w

Wywiad z Lechem Wilczyńskim

Moneta Bitcoin

Dziś wywiad z Lechem Wilczyńskim, współtwórcą InPay.pl – który ma zapewnić lokalom handlowym oraz usługowym łatwy sposób przyjęcia płatności w BTC.

Bitcoiny.pl: Czy mógłbyś wytłumaczyć czytelnikom w jaki sposób działa InPay?

Lech Wilczyński: Pomagamy właścicielom lokali rozpocząć przyjmowanie płatności w cyfrowej walucie. Szkolimy, organizujemy imprezy i spotkania, otwieramy biznes na nowy typ klienta jakim są entuzjaści Bitcoin. Jednocześnie właściciel firmy nie ponosi żadnego ryzyka, przede wszystkim związanego ze zmiennym kursem walutowym i wątpliwościami księgowymi. Ponosi jedynie koszt pół procenta za obsługę transakcji. Dla naszych kontrahentów, taka współpraca to równocześnie świetna reklama. Cały czas pojawiają się w prasie wzmianki o miejscach, które rozpoczęły akceptować tę nową formę płatności. Applecaffe, Level Up, Parking Bar, Antykwariat Atticus w Warszawie, Strefa w Bydgoszczy to początek listy miejsc, które czerpią korzyści z nowej formy płatności.

Wielokrotnie spotykam się ze stwierdzeniem, że InPay to taki BitPay, tylko po polsku, czy mógłbyś się odnieść to takiej tezy?

Dla nas ważna jest idea – umożliwienie płatności w Bitcoin w każdym sklepie w całej Polsce. BitPay pokazał, że jest to możliwe w USA i to dodaje nam sił do dalszego działania. To co nas wyróżnia to przede wszystkim dostosowanie do polskich warunków prawnych i możliwość bezpośredniego kontaktu z lokalnym biznesem. W przypadku tej przełomowej technologii bardzo istotne jest zwiększanie świadomości i pomaganie w jego zrozumieniu. Chwilę potem naturalną konsekwencją jest wdrożenie tej metody płatności.

Czy zakładasz, że w przyszłości dzięki InPay będzie można tego typu płatności prowadzić w innych walutach niż BTC?

Nie widzę przeszkód. Konkurencja między walutami ma zawsze pozytywne skutki. Oczywiście Bitcoin, dzięki efektowi sieciowemu będzie miał zawsze pozycję dominującą dopóki nie pojawi się o wiele bardziej przełomowa technologia. Obecnie alternatywne kryptowaluty nie wiele wnoszą na poziomie innowacyjności do całego ekosystemu. Waluta, która będzie wygrywać to ta, w której koszt dokonania transakcji będzie najniższy pod każdym względem. Wracając jednak do InPay, uważamy że nie warto od początku się rozdrabniać. Aktualnie ważniejszym celem jest, aby ludzie zapoznali się choć trochę z cyfrowymi walutami. Dzisiaj, gdy pytam czy dany sklep akceptuje Bitcoin, już nie uzyskuję odpowiedzi – A co to jest? Tylko, że niestety jeszcze nie. To ogromna zmiana.

Jaką widzisz szansę dla nowych przedsiębiorstw wchodzących do tego programu?

Każdy z nas kiedyś marzył o zmienianiu świata, ale rzeczywistość zazwyczaj pokazuje szybko gdzie jest nasze miejsce. My uważamy, że jesteśmy w stanie zmienić coś na lepsze i zachęcamy innych do uczestniczenia w tym procesie. Chciałbym kiedyś powiedzieć mojemu synowi kiedy dorośnie, że byliśmy częścią wspaniałej rewolucji. Brzmi to bardzo górnolotnie, natomiast w praktyce przedsiębiorstwa zyskują rozgłos w mediach, dostęp do nowej grupy klientów i niższe opłaty transakcyjne.

Jak szybko Twoim zdaniem dojdzie do takiego spopularyzowania płatności kryptowalutą, żeby bezproblemowo można było nią płacić w okolicznych sklepach?

W pewnym momencie będziemy mieli do czynienia z prawdziwą eksplozją akceptacji. Paradoksalnie poza kilkoma wyjątkami, prędzej zapłacimy Bitcoinem w lokalnej kawiarni lub piekarni niż w dużej sieci. 2014 określany jest już rokiem akceptacji Bitcoin.

Lech Wilczyński – współtwórca InPay.pl pierwszego polskiego terminala płatności Bitcoin dla placówek handlowych. Właściciel firmy, zajmującej się tworzeniem oprogramowania, odpowiedzialnej m.in. za usługę MusicPoint, innowacyjnej platformy oferującej audio marketing w sieciach handlowych w całej Polsce. Przez kilka lat rozwijał oprogramowanie B2B skupiające polskie platformy e-commerce dla amerykańskiego producenta odzieżowego. Przed założeniem własnej firmy współtworzył m.in. rozwiązanie EIS dla PZU oraz system zarządzania treścią wykorzystywany m.in. przez Heyah. Absolwent warszawskiej PJWSTK z wyróżnieniem na kierunku inżynieria oprogramowania.

Co o tym myślisz?

Napisane przez Bitcoiny

Dodaj komentarz

Nie ustawiono klucza aplikacji GIPHY. Sprawdź ustawienia

Wykres Bitcoin

Mt.Gox wstrzymuje wszystkie wypłaty Bitcoin – cena ciągle spada

Płatności Bitcoin

Już około 3 tys. firm używających Bitcoinów na liście Bitcoin.Travel