w

Powstał projekt pierwszej satelity Bitcoin

Technologia Bitcoin

Jeff Garzik jeden z developerów Bitcoin core oraz starszy programista w BitPay oświadczył, że firma Dunvegan Space Systems właśnie weszła w partnerstwo z Deep Space Industries Inc. zajmującą się komercyjnym wykorzystaniem przestrzeni kosmicznej. Planują wspólnie zaprojektować i wysłać satelitę „BitSats” która na orbicie okołoziemskiej zapewni redundancje sieci Bitcoin i będzie pierwszym nodem w kosmosie.

Te non-profitowe przedsięwzięcie ma być zabezpieczeniem przed jakimikolwiek awariami sieci na ziemi i jak sam Garzik mówi:

„Chcemy utrzymać niezależność i siłę bitcoina poprzez alternatywne sposoby dostarczania łańcucha bloków”

Głównym planem jest budowa mikrosatelity bazującej na modułowym standardzie CubeSat. I wysłanie jej na orbitę wraz z większą rakietą, by stamtąd nadawała w kierunku ziemi. Tak, by każdy, kto posiada odpowiedni sprzęt mógł się z nią swobodnie komunikować.

Plan może wydawać się niedorzeczny czy wręcz nierealny, jednak pamiętajmy, że nie są to wielkie satelity znane nam z filmów, a małe jednostki o wymiarach 10cmx10cmx10cm. Których wysłanie to równowartości dobrego sportowego auta. Sam autor tego pomysłu szacuje całkowity koszt operacji na nie więcej niż 2mln USD, z możliwością znacznego ograniczenia wydatków jeśli prywatne firmy dalej będą obniżać koszty lotów orbitalnych.

Fundusze mają pochodzić w pełni z darowizn, a dyskusja na ten temat trwa na grupie google, adres do wpłat jest dostępny tutaj.

Inny entuzjasta bitcoina i lotów w kosmos, miliarder Richard Branson niedawno ogłosił, że już sześciu pasażerów zapłaciło za lot w kosmos jego liniami przy pomocy bitcoinów. Podobne inicjatywy uniezależnienia się od terytorium państwa wcale nie są rzadkością, portal Thepiratebay również próbował stawiać swoje serwerownie na jednostkach pływających po eksterytorialnych wodach, a nawet na dawnej platformie wiertniczej która ogłosiła się niezależnym państwem. Wysłanie części sieci w kosmos wydaje się kolejnym krokiem, pytanie tylko co będzie dalej?

Co o tym myślisz?

Napisane przez Bitcoiny

Dodaj komentarz

Nie ustawiono klucza aplikacji GIPHY. Sprawdź ustawienia

Bitcoin

Targi pracy dla ekspertów z dziedziny Bitcoina

Wykres Bitcoin

Wywiad z Michałem Plebanem – założycielem polskiej giełdy bitmarket.pl