w

Przegląd ASICów do kopania walut SCRYPT

Farma Bitcoin

W ostatnich tygodniach zauważyć można było pojawianie się na rynku kolejnych zapowiedzi urządzeń dedykowanych typu ASIC do kopania walut opartych o algorytm „scrypt” takich jak: Litecoin, DogeCoin, FeatherCoin, PLNcoin i dziesiątki innych. Dla przypomnienia ASIC to typ elektronicznych układów scalonych zaprojektowanych do realizacji z góry ściśle określonego zadania. Oznacza to, że takie urządzenie nadaje się tylko i wyłącznie do „kopania” w/w walut, nie da się go przeprogramować ani zrobić z nim czegokolwiek co by umożliwiło wykorzystanie go do robienia czegoś innego.

Na początek przyjrzyjmy się tym, które już na rynku są i działają. Wszystkie opierają się o ten sam chip GCC3355 firmy Gridseed. Pierwsze pogłoski o nim usłyszeć można było na początku grudnia ubiegłego roku. Producent deklarował chipy o wydajności 60Khashy/s przy poborze 0,44W, w porównaniu bezpośrednim z GPU jest to wynik absolutnie fenomenalny. Oprócz kopania scryptowego, gridchip umożliwiać miał również równoległe kopanie BTC przy prędkości 2,25Ghash/s i poborze dodatkowych 5W. Początkowo pojawiały się spekulacje dotyczące prawdziwości tych informacji jednak czas szybko zweryfikował temat i po paru tygodniach na scenie pojawiły się dwa pierwsze urządzenia wyposażone w ten właśnie chip.

DualMiner USB

W połowie stycznia pojawiły się tzw. „preordery” na pierwsze urządzenia wyposażone w GridChip GCC3355 konkretniej DualMinery USB. Urządzenie zgodnie ze specyfikacją umożliwiać miało dwa tryby kopania, tylko scrypt, oraz równolegle scrypt+SHA-256. Niestety jak specyfikacja USB wskazuje, wydajność zasilania przez ten port ograniczyła tryb podwójny do 40Khashy(LTC)+500Mhashy(BTC). Tryb pojedynczy nie wymaga zbyt wiele zasilania więc może pracować z pełną wydajnością. Cena na start wynosiła 98$, więc była krótko mówiąc zaporowa, co sprawiło, że urządzenie to zakupiła niewielka liczba osób. Pierwsi otrzymali swoje zamówienia przed końcem stycznia. Zapowiedź 70khashy/s szybko została zweryfikowana, a minerzy szybko podkręcili urządzenie do, jak to mówią, „bezpiecznych 75khashy”.

DualMiner USB 2

Niedługo po wydaniu pierwszej wersji producent wypuścił wersję drugą, która ograniczona jest o tryb Dual i umożliwia kopanie tylko walut scrypt. Cena jego to 81$, jednakże przy zamówieniu ponad 10 sztuk cena spada do 41$.

Gridseed ASIC Miner

Mniej więcej równolegle w sieci ukazały się preordery na urządzenia od firmy GridSeed. Te cieszyły się dużo większym zainteresowaniem. Wyposażone w 5 układów GC3355 osiągają 350Khashy/s przy zużyciu około 7W w trybie SOLO. Znaleźli się już śmiałkowie, którzy podkręcili urządzenie nawet do 495Khashy/s przy zaledwie 3 krotnie większym poborze energii elektrycznej. Wiąże się to z fizyczną ingerencją w płytkę, a uszkodzenia związane z podkręcaniem nie są obejmowane przez gwarancję producenta. Cena urządzenia na dzień dzisiejszy to około 200-220$.

ZAPOWIEDZI

Zacznę od ostatniej zapowiedzi firmy, która już układy ASIC do kopania scryptowego wypuściła. Mowa tu o w/w GreedSeed.

