w

Pay With Bits – Bitcoin tipbot funkcjonujący w realnym świecie

Płatność Bitcoin

Cody Byrnes, jeden z hakerów biorących udział w NY Disrupt hackaton stworzył aplikację opierającą swoje działanie na protokole Bitcoin. Pay With Bits pretenduje do miana M-Pesa dla systemu Bitcoin. M-PESA to usługi finansowe świadczone za pośrednictwem telefonu komórkowego. Świadczy je, jako pierwszy na świecie, operator telefonii komórkowej Safaricom (własność rządu kenijskiego i brytyjskiego Vodacom [afrykański oddział brytyjskiegoVodafone]). Aby przystąpić do M-PESA należy:

  1. Bezpłatnie wymienić kartę SIM
  2. Zarejestrować się u agenta M-PESA
  3. Aktywować usługę

Agentami są placówki Safaricom oraz sieci sprzedaży detalicznej, szczególnie stacje paliw. Korzystając z telefonu można dokonywać wpłat, pobierać pieniądze lub przesyłać je innemu posiadaczowi telefonu komórkowego w Kenii (niekoniecznie zarejestrowanemu w systemie M-PESA). Transakcje inicjowane są komunikatami SMS i autoryzowane numerem telefonu i kodem PIN.

Oto krótki film dokumentalny o sieci M-Pesa.

Poniżej znajduje się bardzo ciekawy materiał na temat rynku mobilnych płatności w Afryce. Obecnie Kenia jest krajem, w którym płatności mobilne są spopularyzowane na niespotykaną dotąd skalę. Co ciekawe 60 procent użytkowników M-Pesa nie ma nawet konta bankowego. Dzięki rozwiązaniom stosowanym przez Safaricom oraz usługi jakie oferuje niemal 90 procent Kenijczyków ma obecnie stosunkowo tani dostęp do internetu (1 mb transferu kosztuje 0,1 USD). Telefony komórkowe użytkowników systemu M-Pesa pełnią funkcję karty debetowej. System jest zbudowany w taki sposób, aby umożliwiać płatności z każdego telefonu obsługującego wiadomości SMS. Nie potrzeba do tego żadnych smartfonów ani innych nowoczesnych urządzeń mobilnych. Nasuwa się pytanie dlaczego w Europie ani w żadnym innym rozwiniętym państwie nie korzysta się obecnie z tego typu płatności tak powszechnie jak w Afryce? Odpowiedź jest prosta: odkąd spopularyzowano u nas usługi jakie oferuje prywatne konto bankowe oraz sprzężona z nim karta kredytowa lub debetowa, rynek płatności ukształtował się nieco inaczej niż w Kenii. W zasadzie Safaricom pełni obecnie funkcje banku dla wielu milionów Afrykańczyków. W przypadku M-Pesa opłaty za przetwarzanie płatności są tak niskie, że banki nie są w stanie z nimi w żaden sposób konkurować. Obecnie Google testuje w stolicy Kenii, Nairobi, replikę systemu M-Pesa o nazwie Beba.

Pay With Bits działa w oparciu o protokół Bitcoin, dzięki czemu, w przeciwieństwie do afrykańskiej sieci M-Pesa gwarantuje anonimowość.

Podobnie jak M-Pesa, startup Pay With Bits pozwala na przekazane bitmonet między dwiema stronami za pośrednictwem telefonów komórkowych poprzez wysłanie wiadomości tekstowej z odpowiednim poleceniem.

Pomysł narodził się w głowach Cody Byrnes’a, Prateek Gupta, Jon Bardin’a, Ben’a Daniel’a, Brett’a Mascavage i Brad’a Smith’a, dyrektor ds. technicznych w RadiumOne.

Smith wyjaśnia, że zespół chce znaleźć sposób, aby Bitcoin stał się dostepny dla mas. Wystarczy wpisać dane konta Bitcoin na Pay With Bits i zaraz po tym można wysłać pieniądze za pośrednictwem wiadomości tekstowych do innych użytkowników, którzy również zarejestrowali się w serwisie Pay With Bits. Jak dodaje Smith Pay With Bits służy jako jeden z węzłów w sieci Bitcoin.

Smith mówi, że dzięki platformie Pay With Bits, Bitcoiny mogą być przenoszone bez żadnych geograficznych ograniczeń w bezpieczny sposób w ciągu kilku minut. Ponieważ nie ma dodatkowych opłat nakładanych ze strony jakichkolwiek banków, Pay With Bits pobiera minimalne opłaty, które stanowią ułamek procenta. W przyszłości Smith chce dodać funkcjonalności oferowane przez technologię NFC ostatnio coraz szerzej stosowaną w przypadku rządzeń mobilnych.

Korzystanie z aplikacji nie wymaga żadnego dodatkowego oprogramowania i wykorzystuje wiadomości tekstowe SMS oraz numery telefonów do wysyłania bitmonet z jednego konta na drugie. Funkcjonalność serwisu można porównać do działania tipbot’a dla realnego świata. Tipbot jest doskonale znany społeczności Bitcoin choćby z serwisu Reddit.com, który umożliwia użytkownikom przesyłanie małych darowizn innym użytkownikom serwisu za trafne komentarze lub inne przysługi. Niedawno podobna funkcjonalność pojawiła się na serwisie Twitter.

Pay With Bits pełni rolę swoistego systemu płatności, w którym każdy użytkownik Bitcoin ma na swoim koncie konkretną ilość bitmonet, które może następnie natychmiast wysłać poprzez SMS za pośrednictwem swojego numer telefonu komórkowego.

Jak widać na przykładzie Pay With Bits infrastruktura Bitcoin z każdym dniem jest coraz silniejsza, a kreatywność i pomysłowość programistów w wykorzystaniu protokołu Bitcoin jest ograniczona jedynie przez ludzką wyobraźnię.

Co o tym myślisz?

Napisane przez Bitcoiny

Dodaj komentarz

Nie ustawiono klucza aplikacji GIPHY. Sprawdź ustawienia

Bitcoin Mining

Pierwsze Jalapeno od Butterfly Labs dociera do zwykłego odbiorcy

Technologia Bitcoin

Wprowadzenie do Bitcoin