w

Internet Archive płaci swoim pracownikom w bitcoin

Bitcoin Laptop

Internet Archive, instytucja zajmująca się gromadzeniem i udostępnianiem archiwum rozmaitych zasobów multimedialnych dostępnych w internecie, ogłosiła że ma zamiar umożliwić swoim pracownikom otrzymywanie pensji w bitcoin.

Archiwum określające się jako organizację typu non-profit oferuje darmową bibliotekę cyfrową umożliwiającą powszechny dostęp do książęk, filmów, muzyki, a także 267 miliardów zarchiwizowanych stron internetowych. Instytucja najbardziej znana jest z prowadzenia dwóch interesujących projektów. Pierwszy z nich to narzędzie Wayback Machine umożliwiające za pomocą linii czasu (kalendarium) przeglądanie archiwalnych stron internetowych, włącznie z tymi które nie są już dostępne, począwszy od 1996 roku. Drugi projekt skupia się na gromadzeniu i udostępnianiu użytkownikom kolekcji wielu milionów plików muzycznych, video, audio oraz tekstowych. Archiwum usiłuje również zabezpieczyć i zachować starsze dzieła i prace literackie przez powielanie i zapisywanie ich w formie elektronicznej. Organizacja posiada 23 wyspecjalizowane w tym celu ośrodki rozproszone w pięciu krajach, które dzięki swojej pracy dodają do archiwum rocznie około 1000 nowych książek.

Organizacja przyjmuje darowizny za pośrednictwem systemu Bitcoin od grudnia 2012 roku. Jak zaznacza Brewster Kahle „Pod koniec 2011 roku zorganizowaliśmy kampanie mającą na celu pozyskanie środków na działalność Archiwum poprzez umieszczenie banera na stronie głównej. Od tamtego czasu zaczęliśmy otrzymywać wiele maili sugerujących możliwość przyjmowania dotacji w bitcoin. Pomyślałem, że warto spróbować. Zwróciłem się z tą sugestią do kierowniczki administracji – zdolnej i pojętnej kobiety, nie mającej jednak pojęcia o technologii – na co odparła, że jeśli wiem jak przyjmować bitcoin, będziemy bitcoin przyjmować. Od tamtego momentu Archiwum otrzymało darowizny warte 5,600 dolarów”.

Na oficjalnym blogu Internet Archive pojawiło się następujące oświadczenie:

„Jako że Bitcoin staje się „lokalną walutą” internetu, Internet Archive chce wspomóc projekt korzystając z niego. W ciągu ostatnich dwóch lat ponad 300 osób łaskawie przekazało nam darowizny korzystając z systemu Bitcoin.”

Archive.org zajmuje 233 miejsce w rankingu Alexa (obejmującego najpopularniejsze strony internetowe na świecie) ustępując tylko miejsca serwisom Reddit oraz WordPress, spośród wszystkich tych, które już przyjmują bitcoin. Jednak jeśli chodzi o organizacje płacące swoim pracownikom w bitcoin, Internet Archive wiedzie prym. Jedyną znaną organizacją wypłacającą zarobki swoim pracownikom w bitmonetach jest P2P Foundation, która otwarcie ogłosiła możliwość wypłacania pensji w bitcoin swoim pracownikom w marcu 2012 roku. Z pewnością istnieje wiele firm oferujących ten model rozliczania, które do tej pory nie mówiły o tym otwarcie.

Komentarz od redakcji

Jeśli Internet Archive nadal będzie otrzymywało wystarczająco funduszy aby utrzymać tę inicjatywę, przyczyni się tym samym do legitymizacji systemu Bitcoin i być może zachęci inne organizacje lub firmy do pójścia w ich ślady. Dzięki coraz większej adaptacji oraz implementacji bitcoin jako środka płatniczego obracanego w zamkniętym, coraz bardziej rozrastającym się ekosystemie obejmującym zarówno zwykłych użytkowników oraz firmy i organizacje, wirtualna waluta bitcoin jest na prostej drodze do stania się prawdziwą, samowystarczalnym i niezależnym środkiem płatniczym oraz systemem płatności.

Co o tym myślisz?

Napisane przez Bitcoiny

Dodaj komentarz

Nie ustawiono klucza aplikacji GIPHY. Sprawdź ustawienia

Technologia Bitcoin

CamWithHer oraz IC Girls przyjmują bitcoin

Bitcoin Laptop

Bitcoin dla zielonych