w

OMGOMG LOLLOL SuperSuper WTFWTF ZłośćZłość PłaczPłacz

Bitcoin dla zielonych

Bitcoin Laptop

Ostatnio na łamach wielu serwisów coraz więcej mówi się o Bitcoin, w szczególności w środowiskach związanych z ekonomią oraz ideami libertynistycznymi. Projekt wywołuje duże poruszenie i podobnie jak w przypadku większości systemów, które przebijają się do opinii publicznej w podobny sposób, Bitcoin niesie ze sobą ekscytację, spekulacje oraz zamieszanie. Z całą pewnością Bitcoin jest skomplikowany, w szczególności dla polskich użytkowników, gdyż cała nomenklatura skupiająca się wokół systemu często bywa kłopotliwa w zrozumieniu. Trudności z pewnością mogą sprawiać takie terminy jak: mining, blockchain, hashrate itp. Jak się okazuje nie tylko polscy odbiorcy mają z nimi problem. Otóż znaczna część anglojęzycznej społeczności Bitcoin często zwraca się z prośbą o wyjaśnienie podstawowych terminów do bardziej doświadczonych użytkowników. Jak dotąd w rodzimej społeczności skupionej wokół Bitcoin nie usystematyzowano i nie dokonano standaryzacji terminów i zapewne jak w przypadku innych nowych technologii, również wśród polskich użytkowników Bitcoin przyjmą się raczej anglojęzyczne terminy. Na szczęście aby móc korzystać z udogodnień i funkcjonalności jakie oferuje nam Bitcoin nie trzeba znać zaawansowanej terminologii i wystarczy jedynie podstawowa znajomość obsługi komputera. Jednak aby móc w pełni zrozumieć czym tak naprawdę jest Bitcoin przydatna będzie podstawowa wiedza z dziedzin takich jak: kryptografia, ekonomia, informatyka oraz matematyka. Jak pokazuje doświadczenie zupełne zrozumienie i gruntowna analiza całego systemu nie jest potrzebna, gdyż większość ludzi nie rozumie nawet podstaw i zasad funkcjonowania obecnego systemu monetarnego oraz całej gospodarki, która się wokół niego skupia. Zatem na początku zaznaczyć należy, że Bitcoin jest zupełnie nowym globalnym systemem monetarnym spełniającym rolę zarówno samej waluty jak i systemu płatności dla tejże waluty. Podobnie jak w przypadku jazdy na rowerze, kiedy zrozumiemy i pojmiemy jak korzystać z Bitcoin, po krótkim czasie stanie się on dla nas wielkim udogodnieniem poprawiającym komfort życia. Z drugiej strony, podobnie jak w przypadku jazdy na rowerze, można spędzić lata ucząc się i zgłębiając zasady fizyki nią rządzących. Tak gruntowna wiedza nie jest niezbędna dla samego rowerzysty i dokładnie w ten sam sposób każdy może korzystać z nieograniczonych możliwości jakie wiążą się z użytkowaniem systemu Bitcoin, wykazując się jedynie odrobiną zdrowej ciekawości i cierpliwości.

Czym jest Bitcoin?

Bitcoin to dwie rzeczy: Jednostka elektronicznej waluty oraz globalny system płatności, który umożliwia wysyłanie i odbieranie jednostek tejże waluty. Zarówno sama jednostka waluty jak i cały system płatności występują pod jedną nazwą: Bitcoin.

Jako jednostka waluty bitcoin należy rozpatrywać jak każdą inną walutę, jednak ze znacznie szerszymi możliwościami adaptacji jej unikalnych możliwości jaką daje jej system w którym funkcjonuje. Świat ma dolary, euro, złotówki, jeny, złoto oraz srebro, niedawno do tego grona dołączył Bitcoin.