Gridseed Blade Miner

2.04.2014 na stronie cyptomining-blog.com pojawiła się zapowiedź, nowego urządzenia firmy Gridseed. Urządzenie złożone ma być z dwóch paneli każdy po 40 układów GC3355. Daje to w sumie 80 chipów, a cała moc urządzenia wg. zapowiedzi dystrybutorów to 5200-5800Khashy/s. Pobór energii elektrycznej ma być na poziomie 140W na całe urządzenie. Przedsprzedaż prowadzą dwa sklepy internetowe: MinerEU oraz GAWminers. W MinerEu urządzenia rozeszły się jak ciepłe bułeczki i możliwość zamówienia została już tylko w GAWminers. Oba sklepy zapowiadają rozpoczęcie wysyłek już 8.04.2014, jest to krótki termin zważywszy na termin ogłoszenia sprzedaży.

Poza wyżej wymienionymi ASICami istnieją jeszcze zapowiedzi. Zapowiedzi te mówią o dużo potężniejszych maszynach do kopania scryptowych walut. Niestety ilość niedomówień na jakie pozwalają sobie producenci jest ogromna co powoduje masową nieufność.

Alpha Tech Viper

19 października 2013 na forum bitcointalk.org pojawiła się pierwsza zapowiedź urządzenia typuASIC, nieznanej do tej pory firmy Alpha Tech. Zapowiedź ta przedstawiała niesamowite urządzenie o niewyobrażalnych do tej pory parametrach. Mianowicie 5 Mh/s (dzisiaj podają 16Mhashy) przy 160 watach, przy cenie £1350, oraz 5 krotną wartość wszystkich parametrów w maszynie rozszerzonej. Wysyłki miałyby nastąpić między drugim i trzecim kwartałem 2014. Zero danych technicznych, zero konkretów. Firma zarejestrowana jest w Manchesterze w Wielkiej Brytanii, jednakże, co można przeczytać w tym poście na litecointalk.org, biuro to nic innego jak jedna wielka ściema. Z kolei w tym temacie na reddicie (komentarze), użytkownicy wypunktowali czemu ich zdaniem Alpha-tech to oszuści. Zwrócono tam uwagę na nierealne aspekty techniczne, a także na kruczki zawarte w regulaminie. Wszystko wygląda na to, że tu nie ma co liczyć na sukces, a producenci sami napędzają machinę spekulacyjną dotyczącą ich firmy.

KNCMiner Titan

Dwa tygodnie temu na stronie internetowej firmy KNCminer pojawiła się informacja o produkcji maszyn do kopania walut scryptowych. Początkowo opis wskazywał na 100Mhash/s za 10.000$. Po kilku dniach wprowadzono zmianę, mianowicie zwiększono szybkość do 250Mhashy/s. 10 takich maszyn to na dzień dzisiejszy ponad 1% całej mocy obliczeniowej sieci Litecoina. Żadnych technicznych informacji nie podano. Nawet grafika przedstawiająca projekt urządzenia wygląda na narysowaną od niechcenia, przez co można pomyśleć, że całe to przedsięwzięcie to również oszustwo. Jednakże mieliśmy już do czynienia z urządzeniami firmy KNCminer, które dochodziły z opóźnieniami lub bez, ale dochodziły i kopały.

Wiadomym był fakt, że prędzej czy później powstaną urządzenia wyspecjalizowane w wydobywaniu waluty opartej o algorytm scrypt. Ciekawym jest czy jeśli i ten rynek zostanie przez urządzenia ASIC przejęty, to czy na podium stanie 3 kryptowaluta, dużo bardziej odporna na kopanie urządzeniami typu ASIC, która zdobędzie popularność dzisiejszego litecoina. Jakie są wasze przemyślenia na ten temat? Zapraszam do komentowania.

Co o tym myślisz?

Napisane przez Bitcoiny

Dodaj komentarz

Nie ustawiono klucza aplikacji GIPHY. Sprawdź ustawienia

Moneta Bitcoin

Bitcoin blockchain i jego moc dowodowa w sądzie

Bitcoin Chiny

Chińska giełda bitcoinowa Huobi wstrzymuje depozyty voucherowe 5 kwietnia