w

LOLLOL OMGOMG SuperSuper WTFWTF ZłośćZłość PłaczPłacz

Największy usługodawca płatności w systemie Bitcoin pozyskuje 510 tys. dolarów od aniołów biznesu

Bitcoin złoto

BitPay, Inc. – największy usługodawca płatności w systemie Bitcoin – ogłosił dziś, że pozyskał fundusze opiewające na kwotę 510 tys. dolarów, które przeznaczy na dalszy rozwój. Najwyraźniej zarząd firmy, bardziej niż kiedykolwiek poczuwa się, że zobowiązany jest stworzyć platformę płatności podobną do PayPal wraz z niezbędnymi narzędziami do przeprowadzania prostych, pomyślnych i błyskawicznych transakcji w systemie Bitcoin.

To wydarzenie potwierdza, że bitcoin potrafi zwrócić na siebie uwagę inwestorów i pozwala na zebranie kapitału niezbędnego, aby zaistnieć i stać się znaczącym usługodawcą wśród firm oferujących przeprowadzanie płatności PSP.

Podobnie jak inni usługodawcy oferujący płatności kartą kredytową lub debetową, BitPay jest firmą obsługującą płatności PSP, specjalizującą się w rozwiązaniach typu eCommerce, B2B oraz rozwiązaniach dla przedsiębiorców w ramach systemu wirtualnej waluty bitcoin. Dzięki rozbudowanemu API (interfejsowi programowania aplikacji), BitPay umożliwia przeprowadzanie transakcji za pomocą wielu urządzeń, które pozwalają na transfer środków pomiędzy: PC-strona internetowa, Telefon-Telefon, Telefon-Karta, a nawet Tablet-POS. Ponadto portal umożliwia swoim użytkownikom akceptować płatności bitcoin bez konieczności prowadzenia bilansu w tejże walucie.

Do inwestorów zaangażowanych w projekt należy m.in. założyciel platformy inwestycyjnej SecondMarket Barry E. Silbert; współudziałowiec muzycznego serwisu Spotify Shakil Khan; Jimmy Furland; znany już społeczności bitcoin Roger Ver – inwestor lokujący kapitał w projekty związane z bitcoin (Memory Dealers oraz Bitcoin Store), który wspiera BitPay nie tylko finansowo, ale także wiedzą i doświadczeniem.

Nie ujawniono szczegółów porozumienia, jednak wiadomo, że pierwotni założyciele serwisu BitPay, Anthony Gallippi oraz Stephen Pair, nadal zostaną większościowymi udziałowcami w firmie. Inwestorzy Silbert oraz Ver, w kwietniu 2012 roku brali również udział w fundowaniu projektu CoinLab, który jest operatorem znaczącej kopalni bitcoin.

Jak zaznacza Anthony Gallippi „BitPay planuje przeznaczyć pozyskane fundusze na przeniesienie siedziby firmy z Orlando do Atlanty oraz zatrudnienie dodatkowych, programistów w celu usprawnienia i polepszenia funkcjonowania platformy BitPay”. Dzięki bezpośredniemu sąsiedztwu innych firm działających w sektorze technologii finansowych oraz kilku wiodących uniwersytetów, Atlana wydaje się być idealnym miejscem do rozwinięcia skrzydeł. W tym mieście istnieje ponad 90 firm działających w sektorze finansowym. Niemal 250 tys. pracowników z całej 5,3 milionowej populacji obszaru metropolitarnego Atlanty, jest zatrudnionych w firmach związanych z bankowością i finansami, z czego 40 tys. osób pracuje w branży przeprowadzania płatności. Ponadto Atlanta jest zaliczana do grona 40 najlepszych centrów finansowych na świecie.

Uważamy, że przyjęcie i adaptacja systemu Bitcoin nastąpi w podobny sposób jak miało to miejsce w przypadku maili, który początkowo przyjęły korporacje. W przypadku Bitcoin nie będzie dziesięcioletniego opóźnienia. To dzięki firmom Bitcoin odniesie sukces. – Anthony Gallippi

Gallippi dodał, że czynnikiem, który skłonił zarząd do zwrócenia się po dodatkowe fundusze u inwestorów, była decyzja serwisu WordPress o rozpoczęciu przyjmowania waluty bitcoin za pośrednictwem platformy BitPay. Według niego po tej wiadomości inwestorzy stwierdzili, że to idealny moment aby pójść naprzód i zdecydować się na odpowiednie inwestycje i zaangażowanie w projekt. Odkąd WordPress zdecydował się na współpracę, od listopada 2012 roku firma BitPay odnotowała 50-procentowy wzrost liczby współpracujących przedsiębiorców (z 1300 w listopadzie do 2100 obecnie), która opiewa teraz na ponad 2 tysięcy firm.