Podstawowe cechy Bitcoin jako waluty to:

  • W obiegu nigdy nie będzie więcej niż 21 milionów jednostek tej waluty, która generowana jest przez system w określonym czasie w sposób malejący.
  • Każda z bitmonet jest podzielna przez 1 miliard. Można posiadać 0,00000001 Bitcoina.
  • Teoretycznie niemożliwe jest stworzenie fałszywej bitmonety (aby to w pełni zrozumieć niezbędna jest wiedza z zakresu kryptografii oraz bardziej zaawansowanej matematyki).
  • Jako waluta istniejąca i działająca na wolnym rynku, bitmonety zawsze będą miały wartość. Obecnie 1 bitcoin jest wart 127 PLN. Ponieważ Bitcoin to globalny system, jego wartość jest policzalna we wszystkich znaczących walutach świata – od jena poprzez złotówkę aż po brazylijskie reale.
  • Handel bitmonetami, podobnie jak w przypadku każdej innej waluty odbywa się za pośrednictwem kantorów kryptowalut online działających jak giełda, dzięki czemu na bieżąco ustalany jest ich kurs na zasadach podaży i popytu, będących czysto wolnorynkowymi regułami. Najbardziej rozpoznawalnym kantorem jest MtGox.com
  • Nowe bitmonety są generowane wedle ściśle ustalonych przez protokół reguł, a następnie trafiają do użytkowników, którzy udostępniają moc obliczeniową swoich komputerów w celu ochrony systemu i całej sieci w której funkcjonuje. To właśnie jest Bitcoin Mining (wydobywanie/generowanie/kopanie bitmonet), co powinno raczej być określane mianem Bitcoin Auditing (audyt sieci Bitcoin). Użytkownicy udostępniający większą ilość mocy obliczeniowej w celu wsparcia działania systemu, mają większe szanse na otrzymanie/przydzielenie im przez system nowo wygenerowanych bitmonet, jednak wolumen nowych bitmonet nigdy się nie zwiększa (w rzeczywistości jest zmniejszany w jednostce czasu przez protokół aż do momentu kiedy wygenerowanych zostanie 21 milionów bitmonet, co nigdy nie nastąpi). Dzięki temu rozwiązaniu poziom inflacji jest z góry ustalony, stale zmniejszając się w efekcie nieustannie zbliżając się do zera.

Zatem do tej pory skupiliśmy się na szczegółach dotyczących Bitcoin jako jednostki waluty, jednak Bitcoin to jak wcześniej wspominaliśmy również system płatności.

Bitcoin jako system płatności zastępuje funkcje banków (w szczególności Bank Rezerwy Federalnej w procederze kreowania pieniądza, które w przypadku Bitcoin nie odbywa się przy udziale człowieka), międzybankowych sieci i stowarzyszeń funduszowych (SWIFT oraz SEPA), serwisów przetwarzających płatności (jak PayPal) oraz innych usługodawców finansowych (jak Western Union). Każda z tych wielkich instytucji związanych z kreacją, przechowywaniem, księgowaniem lub transferowaniem pieniędzy została zastąpiona jednym zintegrowanym systemem Bitcoin.

Jak to działa?

Jeżeli nadal czytasz ten artykuł oznacza to, że zapewne masz dosyć niezrozumiałych magicznych sztuczek stosowanych powszechnie przez bankierów i ekonomistów, a temat Bitcoin zaciekawił Cię do tego stopnia, że chcesz uzyskać odpowiedzi na nurtujące pytanie jak w zasadzie działa Bitcoin? W jaki sposób jeden prosty i przejrzysty system zastępuje wszystkie instytucje i funkcje do których przez wieki byliśmy przyzwyczajani nie mając żadnej alternatywy? W rzeczywistości w ten sposób staliśmy się zakładnikami rządów, banków oraz firm pośredniczących w transakcjach.

Bitcoin to zdecentralizowany system płatności on-line, rozproszony w internetowej sieci wśród wszystkich jego użytkowników, który śledzi i zapisuje każdą transakcję przeprowadzoną między nimi za pośrednictwem pełniących funkcję środka płatniczego w tymże systemie bitmonet.

