Bitcoin od 2009 roku nieustannie zyskuje na popularności, a liczba użytkowników BTC stale rośnie. Mając na uwadze, iż system Bitcoin jest zdecentralizowany i oferuje względną anonimowość, rodzi się bardzo istotne pytanie: ilu jest entuzjastów oraz faktycznych użytkowników Bitcoin na świecie i kim oni są?
Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak prezentuje się demografia użytkowników Bitcoin, ten artykuł powinien pomóc Ci zrozumieć kim są ludzie, którzy korzystają z tego rewolucyjnego systemu i technologii jaka się za nim kryje. W poprzednim zdaniu nie bez powodu użyto męskiego rodzaju czasownika “zastanawiać”. Otóż (co w zasadzie nie powinno dziwić) okazuje się, że entuzjaści Bitcoin to w przeważającej mierze mężczyźni, jednak o tym w dalszej części artykułu.
Ilość użytkowników Bitcoin (
Co ciekawe, pierwszy inwestor w firmie Snapchat, Jeremy Liew oraz prezes i współzałożyciel Blockchain.info, Peter Smith niedawno ustanowili pewne obiecujące prognozy. Baza użytkowników Bitcoin wzrosła ze 120 000 w 2013 roku do 6,5 miliona w przeciągu 4 lat. 2017 rok jeszcze się nie skończył i liczba ta może się jeszcze zwiększyć. Jedną z najbardziej optymistycznych prognoz jest to, że według nich do 2030 r. cena bitcoin osiągnie poziom 500 000 USD, a biorąc pod uwagę wcześniej wspomniane tendencje wzrostowe, liczba użytkowników może wzrosnąć do 400 milionów.
Jednak należy pamiętać, że często pojedynczy użytkownicy Bitcoin posiadają po kilka portfeli na raz. Jeśli ustosunkować się do rosnącej liczby transakcji, to wpływ na nią mogą mieć zarówno nowi entuzjaści kryptowaluty, jak i jej starsi użytkownicy.
Pozostaje nam najważniejsze pytanie: kim są ludzie, którzy używają kryptowaluty? Czy w przeważającej mierze są to mężczyźni, czy kobiety? Jaka jest średnia wieku i wykonywany zawód?
(2013)
Według ankiety przeprowadzonej w 2013 roku przeciętny użytkownik Bitcoin to mężczyzna (96%) w wieku 32,7 lat, określający się jako niewierzący (61%) libertarianin/anarchokapitalista (37%), pracujący na pełnym etacie (43%) i będący w związku (56%). Najczęściej największymi bodźcami motywującymi do zainteresowania się tematem Bitcoin jest ciekawość, zysk i pobudki polityczne. Ponadto 39% respondentów zadeklarowało, iż nie pije, nie pali i nie bierze narkotyków oraz nie uprawia hazardu. Ponad połowa użytkowników przyznała, że kopała bitcoiny, a największą obawą entuzjastów Bitcoin są kwestie związane z regulacjami prawnymi, a zaraz po nich “problemy z reputacją”. Ogólnie rzecz biorąc, większość z respondentów zadeklarowało, że zagłębianie się w tajniki Bitcoin przynosi im intelektualną satysfakcję (70% osób zagłębiając się w tajniki Bitcoin dowiedziało się więcej o kryptografii) niż społeczne korzyści (22% osób zawarło nowe znajomości).
Oczywiście nie ma czegoś takiego jak przeciętny użytkownik Bitcoin, a generalizowanie i powierzchowne analizy statystyk ignorują dużą liczbę użytkowników, z których np. 20% to chrześcijanie, a single stanowią 37%. Co ciekawe 45% użytkowników to zadeklarowanie centro-lewicowcy.
Przyrost nowych użytkowników koreluje ze wzrostami cen i zasięgiem mediów oraz publikacji traktujących o Bitcoin. Zgodnie z wynikami ankiety, drugi kwartał 2011 był najczęściej wybieraną odpowiedzią na pytanie “Kiedy po raz pierwszy zainstalowałeś klienta Bitcoin”.
Największą motywacją do korzystania z Bitcoin są ciekawość (4.3/5), zysk (3.7/5) i polityka (3.5/5). Zaraz po nich są aspekty praktyczne (3.1/5), wyzwania (2.9/5) i kwestie społeczne (2.7/5).
