Czym jest bitcoin i jak w łatwy sposób z niego korzystać
Bitcoin jest najprościej mówiąc kryptograficzną walutą wirtualną o stałej emisji, która nie posiada banku centralnego. Ogólna liczba monet nie przekroczy 21 mln zaś każda moneta jest podzielna do ośmiu miejsc po przecinku dając liczbę 100 mln najmniejszych jednostek tzw. satoshi o wartości 0.00000001 BTC.
Płatności są dokonywane poprzez sieć internet i zarejestrowane w historii transakcji tzw. blockchain. Jeśli transakcji nie widać na blockcain w ciągu kilku minut oznacza to, że nie została ona dokonana. Warto wspomnieć, że status prawny i podatkowy bitcoina jest różny w poszczególnych jurysdykcjach jednakże z technicznego punktu widzenia objęcie go całkowitym zakazem jest praktycznie niewykonalne ponieważ w swej istocie jest on oparty o prawa matematyki, które są niezmienne i istnieją niezależnie od woli rządów.
Jeśli jesteście zainteresowani poniżej przedstawiamy kilka prostych porad, które umożliwią początkującemu użytkownikowi korzystanie z bitcoin.
Po pierwsze: czytaj jak najwięcej na temat bitcoin!
Bitcoin jest inny niż pieniądze, których używasz na co dzień. Zanim rozpoczniesz korzystanie z jego funkcji musisz zapoznać się z kilkoma rzeczami aby uniknąć częstych pomyłek i móc go używać w bezpieczny sposób.
Ponieważ bitcoin jest najbliższy gotówce, którą mamy w kieszeni lub w portmonetce dlatego należy starannie zadbać o bezpieczeństwo jego przechowywania i dostępu do portfela, w którym się znajdują nasze cenne monety. Jedną z podstawowych cech użytkowych jest łatwość z jaką można nimi płacić stąd bezpieczeństwo przechowywania ma podstawowe znaczenie. Kradzieże środków zdeponowanych na portfelach zdarzały się kilkakrotnie w historii bitcoin jednakże były to wyłącznie wypadki karygodnych zaniedbań ze strony użytkowników, którzy w sposób rażący zlekceważyli podstawowe zasady bezpieczeństwa np. poprzez pozostawienie swoich portfeli niezabezpieczonych na komputerach włączonych do sieci, do których miały dostęp osoby trzecie i niepowołane.
Możemy posiadać nieograniczoną ilość portfeli, każdy ma swoje unikalne funkcje i transakcji możemy dokonywać tak długo jak długo posiadamy hasła dostępu lub klucze do adresu bitcoin z depozytem. Najprostsze są portfele online czyli serwisy specjalizujące się w przechowywaniu portfeli umożliwiających dostęp do środków poprzez stronę internetową. Założenie portfela sprowadza się do założenia konta, trwa kilka chwil i nie wymaga instalacji oprogramowania na dysku naszego komputera. Najpopularniejszym tego typu portfelem jest blockchain.info dostępny także po polsku.
Innym wariantem jest portfel na dysku twardym naszego komputera. Aby móc z niego korzystać należy pobrać odpowiedni program instalacyjny wybranego portfela, który po zainstalowaniu i uruchomieniu przez pewien czas będzie ściągał historie wszystkich transakcji zapisanych na blockchain. Ten proces może potrwać nawet kilkadziesiąt godzin, ponieważ blockchain stale rośnie w miarę transakcji dokonywanych w każdej sekundzie. Do najpopularniejszych portfeli tego typu należą bitcoin-qt, Multibit, Armory, Hive lub Electrum. Każdy z nich zawiera instrukcje w jaki sposób go zabezpieczyć. Najlepszym rozwiązaniem jest instalacja takiego portfela na osobnym dysku typu pendrive. Wówczas każdorazowo będziemy mogli z niego korzystać po wsunięciu w port USB. Należy pamietac o zabezpieczeniu dostępu do pendrivea hasłem i sporządzenia jego kopii na wypadek przypadkowej utraty. W przypadku utraty pen drivea należy skorzystać z kopii i przelaćśrodki na nowy portfel oraz powtórzyć operację zabezpieczenia i tworzenia kopii zapasowej czyniąc stary portfel bezużytecznym.
Ponadto praktycznym rozwiązaniem dla użytkowników chcących płacić bitcoinami za różne usługi w sklepach bądź restauracjach są portfele mobilne instalowane w telefonach komórkowych. Zasadą jest traktowanie portfela mobilnego w identyczny sposób w jaki używamy normalnego portfela do robienia codziennych zakupów gotówkowych zatem kwoty nie powinny przekraczać ilości, które trzymamy zazwyczaj w banknotach. Oprócz zabezpieczeń dostępowych do telefonu istnieje możliwość wytransferowania kopii zapasowej klucza aby w razie zagubienia lub kradzieży naszej komórki móc odzyskać dostęp do bitcoins. Do najbardziej rozpowszechnionych należą Bitcoin Wallet i Mycelium na Androida.
Początkującym użytkownikom poleca się przejrzenie różnych filmików instruktażowych pokazujących jak w łatwy sposób można z nich korzystać oraz jak dokonywane są płatności poprzez kody QR.