Aby korzystać z Bitcoin należy tradycyjnie pobrać odpowiedni program zwany klientem Bitcoin, który umożliwia wysyłanie i odbieranie bitmonet, zachowując i dzieląc z innymi użytkownikami informacje o wszystkich transakcjach oraz każdej z bitmonet za pośrednictwem sieci internetowej. Obecnie istnieją znacznie wygodniejsze narzędzia oparte na systemie Bitcoin oraz współpracujące z całą siecią w której pracuje. Nie wymagają one pobierania klienta Bitcoin, który zawiera całą historię Bitcoin zapisaną w formie pliku, który jest stale aktualizowany podczas współpracy z całą siecią Bitcoin w której funkcjonuje. Do tych narzędzi należą m.in. portfele online, które zostaną przedyskutowane później.

Sam program Bitcoin, podobnie jak wiele istniejących narzędzi na nim opartych, pełni rolę swoistego konta bankowego. Program przechowuje na komputerze użytkownika prywatny i unikalny kod, który umożliwia zarządzanie funduszami zgromadzonymi na „koncie bankowym bitcoin”. W terminologii Bitcoin wspomniane swoiste konto bankowe występuje pod nazwą „portfela”. Zatem twój portfel przechowywany jest na twoim komputerze i każdy kto będzie w jego posiadaniu będzie mógł odbierać oraz wysyłać bitmonety do posiadaczy innych portfeli gdziekolwiek na świecie. Cała procedura odbywa się tak szybko i sprawnie jak a przypadku wysyłania wiadomości e-mail (nawet sprawniej i prościej, gdyż nie trzeba fatygować się pisaniem samej wiadomości). Aby skorzystać z systemu nie musisz podawać imienia, adresu, numeru PESEL/ubezpieczenia ani żadnej innej informacji. Nikt nie „zatwierdza” twojego uczestnictwa w systemie Bitcoin. Jest to darmowy i otwartoźródłowy program typu open-source dostępny do pobrania ze strony Bitcoin.org .

Wysyłanie transakcji oraz ochrona kont są możliwe dzięki publicznemu kluczowi kryptograficznemu (ang. public key cryptography). Każde z kont posiada własny unikalny klucz publiczny oraz oddzielny klucz prywatny z których każdy jest długim ciągiem składającym się z cyfr oraz liter. Program Bitcoin będący jednocześnie portfelem zna twój klucz prywatny, który jest przyporządkowany tylko twojemu plikowi wallet.dat, pełniącemu funkcję twojego portfela. Znajomość twojego klucza prywatnego pozwala na wysyłanie funduszy.

Aby wysłać komuś pieniądze musisz znać jedynie klucz publiczny (numer będący odpowiednikiem konta bankowego tej osoby) osoby której chcesz przesłać fundusze. Jeśli posiadasz swój klucz prywatny oraz klucz publiczny osoby której chcesz „przelać” bitmonety, transakcja może zostać utworzona i rozpropagowana przez sieć, a fundusze pomyślnie przesłane i przyznane odpowiedniemu odbiorcy, bez konieczności pośrednictwa w transakcji osób trzecich.

Jak wspomnieliśmy, twoje konto jest zdefiniowane jako długi ciąg składający się z cyfr oraz liter i wygląda podobnie jak ten: 1LXStXzMEQ2wgY1VgM7fAwMC7NghuwGFCH

Dzięki temu rozwiązaniu, twojemu kontu bitcoin nie są przyporządkowane żadne informacje osobiste. W celu jego uzyskania nie jest wymagane podawanie żadnych danych osobistych. To oznacza, że możesz otrzymywać, przechowywać oraz wydawać bitmonety z relatywnie wysokim stopniem anonimowości. Anonimowość nie będzie zapewniona w 100% jeśli umieścisz swój adres bitcoin w miejscu ogólnie dostępnym w sposób, który umożliwi przypisanie tego adresu akurat twojej osobie (np. na własnym koncie Facebook). Funkcjonalność systemu Bitcoin umożliwia jednak generowanie unikalnego adresu bitcoin dla każdej transakcji, co pozwala na zachowanie bardzo wysokiego stopnia anonimowości.