Ponad połowa użytkowników Bitcoin zajmuje się ich kopaniem, a większość z nich jest zrzeszona w kopalniach. Górnicy na sprzęt do kopania wydają średnio 3 185 dolarów. Mediana wydatków wynosi 500 USD, przy czym 35% górników nic nie wydało, a 8% z nich wydało 10 000 USD lub więcej. Teraz nasuwa się pytanie jak to możliwe, że 35% górników nic nie wydało? Okazuje się, że prawie 10% respondentów kopało na sprzęcie kogoś innego.
Zgodnie z oczekiwaniami Bitcointalk.org jest dominującą platformą wokół której gromadzi się internetowa społeczność Bitcoin (wykorzystywana jest przez 76% użytkowników). Zaraz po niej znajduje się Reddit (39%), podczas gdy klasyczny IRC uzyskał zaledwie 24%.
Największą obawą entuzjastów Bitcoin są kwestie związane z regulacjami prawnymi (29%), a zaraz po nich “problemy z reputacją” (19%). Duża liczba osób wskazała również na obawy, iż Bitcoin jest zbyt technicznie wymagający dla przeciętnego użytkownika internetu z tzw. “głównego nurtu”.
Bitcoiny najchętniej wydawane są na podarunki/darowizny (55%) oraz usługi komputerowe (38%). Tylko 11% respondentów zadeklarowało, że przy pomocy Bitcoin kupiło narkotyki.
Jeśli interesują Cię szczegółowe dane odnośnie wyników z uzyskanej ankiety, możesz je pobrać tutaj.
(2014)
Podejście naukowe
W 2014 r. Uniwersytet Illinois Urbana-Champaign przeprowadził badania, które polegały na opublikowaniu kwestionariusza na popularnych stronach internetowych odwiedzanych przez użytkowników Bitcoin (m.in. Bitcoin.org, Reddit i Twitter). Na zamieszczone ankiety uzyskano wtedy prawie 1200 odpowiedzi, których analizą zajęło się dwóch naukowców – Jeremiah Bohr, adiunkt socjologii i Masooda Bashir, adiunkt biblioteki oraz nauk informatycznych.
Wyniki nie były aż tak zaskakujące, jak oczekiwano. Średni wiek respondentów wynosił około 33 lata, a prawie połowa z nich pochodziła z USA. W końcu, naukowcy zrezygnowali i stwierdzili:
“Badanie losowej próbki społeczności Bitcoin jest prawie niemożliwe, ponieważ Bitcoin oferuje swoim użytkownikom duży stopień prywatności, sama kryptowaluta nie jest regulowana przez żadną scentralizowaną agencję, a przyjęcie Bitcoina nie jest jeszcze powszechne.”
Różnica wieku
Podczas swoich badań Bohr i Bashir zauważyli, że 25-latkowie mają o około połowę mniej bitcoinów niż 35-latkowie, podczas gdy 35-latkowie mają o około połowę mniej bitmonet niż 45-latkowie.
To zaprzeczyło ogólnemu przekonaniu i wizerunkowi Bitcoin jako technologii dla młodych innowatorów i przedstawiło środowisko użytkowników Bitcoin jako bardziej konserwatywne niż mogłoby się wydawać.
Oto kolejne zestawienie liczb, które uzyskano po publikacji na łamach forum Bitcointalk prostego pytania dotyczącego wieku użytkowników Bitcoin.
Użytkownik o nicku groll skomentował ankietę w następujący sposób:
“Trudno określić średni wiek entuzjastów Bitcoin, ponieważ tak naprawdę nie możemy dowiedzieć się, kim są jego użytkownicy i nie posiadamy o nich żadnych danych statystycznych. Moi znajomi na Facebooku mają od 13 do 40 lat i są użytkownikami Bitcoin od ponad roku. Niektórzy nastolatkowie są bardzo dobrze zorientowani i inwestują w Bitcoin, zarabiając przy tym więcej niż ja. Bitcoin nie ma żadnego limitu wiekowego.”
Oczywiście, jasne jest, że nastolatkowie są bardziej otwarci na nowe technologie i łatwo się z nimi oswajają i obchodzą. Jednak wydaje się, że to również doświadczenie i wiedza przypisywane starszym użytkownikom internetu, mogą okazać się bardzo pomocne.
