w

Hakerzy ujawniają pozyskane dane w wyniku ataku na Mt. Gox

Bezpieczeństwo

Hakerzy (lub niezadowoleni i rozczarowani, bądź też okradzeni pracownicy) Mt. Gox twierdzą, że są w posiadaniu plików zajmujących ponad 700 MB zawierającego operacyjne dane informacyjne oraz transakcyjne Mt Gox, w tym jeden arkusz rzekomo poświadczający, że giełda wymiany nadal może być w posiadaniu środków opiewających na sumę 951 116 BTC.

Jednemu z hakerów udało się opublikować dane na prywatnym blogu Marka Karpelesa, CEO giełdy Mt Gox, po czym od razu po fakcie ogłosił ten wyczyn na portalu społecznościowym Reddit. Od tamtej pory witryna Karpelesa całkowicie zniknęła i jest obecnie niedostępna, a moderatorzy serwisu Reddit usunęli oryginalny post. Zaraz po tym moderatorzy serwisu zostali wciągnięci w zabawę w kotka i myszkę z innymi członkami społeczności, którzy ponownie zamieszczali oryginalny wpis w którym znajdowało się kilka linków prowadzących rzekomo do skradzionych danych.

Oryginalny wpis był następującej treści:

„Nadszedł czas, kiedy to MTGOX poczuje gniew społeczności Bitcoin, a nie społeczność po raz kolejny zostanie wyrolowana jak to miało do tej pory miejsce. To oświadczenie pojawiłoby się szybciej, ale w duchu odpowiedzialnego ujawniania i chcąc się uprzednio upewnić, że wszystko jest w jak najlepszym porządku, wszystko musiało potrwać to kilka dni dłużej, niż życzyliby sobie, aby zweryfikować dane.”

„W tej paczce znajdziesz odpowiednie zrzuty z baz danych, eksporty w formie csv, specjalistyczne narzędzia i niektóre podkreślone podsumowania skompilowane z uzyskanych danych. Podążając zgodnie z obraną linią uwalania Mt Gox, żadna baza danych zawierająca dane użytkowników nie zostały zawarte w załączonych plikach.”

„Publikujcie i ponownie udostępniajcie te informacje, zanim znikną. Wiele osób, w tym my, straciły pieniądze i bitmonety.”

Zasadnicze znaczenie dla większości poszkodowanych interesantów miał plik o nazwie ‚trades_summary”, który rzekomo pokazuje salda Mt Gox we wszystkich dostępnych walutach. Zawierał on dane wskazujące na to iż Karpeles jest w posiadaniu 951 116.21905382 bitmonet, co jest sprzeczne z oświadczeniami prezesa Giełdy, który utrzymuje, że giełda nie ma środków aby wypłacić użytkownikom stracone fundusze.

Wiele osób zwróciło uwagę, że nawet jeśli dane są prawdziwe, mogą one przedstawiać jedynie ilość środków o których posiadaniu w swoich rezerwach Mt Gox jedynie mógł snuć domysły.

W wykradzionych danych znalazły się także pliki .csv z wyszczególnieniem transakcjami oraz własne CV Marka Karpelesa wraz z dokumentami zawierającymi jego dwa oddzielne adresy zamieszkania w Tokio.

Użytkownicy Reddit twierdzą, że zweryfikowali dane, analizując materiały znajdujące się w arkuszach kalkulacyjnych i sprawdzając własne salda.

Według doniesień Forbes’a kolejna podobna wiadomość pojawiła się na forach bitcointalk (wpis również został usunięty), w której zawarta była informacja o rzekomej kradzieży 20 GB danych Mt Gox znajdujących się na dysku twardym. Autorzy wpisu byli gotowi sprzedać te dane aby uzyskane w ten sposób środki przeznaczyć na pokrycie strat. Te dane podobno zawierały wszystkie dane użytkowników Mt Gox, w tym zdjęcia skanów ID klientów giełdy.

Monitorujemy tę rozwijającą się historię i będziemy relacjonować jej dalszy przebieg jak tylko pojawią się jakieś istotne informacje do przekazania.

Co o tym myślisz?

Napisane przez Bitcoiny

Dodaj komentarz

Nie ustawiono klucza aplikacji GIPHY. Sprawdź ustawienia

Bitcoin Laptop

Jimmy Wales przedyskutuje honorowanie Bitcoin z członkami zarządu Wikipedii

Moneta Bitcoin

CEO jednej z giełd Bitcoin – Autumn Radtke – znaleziono martwą