w

Mt.Gox wstrzymuje wszystkie wypłaty Bitcoin – cena ciągle spada

Wykres Bitcoin

Mt.Gox, trzeci co do wielkości pod względem 30-dniowego wolumenu kantor bitcoin, ogłosił tymczasowe wstrzymanie wypłat.

Firma opublikowała na swojej stronie następującą informację:

Drodzy użytkownicy Mt.Gox,

Podczas naszego wysiłku w celu rozwiązania problemu wypłat doszliśmy do wniosku iż kolejne wypłaty jedynie utrudniają nam dojście do powodu nieodpowiedniego działania serwisu. W celu uzyskania lepszego spojrzenia na sprawę, działanie systemu musi zostać wstrzymane. Jest to koniecznym posunięciem, aby nasi technicy mogli rozwiązać ten problem.

Przepraszamy za tak nagłe ogłoszenie aktualnego stanu rzeczy, jednak pragniemy poinformować, że wszelkie wypłaty Bitcoin zostaną wstrzymane, a te będące w kolejce zostaną przywrócone do portfela Mt.Gox. Mogą one być w późniejszym czasie wznowione gdy problem zostanie rozwiązany.

Użytkownicy nadal mogą używać platformy, tak jak to dotychczas robili.

Nasz zespół będzie ciężko pracował w ten weekend i ogłosi postęp swoich prac w poniedziałek 10.02.2014.

Jeszcze raz przepraszamy za wszelkie niedogodności, prosząc przy tym o cierpliwość jak i również o wsparcie podczas pracy nad rozwiązaniem tego problemu.

Platformę Mt.Gox długo nękają już problemy z ciągnącymi się opóźnieniami związanymi z wymianą BTC na USD i wypłatą USD na konta bankowe użytkowników. Ostatnio również kłopoty poszerzyły się o waluty takie jak euro lub japoński yen.

Bitcoinowy indeks, który zawiera również Mt.Gox (tak jak BTC-e i Bitstamp), pokazuje że cena bitcoin zaczeła ostatniej nocy spadać i spada dalej od dzisiejszego otwarcia na poziomie $750 aż do $709 jaki był w czasie pisania tego artykułu.

Specyficzne problemy wypłat Bitcoin

Niedawno problemy Mt.Gox rozszerzyły się także o niemożliwość wypłat w walucie BTC. Sporadyczne utrudnienia z tym związane zaczęły się w grudniu zeszłego roku, jednak w ciągu ostatnich 72 godzin bardzo się one nasiliły. Nawet, wydawałoby się, poprawne transakcje wg Mt.Gox, nie były zarejestrowane przez publiczny blockchain bitcoina. Pewien użytkownik, który tego poranka próbował wypłacić pewną kwotę BTC, opowiedział poniższą historię:

Miałem pewną ilość BTC na moim koncie Mt.Gox przez ostatnie parę tygodni i w końcu zdecydowałem się przelać je na swój prywatny portfel. Wcześniej transferowałem BTC z Mt.Gox bezproblemowo, więc zupełnie nie spodziewałem się problemów tym razem.

Tuż po zleceniu transakcji, platforma odjęła kwotę BTC wraz z prowizją od mojego konta.

Po kilku godzinach sprawdziłem stan swojego prywatnego portfela, jednak nic na nim się nie pojawiło.

Kiedy wyszukałem w google „mt.gox problem z wypłatami” dowiedziałem się o setkach ludzi z podobnym problemem do mojego.

Problem niestety dotyczy także małych wypłat. Jest spora ilość użytkowników chcących wypłacić kwoty mniejsze od 1BTC, którzy opisują podobne historie.

Wykresy na Bitcoincharts.com pokazują, że wolumen bitcoina znacząco wzrasta od ostatnich 24 godzin. W czasie pisania tego artykułu ponad 45 BTC zostało wymienionych na Mt.Gox. Porównując to do zaledwie 11 BTC wymienionych w 48 godzinach poprzedzających ten okres.

Burzliwa historia

Wielu użytkowników myślało, że ich bilanse w bitcoin są względnie bezpieczne, przynajmniej w odniesieniu do walut krajowych. Myśleli, że ich pieniądze mogą zostać od razu przetransferowane do ich prywatnego portfela w każdym momencie. Mt.Gox nie wskazywał na to, że mogą występować z tym aż takie problemy.

Ludzie sądzili, że skoro konto na Mt.Gox działa jako bitcoinowy portfel, to będzie działać to niezawodnie jako część sieci bitcoin.

Mt.Gox był do niedawna największą platformą bitcoin od samego początku aż do zeszłego roku. Mimo, że doświadczał ataków hackerów, niewyjaśnionych spadków cen czy podwójnych wypłat, był mimo tego najbardziej znanym i cenionym kantorem przez użytkowników bitcoin. Dopiero po pojawieniu się takich serwisów jak Bitstamp, BTC China czy BTC-e zaczeło się to zmieniać.

W kwietniu 2013 zaksięgowano na nim ponad 70% światowego wolumenu, jak również cena na nim była tradycyjnie największa (pomijając chwile gdy BTC China osiągneło rekord oraz kiedy Btcstamp udało się go przejąć).

Seria nieszczęśliwych wypadków od kwietnia 2013 spowodowała spadek udziału w rynku na 18%. W porównaniu, Btcstamp oraz BTC-e miały odpowiednio 30% i 25%.

Krytycyzm

Pomimo fal krytycyzmu, wylewanych w historii Mt.Gox i ich kulminacji pod koniec 2013 roku, firma cierpiała także na działanie ‚zewnętrznych sił’.

Popularny serwis płatności internetowych Dwolla wstrzymał wypłaty do i z Mt.Gox, co było zainicjowane przez Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego (DHS) w maju 2013 roku.

Następnie, w sierpniu zeszłego roku, DHS obciął 2.9 miliona dolarów z konta Mt.Gox na portalu Dwolla tłumacząc to tym że firma rozszerzyła swój biznes o transfer pieniędzy nie rejestrując tego w FinCEN.

DHS obciążył Mt.Gox o kolejne 2.1 miliona dolarów na kontach Well Fargo. Tym razem tłumaczono to aktywnością użytkowników Silk Road (czarny market) niżeli nieuregulowanymi sprawami z FinCEN.

Z pięcioma milionami dollarów strat oraz z bankami i serwisami płatności odmawiającymi współpracy Mt.Gox zaczął mieć spore problemy z transferem funduszy do USA oraz jego amerykańskich klientów.

Ponadto, jeden partner Mt.Goxa, CoinLab, we wrześniu 2013 roku pozwał go na kwotę 75 milionów dolarów. Mt.Gox odpowiedział kontrpozwem na kwotę 5.5 miliona dolarów twierdząc, że CoinLab także nie wywiązał się z obowiązku rejestracji jako serwisu transferującego pieniądze.
Sprawa jest ciągle otwarta.

Użytkownicy Bitcointalka ciągle narzekają od paru dni na niemożliwość wypłaty pieniędzy z Mt.Gox. CoinDesk będzie przyglądał się sprawie i publikował wszelkie informacje z nią związane.

Co o tym myślisz?

Napisane przez Bitcoiny

Dodaj komentarz

Nie ustawiono klucza aplikacji GIPHY. Sprawdź ustawienia

Moneta Bitcoin

Bitcoiny i inne cyfrowe waluty zakazane w Rosji

Moneta Bitcoin

Wywiad z Lechem Wilczyńskim