w

Tymczasem w Rosji: odsiadka za Bitcoiny

Moneta Bitcoin

Rosyjskie ministerstwo finansów zaproponowało wprowadzenie kar więzienia za używanie kryptowalut. Propozycja jest kolejnym dowodem niechęci ministerstwa do technologii.

Według oświadczenia prasowego, winni używania “substytutów pieniądza” mogliby się narazić nawet na cztery lata odsiadki w więzieniu. Najwyższym według aktualnie obowiązującego prawa wyrokiem jest grzywna w wysokości do pół miliona rubli lub do dwóch lat prac społecznych.

Jak informuje magazyn finansowy Vesti, propozycja nowych przepisów została poparta przez ministerstwo rozwoju ekonomicznego i zostanie przedstawiona w rosyjskim parlamencie w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Asystentka ministra rozwoju ekonomicznego, Elena Lashkina, podkreśliła oficjalne stanowisko w tej sprawie w wypowiedzi dla Izvestiya:

“Używanie substytutów pieniądza, w tym kryptowalut, niesie ze sobą wysokie ryzyko […] (oraz) stwarza warunki do zaangażowania się obywateli i firm w nielegalne formy działalności, w tym legalizację (pranie) środków finansowych pochodzących z przestępstw i działań terrorystycznych.”

Dążenie przez ministerstwo finansów do kryminalizacji używania kryptowalut stoi w sprzeczności z poglądami Banku Centralnego, który prezentuje zdystansowane i wyczekujące podejście do wprowadzania jakichkolwiek regulacji prawnych.

Informacje na temat legalności kryptowalut płynące z Rosji są mocno niejasne, co powoduje niepewność u działających w tej branży w kwestii przyszłości działań na tamtejszym rynku.

Prezydent Rosji, Vladimir Putin, podkreślił tymczasem podczas debaty telewizyjnej, że Bitcoin mógłby być “w jakiś sposób wykorzystany”, co spowodowało plotki o ewentualnym ociepleniu podejścia władz do kryptowalut.

“[…](jako) jednostka księgowa, te ‘monety’ czy jak je tam zwą, mogą być użyte, a ich adpocja staje się coraz szersza. […] W roli jakiejś jednostki, to prawdopodobnie możliwe.”

– powiedział Putin

Tymczasem QIWI – zajmująca się przetwarzaniem płatności – ogłosiło, że pracuje nad „Bit-Rublem’, działającą w oparciu o blockchain walutą, która miałaby stać się alternatywą dla Bitcoina. Prace nad BitRublem i wprowadzenie go do usług związanych z portfelem mobilnym mają się zakończyć w 2016 roku.

Co o tym myślisz?

Napisane przez Bitcoiny

Dodaj komentarz

Nie ustawiono klucza aplikacji GIPHY. Sprawdź ustawienia

Bitcoin

Czy Szwecja zrezygnuje z gotówki i pokocha bitcoina?

Władimir Putin rozmawiał z twórcą Ethereum