w

Zawirowania na Ukrainie pokazują potencjał Bitcoina jako waluty globalnej

Bitcoin Laptop

Obecna sytuacja polityczna i gospodarcza na Ukrainie doprowadziły do dewaluacji waluty, kontroli kapitału i bankomatów na wyczerpaniu środków pieniężnych. Informacja która powinna poprzedzać ten artykuł to: że nie dotyczy to użytkowników Bitcoina! Chociaż Bitcoin oczywiście nie może pomóc, jeśli chodzi o zapobieganie przemocy, która obecnie odbywa się na ulicach Kijowa, to przynajmniej pomaga ludziom, którzy chcą chronić swoje bogactwo w czasach niepewności politycznej. Bitcoin musi jeszcze przejść przez pewne własne  problemy, jeśli chodzi o stabilność, ale bieżące wydarzenia na Ukrainie mogą być przykładem dlaczego kryptowaluty są tak ważne dla społeczeństwa z całego świata.

Kryzys polityczny prowadzi do kryzysu walutowego

Hrywien już spadły więcej niż 10% w stosunku do dolara od listopada, a Tim Ash ze Standard Bank uważa, że ​​ta tendencja może się kontynuować w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Spekulacje wskazują, że może wkrótce 11 hryvni równać się 1 dolara. W sytuacji, gdy Ukraina nie jest w stanie uzyskać więcej pomocy ekonomicznej ze strony społeczności międzynarodowej, Ash uważa, że możemy zobaczyć sytuację, w której to 15 hryvni kupimy za 1 dolara. Chociaż ten rodzaj kryzysu walutowego obecnie prowadzi do kwitnącego czarnego rynku w dolarach i euro, to wzrasta zainteresowanie Bitcoinami, które stają się coraz bardziej praktyczne dla zabezpieczenia swoich finansów na przyszłość.

W przyszłości, w której bitcoiny mają zastosowanie waluty międzynarodowej, obywatele kraju przeżywający  zawirowania polityczne nie muszą się martwić o dewaluacji swojej waluty lokalnej. Osoby posiadające w swoich ukraińskich hryvni rachunkach bankowych lub w formie pieniężnej i tak zostały pozbawione 10% swoich oszczędności od listopada. Jeśli któreś z prognoz okażą się prawdziwe, mogą stracić blisko 50% swoich oszczędności.

Puste bankomaty nie dotyczą użytkowników Bitcoina

Mieszkańcy Kijowa opróżniają półki sklepowe i bankomaty na całym mieście. Ludzie nie chcą opuszczać swoich domów i chcą posiadać jak najwięcej gotówki, jak to możliwe. Wydaje się, że ludzie wolą mieć dostęp do gotówki, a nie kart płatniczych w tych niepewnych czasach.

Jedną z oczywistych zalet Bitcoin jest to, że nie trzeba zaufać osobie trzeciej. Gotówka pod materacem jest klasycznym rozwiązaniem, jeśli nie chcesz zaufać bankom, ale nie można wtedy wysyłać gotówki przez Internet. Prowadzenie portfela Bitcoin i trzymanie na nim swoich oszczędności jest wiele bardziej bezpieczne niż chowanie gotówki do materaca. Nie ma potrzeby, aby opróżniać najbliższy bankomat, kiedy można przechowywać wszystkie swoje bitcoiny w portfelu online. Jedynym problemem tutaj, który jest w stanie uniemożliwić  dokonywanie transakcji w bitcoinach jest brak internetu lub energii elektrycznej.

Nie można nałożyć kontroli kapitałowej na Bitcoina

Jako że wartość ukraińskiej hrywny spadała na początku lutego, ukraiński Bank Centralny zaczął ograniczać ilość waluty obcej, którą Ukraińcy mogli zakupić. Limit wynosi obecnie nieco poniżej 6000 dolarów miesięcznie. Ograniczenie to nie był w stanie zapobiec dalszemu spadku wartości hrywny w stosunku do innych walut, ale czy będzie w stanie pomóc w dłuższej perspektywie, pozostaje pytaniem bez odpowiedzi. Chociaż intencją tej polityki jest, aby zapobiec spadkowi wartości waluty lokalnej, również ogranicza możliwości ukraińskich ludzi, którzy chcą, znaleźć bezpieczną przystań dla swoich oszczędności.

Użytkownicy Bitcoinów nie mają wpływu kontroli kapitału, a to nie ma znaczenia, czy te ograniczenia gospodarcze znajdują się na Ukrainie czy w Argentynie. Nie byłoby powodu, aby uciekać z Bitcoinem, ponieważ spadek krajowej gospodarki nie będzie mieć wpływu na jego cenę.

Bitcoin musi jeszcze rozwiązać swoje własne problemy

Chociaż Bitcoin ma potencjał, aby rozwiązać wiele problemów związanych z gospodarkami krajów niestabilnych, jeszcze nie do końca jest postrzegany jako „bezpieczna przystań”. Jak widzieliśmy w ciągu ostatnich kilku miesięcy, niepewność regulacyjna i błąd „plastyczności transakcji” miały negatywny wpływ na stabilność cen. Stosunkowo duże wahania cen w krótkim okresie są czasami lepsze niż 50% spadek w ciągu roku lub dwóch.

Co o tym myślisz?

Napisane przez Bitcoiny

Dodaj komentarz

Nie ustawiono klucza aplikacji GIPHY. Sprawdź ustawienia

Technologia Bitcoin

Przyszłość handlu bitcoinem oraz innymi walutami cyfrowymi

Płatność Bitcoin

Restauracja w Gdańsku akceptuje bitcoiny, wywiad z właścicielem