Bitcoin funkcjonuje jako sieć typu P2P (peer to peer) której użytkownicy mogą natychmiast dowolnie przysyłać między sobą swoje środki, zachowując pseudo-anonimowość. Tak długo jak właściciel konta zabezpiecza i chroni swój klucz prywatny, jego fundusze pozostają całkowicie bezpieczne i tylko on może nimi dysponować. Dzięki decentralizacji systemu i eliminacji pośredników w transakcjach nikt nie może zapobiec przeprowadzeniu transakcji ani doprowadzić do obciążenia zwrotnego konta (tzw. chargeback).

Dlaczego Bitcoin ma wartość?

To być może najważniejsza kwestia do jakiej należałoby się odnieść, gdyż sam system nie byłby tak użyteczny gdyby nie niósł ze sobą żadnej wartości. Co sprawia, że Bitcoin jest tak wartościowy? Obecnie jest najbardziej wartościową walutą świata z kursem w stosunku do złotówki będącym na poziomie 127 PLN.

Czy nie jest to po prostu oszukańczy system oparty na schemacie piramidy finansowej, jak to sugeruje wiele osób często zupełnie nie wtajemniczonych i nie zaznajomionych z Bitcoin? Nic bardziej mylnego! Gwoli rozwiania wątpliwości; skrypt protokołu na którym opiera się cały system Bitcoin jest otwartoźródłowym projektem, dzięki czemu jego algorytm jest ogólnodostępny. Analizowało go już wiele osób, nie wyłączając ekspertów od programowania, informatykami, specjalistami od kryptografii, ekonomistami i nie stwierdzono, że system mógłby mieć cokolwiek wspólnego ze schematem Ponzi’ego.

Wiele osób żyje w przekonaniu, że jeśli czegoś nie można dotknąć lub zobaczyć, nie stanowi to przedmiotu o policzalnej wartości i nie warto poświęcać temu swojego czasu. Spróbujmy jednak zmierzyć się z tym założeniem, które jest zupełnie zrozumiałe.

Prywatność finansowa od dawna kojarzona jest jedynie z kontem bankowym w Szwajcarii. Mimo tego ktokolwiek takowe konto posiada w kwestiach prywatności jest zmuszony całkowicie zaufać instytucji jaką jest bank, który oferuje tego typu usługi. Jednak jak pokazuje historia „prywatność bankowa” nawet w Szwajcarii w wielu przypadkach okazuje się być mitem. Banki od dawna naginają politykę prywatności udostępniając informacje o swoich klientach agencjom rządowym. Wyobraź sobie, że jesteś posiadaczem prywatnego konta bankowego w Szwajcarii, któremu przyporządkowany jest numer, bez konieczności pośredniczenia banku w jakichkolwiek działaniach i operacjach. Taki właśnie jest Bitcoin. Zamiast pokładania resztek zaufania w bank podlegający regulacjom rządzących nim ludzi, którzy bywają zawodni, Bitcoin sprowadza się jedynie do konieczności zaufania nieregulowanemu kryptograficznemu środowisku, nadzorowanemu przez nieomylne zasady matematyki. 2+2 zawsze będzie dawało w sumie 4, niezależnie od tego jaki arsenał na to równanie skieruje rząd.

Bitcoin jest więc jedyną walutą i systemem pieniężnym na świecie w którym nie występuje niebezpieczeństwo wystąpienia ryzyka kontrahenta (ryzyko strony wynika z możliwości nie wywiązania się jednej ze stron ze swych zobowiązań) podczas ich przechowywania oraz transferu. Ta cecha absolutnie zrewolucjonizowała system finansowy. Obrońcy złota wskażą, że ten kruszec również nie trzeba obawiać się tzw. ryzyka kontrahenta, jednak jest to prawdą jedynie podczas gdy złoto będzie przechowywane w domu jego właściciela. W momencie gdy tylko zdecydujesz się na depozyt złota w skarbcu lub banku, pojawi się ryzyko odstąpienia kontrahenta od zobowiązań. Co jeśli chodzi o transfer złota? Wymaga to dużego zaufania do ludzi, którzy zajmą się jego logistyką w celu ich przesłania lub wydania w określonym miejscu.

