Na rynek Stanów Zjednoczonych ma wkrótce trafić kolejna w pełni uregulowana platforma do handlu tokenami.
Firma Templum specjalizująca się w branży technologii związanych z blockchain oraz stowarzyszony z nią Liquid M Capital, udostępnili dziś platformę, zwaną Templum, która skupia się na wprowadzeniu nowego poziomu funkcjonalności i dojrzałości wśród dotychczas oferowanych rozwiązań na rynku aktywów kryptowalutowych.
Podobnie jak niedawno uruchomiony alternatywny system handlu (ATS) przez tØ (tzero), platformę ściśle związaną z rynkiem kapitałowym Overstock (giganta handlowego z USA), giełda Templum ma również umożliwić inwestorom wymianę dowolnych kryptograficznych tokenów klasyfikowanych w Stanach Zjednoczonych jako papiery wartościowe. Templum nie tylko pozwoli użytkownikom na handel tokenami na rynku wtórnym, ale umożliwi również emisję nowych tokenów za pośrednictwem Pierwotnych Emisji Monetarnych (ICO).
Tym sposobem nowy system ATS, który będzie regulowany zarówno przez amerykańską komisję papierów wartościowych i giełd (SEC), jak i Urząd Regulacji Rynku Finansowego (FINRA), ma na celu zapewnienie inwestorom dostępu do pełnego cyklu istnienia kryptowalutowych tokenów, traktowanych w USA jako papiery wartościowe.
Christopher Pallotta, założyciel i prezes Templum powiedział:
“Wiemy, że regulacje są nieuniknione. Staramy się znaleźć rozwiązanie, dzięki któremu już teraz będziemy mogli pracować z obecnym ekosystemem tak, aby nie powstrzymywać innowacji, które dokonały się przez ostatnich kilka miesięcy.” Te słowa spowodowane są niezwykłą falą zainteresowania z jaką spotkała się w ostatnich miesiącach koncepcja ICO wykorzystywana jako zdemokratyzowany sposób finansowania różnych przedsięwzięć związanych z kryptowalutami i blockchain. Ostatnie dane wskazują, że dotychczas przy wykorzystaniu mechanizmów ICO w skali globalnej pozyskano ponad 2 miliardy dolarów.
Templum chce przejąć choć część tego pokaźnego kapitału i dokłada wszelkich starań, aby na rynkach wtórnych handlu tokenami mieć jak największy udział. Według prowadzonych przez nas notowań i gromadzonych danych, łączna kapitalizacja rynkowa obejmująca wszystkie tokeny wynosi obecnie około 8,7 miliarda dolarów.
Chociaż większość z tych tokenów nie reklamuje się jako papiery wartościowe, Templum ograniczy się jedynie do tych, które chcą się z nimi utożsamiać i być zgodne z odpowiednimi regulacjami.
Niemniej jednak, pomijając czynniki zniechęcające, wielu analityków branży uważa, że sektor ten dojrzewa (wraz z regulatorami określającymi reguły i wymagania oraz platformami chcącymi funkcjonować w myśl tych regulacji) i coraz więcej ICO będzie chciało być klasyfikowane jako papiery wartościowe.
Vincent Molinari, Prezes Zarządu Liquid M Capital przyznaje, że utrzymywanie kryptowalutowych tokenów w ryzach istniejącego prawa dotyczącego papierów wartościowych, przyniesie wiele korzyści zarówno dla emitentów, jak i dla inwestorów.
Jego zdaniem prawo w zakresie papierów wartościowych zapewnia “solidne ramy” dla emisji tokenów, co wyeliminuje potrzebę, aby emitenci tokenów z osobna zajmowali się zgodnością prawną za każdym razem, gdy wyemitują nowy papier wartościowy w formie tokenu. W szczególności zwrócił uwagę na potrzebę zapobiegania praniu brudnych pieniędzy i zgodności z wymaganiami KYC (know-your-customer) tak, aby wykluczyć nieuczciwych emitentów oraz zmniejszyć ryzyko nadużyć finansowych.
Nie ustawiono klucza aplikacji GIPHY. Sprawdź ustawienia