Mężczyzna czy kobieta?
Jak pokazuje większość statystyk, zdecydowana większość użytkowników Bitcoin to mężczyźni. Jednak wraz ze wzrostem popularności tego systemu, zmienia się demografia jego entuzjastów. Mimo, że mężczyźni nadal dominują, to wzrasta liczba zaangażowanych kobiet.
Dwa lata temu Fortune opublikowało listę 10 kobiet, które świetnie sobie radzą w ekosystemie i na rynku związanym z Bitcoin. Niektóre z nich założyły nawet własne firmy lub pracują na stanowiskach prezesów. Mimo tego Bitcoin nadal krytykowany jest za brak obecności kobiet, ponieważ stanowią one jedynie około 1,76 % całej wszystkich użytkowników.
Uwidacznia się to np. przy okazji konferencji poświęconych tematyce Bitcoin, na których prelegenci i goście to w znacznej mierze mężczyźni. Na tych samych konferencjach często panuje przekonanie, że biorące w nich udział kobiety to czyjeś żony, czy koleżanki, a nie osoby zaangażowane biznesowo.
Mary Jones w jednym z artykułów przytoczył nawet dość skandaliczny przykład:
“Jeśli jesteś kobietą zaangażowaną w Bitcoin, będziesz niezmiennie traktowana jako outsider. Jak mówi Victoria Turk, wydaje się, że jedyną społecznością Bitcoin, która w szczególności przychylnie odnosi się do udziału w niej kobiet, jest subreddit (NSFW) r/GirlsGoneBitcoin, która jest w zasadzie stroną, gdzie nago pozujące kobiety zarabiają w kryptowalucie.”
Jak użytkownicy Bitcoin wykorzystują swoje bitcoiny?
Ze względu na względnie anonimowy charakter Bitcoin, niektórzy użytkownicy decydują się na wykorzystanie go do zakupu narkotyków. Tak przynajmniej było w latach 2011-2012, gdy witryny takie jak Silk Road, niemal każdemu pozwalały za pośrednictwem Bitcoin zakupić nielegalne substancje. Uważa się, że w tamtych latach większość transakcji jakie odbywały się w ramach Bitcoin dotyczyły handlu na platformie Silk Road oraz hazardowi na platformach typu SatoshiDice.
Witryna Silk Road została zamknięta w październiku 2013 r. przez FBI, a jej właściciel, Ross William Ulbricht, został aresztowany. Miesiąc później, w dniu 6 listopada 2013 r., pojawił się Silk Road 2.0, jednak nie przetrwał zbyt długo – rzekomy operator platformy aukcyjnej funkcjonującej w sieci TOR został aresztowany w przeciągu ciągu roku od jej uruchomienia.
Jest jeszcze jedna, jaśniejsza strona społeczności Bitcoin – niektórzy użytkownicy przekazują swoje bitcoiny na rzecz organizacji charytatywnych. Jedna z nich niedawno zdołała zgromadzić 7 milionów dolarów w bitcoinowych darowiznach.
Innym ciekawym zagadnieniem jest infografika, która opiera się na badaniach przeprowadzanych w latach 2013-2015:
Choć odrobinę stara, można założyć, że większość z tych danych jest nadal reprezentatywna i adekwatna do obecnej sytuacji.
(2015)
Najciekawszymi i najbardziej aktualnymi oraz rozległymi badaniami jakie przeprowadzono w kwestii demografii użytkowników Bitcoin jest z pewnością raport “Who Really Uses Bitcoin?” przygotowany przez serwis CoinDesk.
Analizując prawie 4000 odpowiedzi otrzymanych w najprawdopodobniej największej w historii Bitcoina wielojęzycznej ankiecie, opracowano 45-stronicowe sprawozdanie zawierające pogłębione spojrzenie na to, kto tak naprawdę korzysta z Bitcoin, kto nie i jakie to ma znaczenie.
Z 3515 respondentów, którzy przyznali się, że mają bitcoin, prawie 60% było poniżej 35 roku życia.