Bitcoin pozwala na całkowitą kontrolę posiadanych funduszy zarówno w momencie ich przechowywania jak i transferowania. Nikt nie może powstrzymać Cię przed ich posiadaniem oraz ich wydawaniem. Nawet podczas włamania do domu lub w przypadku wydania przez rząd nakazu konfiskaty mienia (podobnie jak uczyniono to w roku 1933), nasze środki pieniężne są całkowicie bezpieczne. Spróbuj w razie potrzeby przeprowadzić pomyślną ucieczkę z kraju z całymi oszczędnościami pod postacią sztabek złota lub banknotów bez wiedzy rządu. Łatwiej powiedzieć niż zrobić. W przypadku Bitcoin staje się to nawet prostsze do wykonania niż wypowiedzenia – system umożliwia przechowanie środków pieniężnych o dowolnej wartości na przenośnej pamięci USB, lub nawet zapis klucza prywatnego na kawałku papieru w celu późniejszego odtworzenia portfela na jakimkolwiek urządzeniu. Można też po prostu przesłać plik wallet.dat będący portfelem drogą mailową w celu późniejszego odzyskania funduszy.

Zaczynasz dostrzegać wartość Bitcoin? Z całą pewnością nigdy przedtem w całej historii nikt nie miał takich możliwości na wyciągnięcie ręki.

Wiele osób argumentuje, że wartość Bitcoin nie opiera się na czymkolwiek i nie istnieje konkretny miernik, który pozwoliłby na ustalenie jego kursu, co jest prawdą. Wartość Bitcoin nie może być określana na podstawie żadnej konkretnej waluty ani w odniesieniu do żadnego szczególnego towaru. Jak się okazuje w przypadku złota jest podobnie. Wartość złota również nie ma pokrycia w żadnej namacalnej materii – jest wartościowe ponieważ jest użyteczne oraz deficytowe. Samochody również nie nie odpowiadają żadnej realnej wartości, podobnie jak żywność oraz komputery. Wszystkie te dobra posiadają wartość proporcjonalną do ich przydatności i stopnia rozpowszechnienia. W ten sam sposób ustalana jest wartość Bitcoin, który nie jest przecież w żaden sposób zabezpieczony przez żaden rząd ani korporację, ani też żadną walutę fiat lub towar, mając jednak wartość wśród osób, które dostrzegają jego zalety.

Jak uzyskać Bitcoin?

Każdy kto zrozumie wartość jaką niesie ze sobą system Bitcoin i dlaczego bitmonety stały się tak przydatne, i tym samym cenne, zapewne zechce stać się ich posiadaczem. Jednak jak to zrobić? Bitcoiny, podobnie jak każdą inną tradycyjną walutę można pozyskać na dwa sposoby: sprzedając za nie towary lub usługi lub dokonując ich zakupu za pośrednictwem kantora bitcoin online.

W pierwszej kolejności zajmiemy się kupnem bitcoin za pośrednictwem kantoru. „Kantory” to najprościej mówiąc serwisy internetowe, gdzie potencjalni kupcy spotykają handlarzy w celu wymiany jednej waluty na inną. Jeśli posiadasz już konto w jednym z dostępnych kantorów, po uprzednim zasileniu jego salda złotówkami, możesz dokonać zakupu bitmonet.

Rynek Bitcoin jest w pełni płynny i działa 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Kantory dostępne są z każdego miejsca na ziemi i operują we wszystkich najbardziej liczących się walutach.

Innym sposobem na pozyskanie bitmonet jest sprzedaż towarów i usług w zamian za tą elektroniczną walutę. Aby móc otrzymać zapłatę za wykonaną pracę lub przedmiot wystarczy po prostu umieścić swój adres bitcoin na stronie internetowej.