Sumaryczny wolumen wszystkich transakcji przeprowadzonych za pośrednictwem platformy BitPay w 2012 roku wyniósł 3 miliony dolarów, co średnio w relacji kwartał do kwartału stanowi wzrost o 50 procent w ciągu ostatnich czterech kwartałów.

2013 będzie rokiem kiedy wszyscy do tej pory krytycznie nastawieni, docenią istotę wolnego od ucisku i tarć systemu płatności międzynarodowych i przewiduję, że Bitcoin stanie się globalnym systemem płatności. – Shakil Khan

„Mimo małego nakładu środków i zasobów, BitPay już teraz zajmuje miejsce lidera jeśli chodzi o przeprowadzanie transakcji w ekosystemie Bitcoin, a razem z innymi inwestorami jestem bardzo podekscytowany, że mogę pomóc założycielom w ekspansji i przeniesieniu platformy na następny poziom rozwoju,” powiedział Shakil Khan, wczesny inwestor w takie projekty jak Spotify oraz SecondMarket.

Nasza propozycja z jaką wychodzimy do przedsiębiorców jest jasna i przekonywująca – eliminacja fałszerstwa oraz ryzyka wystąpienia obciążenia zwrotnego (chargeback), akceptacja transakcji z jakiegokolwiek miejsca na ziemi oraz wzrost rentowności dzięki oszczędnościom na opłatach transferowych oraz kosztów bezpieczeństwa zgodności PCI.

Visa na instrumenty służące zapobieganiu oszustwom wydaje rocznie miliard dolarów. W przypadku Bitcoin ten problem jest już nieistotny.

„Karty kredytowe nie były projektowane z myślą o internecie,” zaznacza Gallippi. Użytkowanie karty kredytowej za pośrednictwem internetu jest sytuacją znaną jako nieobecna karta. „Taka funkcja karty kredytowej nigdy nie była zamierzona, a kiedy korzystamy z nich w ten sposób, narażeni jesteśmy na wyższe opłaty transferowe i znacznie wyższe ryzyko. Fałszerstwa płatności odpowiadają jednemu procentowi PKB Stanów Zjednoczonych [100 miliardów dolarów]”. Szokujące jest to, że straty te dotyczą głównie sprzedawców detalicznych.

Do tej pory jedyną konkurencją w najbliższej perspektywie wydaje się być duński WalletBit oraz serwis Paysius z Kolorado. Na horyzoncie pojawia się również serwis AcceptBit z nieco innym podejściem do zagadnienia płatności bitcoin, opartym na idei proof-of-concept. Natomiast Coinbase, firma która ma zapędy na odegraniu roli PayPal’a systemu Bitcoin, owszem oferuje rozwiązania dla przedsiębiorców, jednak główną uwagę skupia na dostarczeniu odpowiednich rozwiązań dla transakcji interpersonalnymi oraz stworzeniu w tym celu łatwego w użyciu portfela. Zatem wysiłki marketingowe tej firmy w celu przyciągnięcia przedsiębiorców mają znikomy wpływ.

Rok 2012 był przełomowy dla Bitcoin przede wszystkim pod względem innowacyjności firm i adaptacji funkcjonalności samego systemu.

BitPay nie jest jedyną firmą opartą na systemie Bitcoin, która w roku 2012 uzyskała znaczne fundusze na rozwój. Firma BitInstant oferująca usługi pozwalające na szybki i prosty zakup bitmonet za pomocą transferu bankowego lub depozytu gotówkowego, pod koniec 2011 roku, otrzymała nieujawnioną kwotę za 15% udziałów od inwestora Roger’a Ver. Na początku roku 2012 nieistniejąca już platforma oferująca instrumenty finansowe typu margin trading oraz handel bitmonetami oparty na dźwigni, otrzymała dofinansowanie opiewające na kwotę kilkuset tysięcy dolarów od inwestora Tihan Seale. Również od maja 2011 roku kilka małych firm, głównie przedsięwzięć mining’owych, a w szczególności SatoshiDICE, uzbierało dużo kapitału od wielu głównie anonimowych inwestorów za pośrednictwem platform handlowych, takich jak Global Bitcoin Stock Exchange oraz MPEX.

