w

LOLLOL

Rosja: Tinkoff Bank jest “prawie gotowy” na premierę “kryptowaluty” TinCoin

fot. Wikimedia Commons

Założyciel rosyjskiego banku Tinkoff, Oleg Tinkov powiedział, że chce stworzyć własną kryptowalutę, bo obawia się “utraty pozycji lidera”.

W swoim ogłoszeniu na Facebooku w miniony weekend Tinkov, którego bank zaskarbił sobie ogromną rzeszę klientów dzięki bardziej zrelatywizowanej polityce odnośnie kart bankowych powiedział, że “to odpowiedni czas”, aby stworzyć dedykowaną kryptowalutę “TinCoin”.

“Mam odczucie, że obecnie zajmowana pozycja lidera technologicznego może zostać utracona na naszych oczach”, napisał.

“Czas wypuścić TinCoin … Co o tym myślisz? Jesteśmy prawie gotowi.

Tinkov nie podał szczegółowych informacji na temat charakteru lub funkcji TinCoin, ale jego premiera byłaby pierwszym tego rodzaju rozwiązaniem dla rosyjskiego banku, w momencie gdy państwo wraz z bankiem centralnym jest w trakcie prac nad projektem zwanym “BitRuble”.

Tinkov w odpowiedzi na komentarze użytkowników Facebook, w typowo dla siebie ironiczny sposób wyznał, że jego instytucja “z zasady nie konkuruje z bankami państwowymi”.

Niemniej jednak warto zaznaczyć, iż Tinkoff jest uczestnikiem rosyjskiego stowarzyszenia FinTech, mającego na celu badanie i dalsze wykorzystanie przełomowych technologii, takich jak blockchain.

Inni członkowie stowarzyszenia to głównie państwowe podmioty, m.in. Bank Rosji, Sberbank i VTB, wraz z dostawcami peryferyjnymi, takimi jak platforma portfela elektronicznego QIWI.

Tymczasem oficjalne stanowiska Rosji wobec kryptowalut, rzecz jasna poza BitRuble, wydają się być sprzeczne. Różni ministrowie, o czym niedawno pisaliśmy, podają sprzeczne ze sobą informacje o tym, jak władze chcą i planują ograniczyć dostęp do Bitcoin () zwykłym lub “niekwalifikowanym” inwestorom.

W międzyczasie różnica opinii pomiędzy koncepcją kryptowalut, a blockchainem nadal się powiększa. Jeden z największych operatorów telekomunikacyjnych w Rosji, Megafon ogłosił dziś, że wykorzystał tę technologię do dystrybucji obligacji o wartości 500 mln rubli (8,6 mln USD).

Co o tym myślisz?

Napisane przez Bitcoiny

Dodaj komentarz

Nie ustawiono klucza aplikacji GIPHY. Sprawdź ustawienia

Edward Snowden: Zcash to “najciekawsza alternatywa dla Bitcoina”

Największa chińska giełda kryptowalut wstrzymuje handel