w

LOLLOL OMGOMG SuperSuper WTFWTF

Logowanie za pomocą Bitcoina – BitID

Bezpieczeństwo

Powstał projekt nowej metody weryfikacji użytkowników, być może już niedługo na stronach zamiast przycisku „logowanie z facebookiem” czy „logowanie z Twitterem” popularne będą przyciski „logowanie Bitcoin”.
BitID to zdecentralizowany protokół autentykacji oparty o portfele Bitcoin. Ma to być forma identyfikatora sieciowego i punktów dostępu podobna do popularnego logowania google czy facebook. Ma on pozwolić na weryfikację za pomocą urządzenia mobilnego z naszym kluczem prywatnym.
Eric Larchevêque twórca protokołu, założyciel La maison du Bitcoin, Paryskiej społeczności Bitcoina, uważa że to uniwersalny i niezwykle wygodny system:
„We wszystkich serwisach i stronach o bitcoinach, każdy ma już własny portfel i dba o bezpieczeństwo klucza prywatnego. Więc, w rzeczywistości dla użytkownika nie jest to dodatkowy wysiłek by uwierzytelnić się w ten sposób”
BitID opiera się o blockchain jako magazynie informacji, który łatwo może zostać wykorzystany na wielu platformach i usługach e-commerce. Obecnie większość stron wymaga od swoich użytkowników zakładania kont, wymyślając coraz to nowe nazwy użytkownika i hasła, co bywa uciążliwe i jest potencjalnie niebezpieczne. W ostatnich latach popularyzuje się metoda autentykacji przez niezależne serwisy takie jak Facebook czy Twitter.
W przypadku BitID logowanie do każdego serwisu tworzy nową parę klucza prywatnego i publicznego przypisaną do naszego portfela. Weryfikacja odbywa się po skopiowaniu kodu QR i może być zastosowana od potwierdzania płatności kartami kredytowymi, logowania się na fora, pisania komentarzy, czy nawet dostępu do hotelowych pokoi. Rozwiązuje to tez problem ustawiania tego samego hasła we wszystkich swoich kontach, notorycznym już jest, że właściciele nieuczciwych pooli sprawdzają loginy i hasła swoich użytkowników na stronach konkurencji, próbując wykraść wykopane środki.

Co o tym myślisz?

Napisane przez Bitcoiny

Dodaj komentarz

Nie ustawiono klucza aplikacji GIPHY. Sprawdź ustawienia

Bitcoin Chiny

Przedstawiciele pięciu największych Chińskich giełd zrezygnowali z wystąpienia w konferencji

Płatność Bitcoin

Płacenie rachunków z Bitcoin na świecie