w

USA i Dania wprowadzają oficjalne wytyczne odnośnie kryptowalut

Bitcoiny

Amerykański The Internal Revenue Service (IRS to odpowiednik naszego urzędu skarbowego) ogłosił na swojej stronie oficjalne FAQ na temat rozliczania się z obrotu kryptowalutami. Zgodnie z którym są świadomi, że wirtualne waluty takie jak bitcoin w niektórych środowiskach są uznawane jako zwykły środek płatniczy na równi z walutami narodowymi. Lecz nie jest uznawany jako taki przez żadną oficjalną instytucję. W związku z tym na potrzeby amerykańskiego organu podatkowego bitcoiny traktuje się jako własność majątkową, oznacza to w szczególności:

  • Równowartość wypłaty pracownika musi zostać zgłoszona przez pracodawcę oraz odciągnięte od tej kwoty podatki.
  • Płatności za pomocą wirtualnej waluty niezależnym wykonawcom i innych dostawcom usług podlegają opodatkowaniu, a przepisy podatkowe samozatrudnienia są dalej stosowane. Normalnie, płatnicy muszą wystawić formularz 1099.
  • Zysk lub strata ze sprzedaży lub wymiany wirtualnej waluty zależy od tego, czy jest ona składnikiem kapitału podatnika.
  • Płatności dokonane za pomocą wirtualnej waluty podlegają raportowaniu informacji w takim samym stopniu jak inne płatności.

Z tego wynika, że można bez obaw używać kryptowalut w każdej sferze życia, pamiętając jedynie, że podczas każdej wymiany na walutę narodową, dobro lub usługę należy zapisywać aktualną wartość rynkową oraz rozliczyć się z niej przed fiskusem. Co może być czasem uciążliwe np. płacąc codziennie za kawę. Oznacza to także, że należy uwzględniać bitcoiny w zeznaniach podatkowych.

Dokument 1

Dokument 2

Jeszcze lepsze wieści płyną z Danii, gdzie najwyższy organ podatkowy po wielu konsultacjach i odroczeniach podjął decyzję że handel wirtualnymi walutami jest sprawą całkowicie prywatną i jako taki jest zwolniony z podatku, oraz nie ma możliwości odliczenia od niego straty. Nie odnosi się to jednak do firm których biznes opiera się na obrocie, takie jednostki są zobowiązane do normalnego rozliczania się.

Co o tym myślisz?

Napisane przez Bitcoiny

Dodaj komentarz

Nie ustawiono klucza aplikacji GIPHY. Sprawdź ustawienia

Moneta Bitcoin

Europejski Bank Centralny: Bitcoin nie powinien być ignorowany lub pomijany

Bitcoin złoto

Rekordowa wymiana Bitcoinów na złoto