w

Rosja: Cyganie sprzedają fałszywe bitcoiny wykorzystując naiwność ludzi

fot. Pixabay

Wzrost popularności Bitcoin nie ograniczył się jedynie do internetu. Dobrym tego przykładem jest romska społeczność zamieszkująca 100-tysięczne rosyjskie miasto Obnińsk, która postanowiła wykorzystać ten fakt w pewnym oszukańczym procederze. Opierał się on na sprzedaży fizycznych bitmonet, nie mających oczywiście odzwierciedlenia w faktycznej wartości nominalnej. Sprzedaż odbywała się w pobliżu domu towarowego, a oszukane osoby były przekonane, że zakupione fizyczne monety miały wartość odpowiadającego im cyfrowego tokenu.

Oszustwo zostało zauważone i ujawnione, gdy mieszkaniec miasta Obińsk na łamach lokalnego portalu społecznościowego opublikował informacje obnażające szwindel Romów.

Najwyraźniej Bitcoin wraz ze wzrostem popularności dociera do coraz bardziej odległych zakątków świata, jednak niestety z pewnością nadal brakuje świadomości i zrozumienia reguł jakimi rządzą się kryptowaluty.

“Cudzoziemcy wyglądający na Cyganów sprzedają Bitcoin () obok domu towarowego znajdującego się przy ulicy Aksenov. Mój mąż kupił dwie sztuki za 1000 rubli, po czym wrócił do domu gdzie okazało się, że to fałszywki, których nie można odsprzedać”.

Jako, że 1000 rubli to około 64 zł, transakcja ta wydaje się być zbyt korzystna, aby mogła być prawdziwa. Jak się okazało – nic bardziej mylnego.

Cyganie przekonywali potencjalnych kupców, że ​​cena bitcoin stale rośnie i obecnie nie wykazuje oznak stagnacji, co jak się okazuje jest zgodne z prawdą. Ponadto utrzymywali, że wkrótce zainwestowany kapitał może przynieść kilkukrotne zyski.

Na sprzedawanych monetach widnieje rozpoznawalne logo Bitcoin, które jest odciśnięte na tle przypominającym drukowane płytki PCB. Oczywiście nie reprezentują one żadnej realnej wartości poza kolekcjonerską, gdyż nie posiadają żadnych przypisanych do nich kluczy prywatnych, jak to miało miejsce w przypadku rozpoznawalnych na całym świecie Casascius coins.

Jeden z użytkowników lokalnego forum zasugerował, że oszukane osoby mogą sprzedać monety na popularnych portalach aukcyjnych za równowartość około 300 rubli.

Co o tym myślisz?

Napisane przez Bitcoiny

Dodaj komentarz

Nie ustawiono klucza aplikacji GIPHY. Sprawdź ustawienia

Promotor OneCoin celem fińskiej policji

Rządy chcą tworzyć krajowe systemy tożsamości w oparciu o blockchain