Pomimo rosnącej liczby inicjatyw, takich jak Dzień Kobiet Bitcoin, kobiety korzystające z Bitcoin nadal stanowią zdecydowaną mniejszość. Ponad 90% użytkowników Bitcoin w rzeczonym raporcie identyfikuje się jako mężczyzna.
Jeśli chodzi o rasę użytkowników, to 65,8% badanych było rasy “białej”. Zaraz po nich uplasowali się Azjaci.
Choć dane zawarte w raporcie wzmacniają stereotyp użytkownika Bitcoin postrzeganego jako młody, biały mężczyzna, warto również zwrócić uwagę na inne ustalenia, np. przeciętne dochody. Dane odnośnie średnich zarobków respondentów prezentują bardzo wyrównane rozłożenie. Ci, którzy zarabiają od 50 000 do 100 000 dolarów, stanowią najwyższy odsetek (23,9%). Natomiast co piąty użytkownik zadeklarował, że dochody gospodarstwa domowego były niższe niż 25 000 dolarów.
Choć wielu z respondentów stanowi osoby obeznane w nowych technologiach, to użytkowników mogących określić się mianem “early adopters” (wczesnymi użytkownikami) nie było wielu. Trzy czwarte respondentów oświadczyło, że zaczęli korzystać z Bitcoin po maju 2013 roku, a jedna trzecia w 2014 roku.
Te dane, podobnie jak inne tego typu statystyki, mają swoje ograniczenia. Wszystkie cztery ankiety internetowe – oferowane w języku chińskim, japońskim, hiszpańskim i angielskim – zostały rozpowszechnione w różnych lokalnych grupach zainteresowań, ale przeważnie były dostępne za pośrednictwem głównej witryny serwisu CoinDesk i platform społecznościowych.
Z tego powodu odpowiedzi są w dużym stopniu ograniczone do czytelników znajdujących się w Ameryce Północnej oraz Europie i niekoniecznie odzwierciedlają profil użytkowników Bitcoin znajdujących się poza tymi regionami. Dla przykładu chińska ankieta otrzymała stosunkowo niewielką liczbę odpowiedzi, choć w tym regionie jest wielu użytkowników tej kryptowaluty.
Jeśli chodzi o lokalizację respondentów, to 49,85% z nich stanowiło użytkowników z Ameryki Północnej, 32,99% z Europy i 9,36% z Azji.
(2016)
Kolejne dane pochodzą ze statystyk odnośnie użytkowników serwisu bitcoinx.io i dotyczą 2016 roku, a konkretniej okresu obejmującego 90 dni. Serwis ten był swego czasu dość popularny wśród użytkowników Bitcoin, dlatego prezentowane dane są warte uwagi.
- 39,9% użytkowników to Europejczycy
- 86,9% to mężczyźni
- 38,2% to osoby w wieku 25-34 lat
Warto zauważyć, że Bitcoin pomimo biegu lat, nadal nie ma żadnej reprezentatywnej demografii, która odpowiadałaby jakiejkolwiek innej istniejącej gospodarce. Początkowo systemem Bitcoin interesowali się hakerzy i programiści, zaraz po nich dołączyli libertarianie, narkomanami i anarchiści. Napływ kapitału spowodował, że cena Bitcoin znacznie wzrosła, przyciągając tym samym hazardzistów, handlowców i spekulantów. Na każdym z tych etapów pojawiali się również przedsiębiorcy, którzy dodatkowo stymulowali rozrost ekonomii i ekosystemu Bitcoin.
Obecnie Bitcoin jest na etapie kiedy to zwykli “dzienni konsumenci” przekonują się coraz bardziej do koncepcji Bitcoin i ich przyrost jest proporcjonalny do rosnącej liczby przedsiębiorców, którzy zaczynają oferować zwykłe towary i usługi za bitcoiny. To wszystko powoduje kolejną ekspansję popytu, podkręcaną nieustannie przez zwykłych spekulantów. Bitcoin tym samym coraz bardziej przypomina dojrzałą i w pełni funkcjonującą gospodarkę i samowystarczalny ekosystem (choć z pewnością nadal znajduje się w bardzo wczesnej fazie rozwoju). Z tych względów demografia użytkowników Bitcoin nadal pozostaje dosyć zmienna, a same zmiany zachodzą dość dynamicznie.
Nie ustawiono klucza aplikacji GIPHY. Sprawdź ustawienia