w

Strony Showtime wykorzystywały skrypt potajemnie kopiący kryptowalutę

Bitcoin Laptop

Po ostatnich doniesieniach dotyczących witryny The Pirate Bay (strony internetowej, będącej wyszukiwarką plików w sieci peer-to-peer) wykorzystującej moc obliczeniową swoich użytkowników do generowania kryptowaluty, okazuje się, że to nie jedyny serwis wykorzystujący ten proceder. Amerykańska sieć telewizyjna Showtime została zmuszona do usunięcia kodu z dwóch stron internetowych, które potajemnie wydobywały kryptowalutę Monero, oferującą większą prywatność niż w przypadku Bitcoin, wykorzystując przy tym moc obliczeniową CPU swoich użytkowników.

O ile w przypadku nielegalnego charakteru treści znajdujących się na The Pirate Bay zrozumiałe jest, że poszukiwano alternatywnego źródła przychodów poza zwykłą reklamą, to jeśli chodzi o Showtime, ich strona internetowa jest legalna i dostępna dla normalnych wydawców reklamy. Nadal jednak powszechnie uważa się, że ze strony Showtime to kolejna próba pozyskania dodatkowych przychodów.

Javascript Coinhive

Skrypt, który został znaleziony na dwóch witrynach należących do Showtime – showtime.com i showtimeanytime.com – jest znany jako Coinhive. Zgodnie z informacjami zawartymi na witrynie projektu Coinhive, skrypt został stworzony jako alternatywa dla reklam banerowych tak, aby właściciele witryn mogli przechytrzyć popularne wtyczki blokujące reklamy. Jak na ironię, niektórzy dostawcy wtyczek włączyli już skrypt Coinhive do listy blokowanych.

Ten skrypt jest w stanie wydobywać Monero (), kryptowalutę podobną do Bitcoin (), ale bardziej anonimową. Główną ideą tego skryptu jest to, że może on zostać użyty jako alternatywa dla reklamy, ale niedawno odkryto, że w przypadku Showtime został wdrożony w tajemnicy.

Coinhive przejmuje 30 procent przychodów z witryn korzystających z ich usług, a pozostała część jest przyznawana witrynie, która wykorzystuje skrypt.

Kiedy The Pirate Bay zostało przyłapane na korzystaniu z podobnych skryptów, administracja przeprosiła za działania, które bez zgody użytkowników wykorzystywały ich moc obliczeniową. W konsekwencji The Pirate Bay zdecydowało się na forum publicznym zadać pytanie, czy użytkownicy wolą jednak tradycyjną reklamę związaną z kopaniem kryptowalut. Co ciekawe ich reakcje były przeważnie pozytywne wobec samego kopania kryptowalut.

Coinhive zaktualizowało swoją witrynę, dodając oświadczenie: “Jesteśmy trochę zasmuceni, że niektórzy z naszych klientów integrują Coinhive w ramach swoich stron bez ujawniania swoim użytkownikom tego, co się tak naprawdę dzieje, nie mówiąc już o pytaniu ich o zgodę na tego typu działania”. Coinhive twierdzi, że od teraz będzie poprosić użytkowników przeglądających witryny internetowe swoich partnerów o zgodę na wykorzystanie ich CPU do kopania kryptowalut.

Co o tym myślisz?

Napisane przez Bitcoiny

Dodaj komentarz

Nie ustawiono klucza aplikacji GIPHY. Sprawdź ustawienia

“Wilk z Wall Street” nazywa Bitcoin “oszustwem”

Rosja może całkowicie zakazać płatności Bitcoin