w

Restauracja w Gdańsku akceptuje bitcoiny, wywiad z właścicielem

Płatność Bitcoin

Dziś rozmawiamy z właścicielem gdańskiej restauracji 4 Strony Świata. Krzystof Kordelewski, bo o nim mowa, postanowił wprowadzić płatności BTC.

Bitcoiny.pl: Może na początku zapytam skąd dowiedziałeś się o istnieniu Bitcoina?

Krzysztof Kordelewski: Szczerze mówiąc pierwszy raz usłyszałem o Bitcoinie od znajomych z którymi wybrałem się na piwko. Temat został mi naświetlony jako tajemnicza kryptowaluta bazująca na bliżej nieokreślonym algorytmie matematycznym, gdzie pieniądze mogą zniknąć bezpowrotnie przy pierwszym lepszym ataku hakerskim. Postanowiłem jednak temat zgłębiać i doszedłem do wniosku, że nie taki diabeł straszny jak go malują. Ostatecznie przekonał mnie znajomy Belg, który miał wcześniej doświadczenia z Bitcoinami i nie raz już nimi płacił w różnych miejscach na świecie. Dokładnie w momencie kiedy rozważałem od czego zacząć zadzwoniła do mnie koleżanka z zapytaniem czy słyszałem o Bitcoinach i czy przypadkiem nie chciałbym wprowadzić tej płatności w mojej restauracji. Jej telefon upewnił mnie co do słuszności moich działań.

Jak to się stało, że jako pierwsza gdańska restauracja wprowadziliście płatności Bitcoin?

Zdecydowałem się wprowadzić Bitcoiny dlatego, że popieram je ideologicznie. Uważam, że wykorzystywane obecnie instrumenty finansowe na całym świecie doprowadziły do sytuacji gdzie waluta tradycyjna straciła swoją realną wartość a jej popyt i podaż są wytwarzane sztucznie w zależności od interesów określonych grup ludzi. Dla mnie Bitcoin jest alternatywą która opiera się wyłącznie na matematyce przez co jest zawsze logiczna, nawet jeśli czasem traci na wartości. Ponadto jest nieporównywalnie tańsza w obsłudze i szybsza przy dokonywaniu transakcji.

W jaki sposób odbywa się płatność w Twojej restauracji?

Jest to bardzo proste. Na naszym firmowym tablecie zainstalowana jest aplikacja Bitcoin Wallet. Kelner wpisuję kwotę do zapłaty a aplikacja automatycznie przelicza to na bitcoiny. Następnie generowany jest kod QR który skanowany jest przez komórkę klienta dokonującego płatności. Po zatwierdzeniu transakcji bitcoiny automatycznie trafiają na nasz Bitcoin Wallet. W każdej chwili możemy wymienić je na złotówki lub inną dowolną walutę. Nie miałbym nic przeciwko gdybym mógł dokonywać tą walutą płatności u moich dostawców.

Od jak dawna można płacić u was w ten sposób i czy z tego powodu przybyło wam klientów?

Bitcoinami można płacić w naszej restauracji od miesiąca. Mamy kilku nowych klientów z którymi od razu łączy nas coś więcej niż zwykła relacja biznesowa. Mamy wspólne zainteresowanie i wspólny cel aby maksymalnie rozpowszechniać tego rodzaju transakcje.

Co o tym myślisz?

Napisane przez Bitcoiny

Dodaj komentarz

Nie ustawiono klucza aplikacji GIPHY. Sprawdź ustawienia

Bitcoin Laptop

Zawirowania na Ukrainie pokazują potencjał Bitcoina jako waluty globalnej

Wykres Bitcoin

Handel na Mt.Gox wstrzymany – Strona zawieszona