Badania przeprowadzone przez Królewski Instytut Technologii KTH w Sztokholmie dowodzą, że Szwecja ma duże szanse zostać pierwszym bezgotówkowym krajem. Aktualnie pięć na sześć największych banków odmawia korzystania z gotówki. Biorąc pod uwagę aktualne wytyczne władz podatkowych, Bitcoin ma dużą szansę stać się powszechnie używaną w Szwecji walutą.
Obywatele Szwecji przyzwyczaili się do używania kart płatniczych tak bardzo, że cztery na pięć transakcji jest zawieranych drogą elektroniczną. Nie bez znaczenia jest fakt, że coraz częściej do zawierania transakcji używane są urządzenia mobilne oraz systemy płatności P2P, przez co właściwie znika konieczność używania gotówki.
Niklas Arvidsson, badacz ekonomii przemysłowej i zarządzania w KTH, powiedział:
“W wielu krajach gotówka jest ciągle istotnym środkiem płatniczym, jednak Szwecja nie należy już do tej grupy.”
Arvidsson wskazuje również fakt, że uruchomienie aplikacji płatniczej Swish przez kilka największych szwedzki i duńskich banków rewolucjonizuje lokalny system bankowy i powoduje, że kilka głównych banków odmawia przyjmowania gotówki.
Zgodnie ze słowami Arvidssona, w obiegu znajduje się aktualnie mniej niż 80 miliardów koron szwedzkich, a faktycznie używanych jest około 40 do 60 procent tej kwoty. Dla porównania, 6 lat temu było to około 106 miliardów.
“Jesteśmy światowymi liderami w obrocie bezgotówkowym”, wyjaśnia Bengt Nilervall ze Szwedzkiej Izby Handlowej w wywiadzie dla The Guardian. “Tak jest bezpieczniej i zaoszczędza nam pieniądze, ponieważ obsługa gotówki i transportu jej jest kosztowna. Przemysł kart płatniczych podjął wiele działań, by zapewnić bezpieczeństwo środków, więc Szwedzi czują się pewnie, gdy zawierają transakcje elektronicznie.”
Bitcoin i Szwecja
Biorąc pod uwagę z jaką pewnością Szwedzi podchodzą do płatności elektronicznych należy stwierdzić, że Bitcoin ma doskonałą okazję stać się powszechnie używaną walutą w Szwecji. Ułatwić mu to może także dopiero co ogłoszone orzeczenie o tym, że wymiana Bitcoinów nie podlega w Europie podatkowi VAT.
W maju bieżącego roku, władze podatkowe opublikowały wytyczne na temat podatku dochodowego w odniesieniu do kopania bitcoinów. Pochodzący z takiej działalności przychód byłby uznawany za działalność ekonomiczną, a więc podlegający opodatkowaniu, tylko jeśli kopiący “przeprowadza kopanie w profesjonalny sposób przez dłuższy okres czasu, przy użyciu właściwego oprzyrządowania” lub jeśli “efektem działalności byłaby nadwyżka zmierzona w ciągu pełnego okresu rozliczeniowego” oraz “moc obliczeniowa umożliwiałaby wydobycie ponad 25 bitcoinów w ciągu roku.”
Jedynymi zabronionymi działaniami przy użyciui bitcoina są transakcje związane z odpadami i złomem.
Również politycy w Szwecji są ciepło nastawieni do bitcoina, na co wpływ miało utworzenie BitcoinPartiet, wejście na rynek zagranicznych startupów zajmujących się płatnościami takich jak Stripe, najróżniejsze spotkania i koncerencje na temat Bitcoina czy sąsiedztwo Danii, która ma przestać drukować gotówkę w 2016 roku.
Która forma płatności najbardziej przyjmie się w Szwecji i całej Skandynawii? Przekonamy się już wkrótce.
Nie ustawiono klucza aplikacji GIPHY. Sprawdź ustawienia