze. Najwyraźniej obecnie to rosnąca cena stanowi problem.

Jak na ironię jeszcze w zeszłym miesiącu minister finansów, Anton Siluanov stwierdził, że:

“Nie ma sensu wprowadzania zakazu [cyfrowych walut], trzeba je uregulować.”

Te komentarze padły niedługo po wypowiedzi jednego z zastępców szefa banku centralnego Rosji, który publicznie poinformował, że jego instytucja wraz z prokuratorem generalnym kraju będą wspierać dążenia mające na celu zablokowanie dostępu do stron internetowych oferujących usługi handlu kryptowalutami w Rosji. Jak podają źródła, przedstawiciele Banku Rosji obecni byli także na wtorkowym spotkaniu z Putinem.

Co o tym myślisz?

Napisane przez Bitcoiny

Dodaj komentarz

Nie ustawiono klucza aplikacji GIPHY. Sprawdź ustawienia

Rosyjskie władze zablokują dostęp do giełd kryptowalut

Tylko SegWit? Bitcoin Core już pracuje nad nowym rozwiązaniem skalowania