w

Kanadyjski Bank Centralny niewzruszony Bitcoinem

Moneta Bitcoin

Reprezentanci Bank of Canada podczas posiedzenia bankowej komisji senackiej oświadczyli, że jest zbyt wcześnie by można było wypowiedzieć się czy kryptowaluty wejdą do powszechnego użytku.

Gubernator banku Stephen Poloz dodał, że waluty cyfrowe są cały czas w powijakach i nie nadszedł jeszcze czas by można było je nazywać pieniędzmi.

„Musimy jeszcze wiele przejść przed momentem, w którym będziemy się zastanawiać nad politycznymi implikacjami”

Dodając jednak, że bank cały czas śledzi poczynania na tym polu.

Tiff Macklem, jego zastępca zauważył, że odkąd pracuje w banku od 1984 słyszał wiele prognoz upadku gotówki, jednak żadne z nich do tej pory się nie sprawdziły. Dodał również, że ilość gotówki w obiegu cały czas rośnie.

„Gotówka jest niezwykle trwała, nawet po wprowadzeniu kart kredytowych, debetowych i zbliżeniowych. Jeśli spojrzeć na wzrost obrotu w gospodarce to jest podobny do wzrostu dochodu nominalnego.”

Powiedział, że Bitcoin po prostu nie jest teraz w stanie zagrozić podaży pieniądza i być może nigdy nie będzie. Nie jest to niemożliwe ale mało prawdopodobne. Dlatego też wszystkie ewentualne następstwa są czysto spekulacyjne.

Macklem zaznaczył, że jeśli waluty cyfrowe staną się powszechne może to mieć wpływ na zdolność banku do regulowania podaży, jednak zdaje się to być bardzo dalekie. I choć nie wydaje mu się by zagrażały polityce fiskalnej Kanady to wymienia też zalety tanich szybkich transakcji, które mogą stać się atrakcyjne jeśli rozwiąże się problemy bezpieczeństwa.

Stanowisko Kanady w stosunku do walut cyfrowych pozostaje cały czas neutralne. Wcześniej minister finansów Jim Flaherty ogłosił plan regulacji kryptowalut by zapobiec ich nielegalnemu wykorzystaniu, w tym praniu pieniędzy. Wykazują oni dużo bardziej liberalne podejście niż chociażby Stany Zjednoczone, starając się wspierać wszelkie innowacje. Nie przeszkodziło to oczywiście Kanadyjskiemu Urzędowi Skarbowemu wydać szczegółowe wytyczne na temat podatkowych skutków używania Bitcoina.

Co o tym myślisz?

Napisane przez Bitcoiny

Dodaj komentarz

Nie ustawiono klucza aplikacji GIPHY. Sprawdź ustawienia

Płatność Bitcoin

Nowy super anonimowy portfel Dark Wallet

Bitcoin

MIT Bitcoin Expo i darmowe bitcoiny dla studentów