Co bardziej interesujące, większość funduszy pozyskiwanych jest od zaufanych inwestorów, lokujących kapitał w technologie. W kwietniu 2012 roku Draper Associates, firma typu venture capital oraz anioł biznesu Geoff Entress, zainwestowali 500,000 dolarów w Coinlab, której główne projekty skupiają się jak dotąd na próbach adaptacji systemu Bitcoin jako płatności za gry wideo. Według tej koncepcji użytkownicy grający w gry wideo mieliby za nie płacić udostępniając moc obliczeniową swoich komputerów, w celu generacji bitmonet na konto twórcy danej aplikacji. We wrześniu firma Coinbase uzbierała ponad 600,000 dolarów od rozpoznawalnych inwestorów, włącznie z Alexis’em Ohanian, twórcą serwisu Y Combinator oraz współzałożycielem serwisu Reddit. Teraz do tej elitarnej grupy dołączył BitPay, największa platforma w ekonomii Bitcoin umożliwiająca przeprowadzanie płatności w tej wirtualnej walucie.

Warto nadmienić, że plany pana Yishan Wong (CEO serwisu Reddit) dotyczące możliwości wprowadzenia płatności za subskrypcję, w obliczu coraz cieplejszego przyjęcia systemu Bitcoin, stają się coraz bardziej realne. Przypominamy, że założyciel serwisu Reddit w listopadzie 2012 roku poinformował, że rozważa przyjmowanie bitcoin jako środka płatniczego za usługi, które oferuje subskrybentom.

Mimo że BitPay oferuje najlepiej rozbudowaną funkcjonalność, udostępniając swoim użytkownikom wtyczki i bramki płatnicze do najbardziej popularnych systemów eCommerce oraz zapewniając wsparcie w ośmiu językach, nie ma zamiaru spoczywać na laurach. Aby nadal wieźć prym będą musieli się stale rozwijać, nadal inwestując w innowacyjność oraz kompatybilność systemu z innymi walutami, które do tej pory nie są wdrożone do systemu.

Przytłaczająca większość przedsiębiorców korzystających z usług BitPay uiszczają opłaty w dolarach ponieważ na chwilę obecną firma nie umożliwia dokonywania transakcji w innych walutach. Niestety większość użytkowników decyduje się na natychmiastową zamianę wpływów w walucie bitcoin na dolary. Jeśli przedsiębiorca chce aby jego przychody w bitmonetach zostały natychmiast wymienione na pożądaną, lokalną walutę, BitPay oferuje pobranie prowizji w wysokości 2,69% w USA oraz 3,99% w Kanadzie, Meksyku i UE. BitPay poinformował jednak, że ku zadowoleniu entuzjastów bitcoin, coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na utrzymanie bilansu w bitmonetach.

Komentarz od redakcji

Zastanawiające jest to ile zostanie jeszcze wygenerowanych bloków i ile jeszcze upłynie wody w Wiśle zanim ludzie zrozumieją i docenią to, że możliwość natychmiastowego transferu pieniędzy w jakiekolwiek miejsce na świecie, bez ryzyka wystąpienia obciążenia zwrotnego (chargeback) jest bardzo istotne. Z pewnością przedsiębiorcy, którzy obecnie utrzymują swój bilans w bitmonetach są świadomi tego, że akceptacja tej waluty jest najtańszym i najprostszym sposobem na jej pozyskanie.

Jak pokazuje przykład firmy BitPay, w systemie Bitcoin drzemie jeszcze wielki, niewykorzystany potencjał. Dzięki uniwersalności jaką daje pseudo-anonimowość, można w dowolny sposób adaptować system i rozszerzać jego funkcjonalności z poziomu i za pośrednictwem platform i serwisów płatniczych, aby móc sprostać zmieniającym się potrzebom sprzedawców i nabywców towarów. System sam w sobie oferuje anonimowość, którą można według potrzeb modyfikować za pośrednictwem platform takich jak BitPay, egzekwując od obu stron uczestniczących transakcji jedynie niezbędnych informacji.

Oczywiście PayPal może rozpocząć pracę nad adaptacją i integracją systemu Bitcoin do własnych potrzeb, jednak póki nie jest to sprawa priorytetowa, BitPay ma szansę stać się niedoścignionym liderem płatności opartych na systemie Bitcoin.

Na tę chwilę BitPay jest zdecydowanie na czele firm oferujących płatności w systemie Bitcoin. Zeszły rok pokazał, że w firmie istnieje potencjał. Byliśmy świadkami znacznego wzrostu ilości przedsiębiorców korzystających z usług platformy. Pozyskanie 10 tys. klientów do końca bieżącego roku jest perspektywą realną do osiągnięcia.

Co o tym myślisz?

Napisane przez Bitcoiny

Dodaj komentarz

Nie ustawiono klucza aplikacji GIPHY. Sprawdź ustawienia

Bitcoin

The Good Wife – Epizod „Bitcoin For Dummies”

Płatność Bitcoin

Aplikacje mobilne dla bitcoin