Dla małych przedsiębiorstw, które potrzebują bardziej zaawansowanego i rozbudowanego sposobu otrzymania funduszy za sprzedawane usługi lub towary, istnieją kompleksowe rozwiązania oferujące przetwarzanie oraz przechowywanie bitmonet na własnym koncie, przypisanym do indywidualnego handlarza. Jednym z wielu dostępnych serwisów oferujących podobne rozwiązania jest platforma BitPay, będąca odpowiednikiem PayPal dla płatności bitcoin. Podobnie jak inni usługodawcy oferujący płatności kartą kredytową lub debetową, BitPay jest firmą obsługującą płatności PSP, specjalizującą się w rozwiązaniach typu eCommerce, B2B oraz rozwiązaniach dla przedsiębiorców w ramach systemu wirtualnej waluty bitcoin. Narzędzia płatności jakie BitPay oferuje swoim klientom należą do najbardziej ekspansywnych oraz mają najbardziej rozbudowaną funkcjonalność spośród wszystkich dostawców usług związanych z przetwarzaniem płatności bitcoin, proponujących podobne rozwiązania. Do narzędzi jakimi dysponują klienci BitPay należą m.in.: bramki płatnicze oparte na API dla systemu Bitcoin, wtyczki do popularnych platform e-commerce, takich jak Magento, WordPress i VirtueMart.

Co mogę zrobić z moimi bitmonetami?

Obecnie istnieje już wiele przedsiębiorców przyjmujących bitcoin jako formę zapłaty za dostarczane usługi. Coraz więcej firm implementuje system Bitcoin jako jedną z wielu dostępnych metod płatności pośród rozwiązań jaki oferuje PayPal, Visa, czy MasterCard. Katalog fizycznych placówek i serwisów online, które obecnie akceptują bitcoin można znaleźć tu: Bitcoin.Travel oraz na stronie Bitcoin Wiki poświęconej handlowi.

Potencjał i możliwości wykorzystania systemu Bitcoin są ograniczone jedynie przez wyobraźnię osób gotowych przyjmować bitcoin jako formę zapłaty. Mimo tego, że projekt Bitcoin rozwija się już kilka lat jego potencjał jak dotąd został wykorzystany jedynie w ułamku procenta.

Jak się okazuje Bitcoin świetnie sprawuje się jako sposób na przesłanie darowizny na rzecz organizacji, serwisów internetowych, aktywistów, osób publicznych, autorów blogów lub autora komentarza na forum, które odwiedzamy. Dzieje się tak, gdyż system umożliwia dokonywanie mikropłatności. Serwisy, takie jak PayPal nie pozwalają na przesłanie darowizny w wysokości 50 groszy na konto wybranej organizacji charytatywnej, ponieważ same opłaty za transfer tej kwoty są wyższe od niej samej. Dzięki bitcoin stało się to możliwe. Jeśli chcesz otrzymywać darowizny za to, czymkolwiek się zajmujesz, wystarczy że umieścisz swój adres bitcoin na własnej stronie internetowej lub w podpisie pod każdym postem na forum, na którym się udzielasz.

Kolejną niezastąpioną funkcjonalnością jaką oferuje system Bitcoin jest możliwość przetransferowania dowolnej ilości pieniędzy do przyjaciół lub rodziny znajdującej się na drugim końcu świata. Zamiast płacić ponad 100 złotych za przelanie funduszy za pośrednictwem Western Union, dzięki bitcoin tą samą kwotę możesz przesłać za darmo w kilka sekund! Rynek przelewów międzynarodowych jest obszarem, gdzie Bitcoin nie ma sobie równych, gdyż umożliwia przesłanie środków pieniężnych w dowolnej ilości gdziekolwiek na świecie bez możliwości jakiejkolwiek regulacji lub ingerencji ze strony osób trzecich. Dzięki temu będąc w miejscach takich jak Białoruś lub Chiny, gdzie istnieją bardzo restrykcyjne regulacje odnośnie polityki monetarnej, mając dostęp do Bitcoin można natychmiastowo przesłać cały swój majątek poza granice kraju i za pośrednictwem kantoru wymienić na każdą inną walutę.

Co o tym myślisz?

Napisane przez Bitcoiny

Dodaj komentarz

Nie ustawiono klucza aplikacji GIPHY. Sprawdź ustawienia

Jeden komentarz

Bitcoin Laptop

Internet Archive płaci swoim pracownikom w bitcoin

Bitcoin

Bitcoin i regulacje prawne