w

Rządy chcą tworzyć krajowe systemy tożsamości w oparciu o blockchain

fot. Wikimedia Commons

Blockchain’owa mania wydaje się nie mieć końca i najwyraźniej dopiero nabiera tempa. Obecnie wiele firm pracuje nad rozwiązaniami mogącymi znacznie usprawnić ich działanie i tym samym zwiększyć ich konkurencyjność oraz wartość. Czasami dochodzi do sytuacji, gdy sama informacja o zamiarze wprowadzenia w struktury firmy rozwiązań opartych o blockchain, potrafi wywindować akcje spółki do niewiarygodnych wartości. Tak niedawno stało się w przypadku Bioptix Inc., producenta urządzeń diagnostycznych dla przemysłu biotechnologicznego, którego akcje prawie podwoiły się jeszcze na kilka dni przed ogłoszeniem, że nazwa spółki zmieni się na Riot Blockchain Inc. tak, aby lepiej odzwierciedlić nowy kierunek rozwoju firmy – zakup kryptowalut i firm blockchain’owych. Jej pierwszym ruchem pod nowym szyldem będzie inwestycja w Coinsquare Ltd., kanadyjską platformę handlową dla cyfrowych tokenów. Co ciekawe, to nie odosobniony przypadek, gdyż nie tak dawno temu akcje Overstock.com Inc., giganta w handlu detalicznym wzrosły po tym, jak zarząd zdradził, że ma zamiar uruchomić giełdę umożliwiającą handel cyfrowymi tokenami. Warto również wspomnieć o firmie MGT Capital Investments Inc. zajmującej się bezpieczeństwem w sieci, która jest powiązana z kontrowersyjnym programistą antywirusowym Johnem McAfee. Jej akcje wzrosły po tym, jak firma ogłosiła zamiary oparcia swojego modelu biznesowego o wydobywanie bitcoin ().
Coraz częściej zdarza się, iż również rządy rozwiniętych państw również planują wykorzystać blockchain lub rozwiązania oparte o rozproszone księgi rachunkowe (DLT) w celu ustanowienia krajowego systemu tożsamości.

Konieczność utworzenia wspomnianych systemów jest uzależniona od podatności obecnie istniejących rozwiązań na wszelkiego rodzaju niebezpieczeństwa i ryzyka związane choćby z kradzieżą tożsamości. Przykładem tego typu naruszeń jest chociażby ostatni incydent dotyczący agencji ds. raportowania kredytów konsumenckich Equifax, która padłą ofiarą ataku hakerów, który doprowadził do kradzieży danych ponad 140 milionów osób.

Nad wykorzystaniem technologii DLT do stworzenia własnych systemów identyfikacji tożsamości obejmujących sektor prywatny i rządowy pracuje już kilka krajów. Wśród nich jest Singapur, który koncentruje się na stworzeniu systemu wykraczającego poza obecne funkcje dostępne w ramach SingPass, konta obywatelskiego dla usług e-administracji. Inicjatywa jest częścią programu “smart nation“, który jest konsekwentnie wprowadzany przez władze Singapuru.

Estonia to kolejny kraj, który z powodzeniem wykorzystał DLT do stworzenia swojego systemu tożsamości ID-kaarts. Wśród korzyści jakie daje system wymieniane są: całkowita cyfryzacja komunikacji z urzędami, znaczna redukcja biurokracji oraz wysoki poziom satysfakcji obywateli z transakcji dotyczących spraw urzędowych.

Ponadto w amerykańskim stanie Illinois rozpoczęto pilotażowe wdrożenie systemu rejestru urodzin oraz identyfikacji opartego o technologię blockchain, którego celem jest indywidualizowanie i zabezpieczanie tożsamości. Rząd stanowy podjął w tym celu współpracę z firmą Evernym z siedzibą w stanie Utah, która w projekcie ma zamiar wykorzystać publicznie dostępną rozproszoną księgę identyfikacyjną opracowaną przez fundację Sovrin Foundation.

Co o tym myślisz?

Napisane przez Bitcoiny

Dodaj komentarz

Nie ustawiono klucza aplikacji GIPHY. Sprawdź ustawienia

Rosja: Cyganie sprzedają fałszywe bitcoiny wykorzystując naiwność ludzi

Rosyjskie władze zablokują dostęp do giełd kryptowalut