w

Test polskich giełd. Część 1: Bitbay.pl

Wykres Bitcoin

Od dziś zaczynamy zestawienie dostępnych i popularnych giełd które postaramy się sukcesywnie powiększać. Zaczniemy od aktualnie najmłodszej, czyli BitBay.pl

BitBay w wielkim stylu rozpoczął swoje oficjalne działanie na gali w Katowicach 29 marca i oferuje handel walutami takimi jak BTC, LTC oraz PLN. Wchodzimy więc na stronę i co?? Sama strona jest przepełniona jakimiś wodotryskami, z każdej strony atakują nas animacje, które nie powiem, wyglądają może i efektownie, ale na dłuższą metę mogą być irytujące i na pewno wydłużają czas ładowania strony.

Po zarejestrowaniu się mamy 3 rodzaje kont:

– Zwykłe – które uzyskujemy od razu po rejestracji. Uwaga! Konto zwykłe pozwala na wpłaty wszystkich walut i wypłaty BTC, LTC. Jeśli konto nie jest zweryfikowane użytkownik nie będzie mógł jedynie wypłacić środków pieniężnych (PLN , USD, EUR ). [sprostowano]

-Zweryfikowane – dopiero po przesłaniu skanu któregoś z naszych dokumentów (paszport, dowód osobisty) uzyskujemy standardowe konto, z którego możemy robić zarówno wpłaty jak i wypłaty.

-Premium – jeśli saldo naszego konta przekroczy 10o tys. zł uzyskujemy konto premium i możemy negocjować własne warunki.

Funkcjonalność

Po zalogowaniu mamy dostęp do intuicyjnego i bardzo przejrzystego panelu, w którym mamy wszystkie potrzebne informacje. Zakwestionować można jedynie mało szczegółowy wykres, który wygląda ładnie, ale nie są to japońskie świece, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Samo kupno i sprzedaż można przeprowadzić na dwa sposoby. Standardowo, ustalając cenę i wielkość sprzedaży lub szybką transakcję po cenie rynkowej. Ustalamy ilość a cena sama jest dostosowywana do rynkowych wartości. Szybka sprzedaż jest najwygodniejszą i najszybszą formą, której często brakuje, jednak przestrzegam przed zawieraniem dużych transakcji w ten sposób. Nie tak dawno ktoś sprzedał na BTC-e kilka tysięcy BTC po cenie rynkowej przez co obniżył na chwilę wartość Bitcoina do 100 dol. samemu tracąc miliony. Poruszanie się po giełdzie i obsługa jest naprawdę przyjazna użytkownikowi, a wręcz może sprawiać przyjemność.

Kontakt

W każdej możliwej zakładce towarzyszy nam w lewym dolnym rogu czat z konsultantem online. Jeśli mamy jakiekolwiek pytanie w każdej chwili 7 dni w tygodniu mamy dostęp do pracownika, który podczas testu odpowiedział w mniej niż 30s i jest dobrze poinformowany, a jeśli czegoś nie wie to konsultuje się z działem technicznym. Rozmowa z infolinią wygląda bardzo podobnie i widać profesjonalizm w każdym calu.

Zasilanie konta

Mając zweryfikowane konto możemy zarówno wpłacać jak i wypłacać środki na dwa sposoby szybki i standardowy. Standardowy to zwykłe przelewy bankowe i trwają tyle na ile pozwala system elixir czyli środki mamy następnego dnia, a maksymalnie po 72 godzinach. Natomiast przelew ekspresowy jest wykonywany nie rzadziej niż co godzinę przez Dotpay.com i obarczony jest stawką 2%. Transfery kryptowalutowe wymagają 6 potwierdzeń przy wpłatach i koło godziny przy wypłatach. Mamy dostępny też prosty portfel BTC/LTC z ulubionymi adresami i kodem QR.

Opłaty

Przy najniższym obrocie miesięcznym fee wynosi 0,5% i proporcjonalnie maleje do 0,2% przy 450 tys zł. Wymagana najniższa wartość oferty to 50 zł, a prowizja wypłaty 1 zł. Negocjacje cenowe są umożliwione dopiero przy koncie premium. Opłata nie jest wysoka i trzyma się standardów, ale mimo wszystko – użytkownik na początku chciałby pewnie 0% opłat – jak to często bywa w przypadku nowo otwartych giełd.

Bezpieczeństwo

Standardowo musimy mieć hasło min 8 znaków ze znakiem specjalnym, jednak jeśli komuś to nie wystarcza to mamy szerokie możliwości zarządzania swoim kontem. Możemy dowolnie ustawić co ma być dodatkowo zabezpieczone (czy tylko wypłaty czy logowanie też) i jakie środki do tego wykorzystać, dowolnie też ustawiamy powiadomienia. Przy podwójnej autentykacji można wykorzystać Google Authenticator i token sms (koszt niestety aż 20gr). Co ciekawe giełda przechowuje 100% środków na coldwalletach i wypłaty zatwierdzają ręcznie, niestety jako że to tajemnica – support nie chce zdradzać szczegółów na temat tego autorskiego systemu. Dodatkowym zabezpieczeniem jest kapitał zakładowy rzędu 100 tys. zł. Test wczorajszego Heartbleed Bug również wykazuje, że strona nie jest podatna na atak.

Podsumowanie

Jest to najprostsza w obsłudze i przyjazna użytkownikowi giełda na jakiej dane mi było pracować. Poza frustrującymi latającymi przy każdej informacji latawcami – nie ma większych widocznych wad i póki co nie spotkałem się z negatywnymi opiniami o tej giełdzie.

Oczywiście czas i ludzie zweryfikują działanie giełdy.

Co o tym myślisz?

Napisane przez Bitcoiny

Dodaj komentarz

Nie ustawiono klucza aplikacji GIPHY. Sprawdź ustawienia

Moneta Bitcoin

Bułgaria wprowadza wytyczne na temat kryptowalut

Płatności Bitcoin

Kongresman Stockman chce złożyć projekt ustawy deklarującej Bitcoin jako walutę, a nie własność