Aby móc w pełni korzystać z naszych bitcoinów konieczny jest prosty mechanizm jego zamiany na zwykłe pieniądze. Do tego służą właśnie giełdy lub kantory wymiany bitcoin. Po zarejestrowaniu się uzyskujemy login i hasło dostępu a także zostaje wygenerowany adres naszego portfela na giełdzie, na który możemy przesyłać bitcoiny. Po uzupełnieniu danych naszego konta bankowego i weryfikacji danych osobowych otwiera się przed nami możliwość zarówno kupowania jak i sprzedawania bitcoins oraz przelewania pieniędzy na konta bankowe. Wśród licznych polskich giełd do najbardziej popularnych należą bitcurex.pl, bitmarket.pl lub bitbay.pl.
Od kilku tygodni alternatywą do kupowania bitcoins na giełdach są dostępne w Polsce tzw. bitcoins ATM albo bitomaty. Są to urządzenia, które umożliwiają zakup bitcoins poprzez kartę kredytową lub debetową i przelanie ich na portfel w telefonie. Niektóre z typów urządzeń oferują także mozliwość zamiany bitcoins na banknoty. Bitomaty można znaleźć w kilku największych miastach w Polsce w dużych centrach handlowych.
Po drugie: cena bitcoin jest zmienna!
Cena bitcoin w różnych okresach potrafi mieć olbrzymie wahania. Dzieje się tak z powodu relatywnie niewielkiej płynności i bardzo młodej gospodarki bitcoin w jej nadal wczesnej fazie rozwojowej. O ile wartość bitcoin wzrasta stale od początku jego istnienia czyniąc go najlepszą inwestycją w historii kilkakrotnie zdarzały się silne spadki kursu pod wpływem różnych negatywnych informacji docierających na rynek. Stąd traktowanie bitcoina jako formy oszczędzania krótkoterminowego nie jest rekomendowane gdyż pozostaje on walorem wysokiego ryzyka. Fortuny, które wyrosły dotychczas należą w ogromnej części do wczesnych inwestorów, którzy kupowali znaczne ilości bitcoin po cenach od kilku centów do kilku dolarów oraz zdołali przetrwać kilkuletni okres wahań i niepewności. Jednakże można powiedzieć, że stała emisja bitcoin oraz jego rosnąca popularność są jednymi z istotnych czynników aprecjacyjnych. Rynki kapitałowe także coraz śmielej inwestują w tę technologię a także pojawiają się różne instrumenty pochodne, co będzie sprzyjało zarówno dalszej aprecjacji jak i minimalizacji wahań kursowych.
Po trzecie: płatności bitcoin są nieodwracalne!
Każda transakcja raz dokonana jest nieodwracalna i zwrot środków zależy wyłącznie od dobrej woli odbiorcy. Dlatego używając bitcoina należy uważać z kim się robi interesy. Tak więc w kontaktach handlowych niezwykle ważną rolę odgrywa utrwalona reputacja i zaufanie. Ponadto system blockchain jest w stanie wykrywać pomyłki w adresie przy płatnościach i odmówić transakcji na nieistniejący adres. Trzeba pamietac o naczelnej zasadzie nie wpisywania adresów bitcoin a posługiwania się funkcją ‚kopiuj i wklej. Bitcoin są tkże niedostępne dla osób trzecich bądź instytucji i nie podlegają zajęciu tak jak np. środki zgromadzone na rachunkach bankowych tak długo jak długo hasło dostępu do nich jest przez nas chronione.
Po czwarte: bitcoin nie jest wcale tak anonimowy jak myślisz!
Bitcoin zapewnia anonimowość tylko do pewnego stopnia. Wszystkie transakcje są przechowywane w publicznie dostępnym blockchainie gdzie będą dostępne już na zawsze tak więc każdy może spradzić stan konta z adresu, z którego zostały wysłane, jak również wszystkie inne transakcje. W praktyce jest więc możliwe śledzenie wszystkich operacji na portfelach aż dojdzie się do operacji z giełdą, co umożliwia identyfikację danych właściciela. Jest to oczywiście jeszcze wysoce wyspecjalizowana wiedza jednakże wraz z postępem technologii może być coraz powszechniej stosowana zwłaszcza przez różnego rodzaju instytucja państwow lub korporacje. Z tych przyczyn należy pamiętać by adresów używać tylko raz a prawie każdy z portfeli posiada wbudowaną funkcję generującą nowy adres na blockchain. Istnieje jednakże możliwość tzw. mieszania transakcji poprzez wyspecjalizowane usługi co znacznie utrudnia proces identyfikacji.
Po piąte: podatki i przepisy!
Bitcoin nie jest jak dotąd nigdzie oficjalnie uznany za walutę. Oznacza to, że w wielu jurysdykcjach należy płacić podatki dochodowe, obrotowe lub kapitałowe od wszystkiego co generuje wzrost wartości włączając w to także bitcoiny. Każdy odpowiedzialny użytkownik powinien zatem przestrzegać prawa w tym zakresie i upewnić się, że jego operacje nie naruszają odpowiednich przepisów.
Nie ustawiono klucza aplikacji GIPHY. Sprawdź ustawienia