w

Roszczenia do ButterflyLabs sięgnęły już miliona dolarów

Bitcoiny

Firma ButterflyLabs zlokalizowana w Kansas specjalizująca się w produkcji ASIC na potrzeby wydobycia kryptowalut, została zaskarżona do Amerykańskiej Federalnej Komisji handlu 283 razy z żądaniami na kwotę przekraczająca milion dolarów.

W raporcie ujawnionym przez Ars Technica w ciągu 17 miesięcy wpłynęły skargi o łącznej sumie roszczeń 1,016,243 USD. Warto dodać że są to jedynie oficjalne zgłoszenia do tej jednej instytucji, nie wiadomo ilu klientów czuje się jeszcze oszukanych. Pierwsza skarga wpłynęła 15 września 2012 roku, a ostatnia 15 kwietnia bieżącego.

W podsumowaniu pominięto także wniosek żądający ponad 30 mln zadość uczynienie od nierzetelnego dostawcy. W większości są to skargi spowodowane nieotrzymaniem przesyłki, zwrotu pieniędzy lub olbrzymimi opóźnieniami.

Najlepszym komentarzem do sytuacji jest wypowiedz jednego z klientów który zapłacił ButterflyLabs 30tys USD w marcu zeszłego roku i dalej czeka na swoja przesyłkę:

Proszę! Niech ktoś mi pomoże, nie jestem jedynym który stara się odzyskać swoje pieniądze. Błagam was niech się ktoś temu przyjrzy

Firma przegrała sprawę cywilną już w listopadzie na kwotę 13 tys USD, oraz jest w trakcie kolejnej żądającej zwrotu 25 mln USD z tytułu przedpłat.

Skargi do FTC to dopiero pierwszy krok w procesie który zwróci uwagę organów ścigania. Dalej firma zmierzy się prawdopodobnie z dotkliwymi kararami nałożonymi przez komisję za łamanie przepisów antymonopolowych, o ochronie konsumenta oraz oszustwa. Jednak nie ma na to jeszcze żadnych gwarancji. Rzecznik agencji oznajmił jedynie:

Skargi są używane przez FTC oraz współpracujących agencji ścigania to wykrycia wzorców i nadużyć, które mogą prowadzić do śledztwa i wyeliminowania nieuczciwych praktyk handlowych

Jak widać amerykański wymiar sprawiedliwości wcale nie działa zauważalnie lepiej od naszego i opieszale zabiera się do pracy. Noah Wood, jeden z prawników zajmujących się sprawą słusznie zauważył że, firmy takie jak ta zatruwają cały ekosystem bitcoinów i powinny być jak najszybciej powstrzymane jeśli chcemy zachować dalszy kierunek rozwoju.

Co o tym myślisz?

Napisane przez Bitcoiny

Dodaj komentarz

Nie ustawiono klucza aplikacji GIPHY. Sprawdź ustawienia

Płatność Bitcoin

Nowy „portfel” Bitcoin na iOS

Płatności Bitcoin

Mollie przyjmuje Bitcoiny, 10 tys nowych punktów