w

Czy Bitcoin będzie kiedykolwiek tak popularny jak złoto?

Moneta Bitcoin

Po raz pierwszy w historii, większość Amerykanów boi się własnego rządu. Wg sondażu Pew Research, 53% Amerykanów uważa, że rząd zagraża ich osobistym prawom i wolności.

Amerykanie nie szaleją za rządową walutą. Zamiast trzymać dolary lub inne aktywa finansowe, inwestorzy gromadzą bogactwo w sztuce, winie i zabytkowych samochodach. Ekonomiści informowali w listopadzie „Ten
szał kupowania… powiększa nieufność do aktywów finansowych”. Ale dopóki wielkie pieniądze ustanawiają rekordy na rynku sztuki i windują ceny wysokiej klasy nieruchomości, nieufność w działania rządu nie pchnęła podejrzewających do barbarzyńskiego reliktu. Skromny dolar gwałtownie wzrósł względem złota od września 2011. Żółty metal odzyskał prawie 700$ od swojej szczytowej wartości 1895$. Jedynymi ograniczeniami w tworzeniu pieniądza typu fiat jest wyobraźnia bankierów centralnych i chęć banków komercyjnych do pożyczania. Skoro tak, to winowajcą za słabe wyniki złota w ciągu ostatnich dwóch lat musi być coś jeszcze. Tocqueville Asset Management Portfolio Manager i Senior Managing Director John Hathaway wyjaśnili przyczyny w swoim genialnym raporcie „Let’s Get Physical”.

Hathaway wskazuje, że wiatr wieje prosto w twarz produkcji złota. Obecnie koszt wyprodukowania uncji złota jest taki sam lub większy niż cena za jaką możemy ją sprzedać. Wydobywanie złota jest drogie. Skończyły się czasy łowienia dużych bryłek z rzek Kalifornii czy Alaski. Miliony ton rudy muszą zostać przemieszane i przetworzone dla maluteńkich kawałeczków metalu i dodatkowo, w ciągu ostatnich paru lat znaleziono tylko kilka nowych dużych złóż.

Produkcja po 2015 będzie się zmniejszała , być może gwałtownie

powiedział Hathaway.

Satoshi Nakamoto stworzył coś w rodzaju cyfrowego złota w 2009, którego też jest ograniczona ilość. Nie więcej niż 21 milionów bitcoinów zostanie „wykopanych” i obecnie w obiegu znajduje się nieco ponad 12 milionów. Cybernetyczna wersja złota była łatwa w kopaniu na początku istnienia. Ale tak samo jak przy wydobywaniu złota, kopanie bitcoinów staje się coraz trudniejsze. Dziś potrzebujesz mocy obliczeniowej superkomputera do rozwiązywania równań weryfikacji transakcji sieci BTC – które jest procesem tworzenia cyber-waluty.

Wartość tej kryptowaluty wręcz eksplodowała względem dolara, wzrastając z mniej niż 25$ za bitcoina w maju 2011 do około 650$ obecnie. Jednym z powodów z pewnością jest jego przenośność (mobilność). Większość działalności biznesowej jest obecnie prowadzona globalnie, w przeciwieństwie do starożytnego świata, gdzie prawie wszyscy prowadzili swoje życie wewnątrz okręgu o promieniu 40km. Tak więc, o wiele korzystniej jest nieść swoje bitcoiny w telefonie niż dźwigać złote Krugerrandy.

Brak Papierowych Bitcoinów

Dopóki owa mobilność bitcoina pomaga mu w zyskiwaniu na popularności, nie wyjaśnia to dlaczego jego wartość wzrosła, natomiast złota spadła w tym samym czasie.

Hathaway skupił się na wyjaśnieniu różnicy między zmianami cen (złota do bitcoina).

Niedopasowanie bitcoina do złota wyjaśnia fakt, że inżynierowie finansowi jeszcze nie odkryli sposobu jako zabezpieczanie bitcoinów do transakcji z dźwignią,” pisze. „Wciąż nie ma kontraktów terminowych na bitcoinach, bitcoinowych pochodnych instrumentów finansowych, ani bitcoinowych hypotekacji czy rehypotekacji.

Tak więc, każdy kto chciałby spekulować bitcoinami musi obecnie kupić trochę tej trudno dostępnej waluty, co dodatkowo winduje jej cenę.

Złoto natomiast, ma dojrzałą i bogatą infrastrukturę finansową która zawyżała jej dostawy – na papierze – eksponencjalnie. Człowiek od Tocqueville’a cytuje eksperta od złota, Jeffa Christiana z grupy CPM, który w 2000 napisał: „uncja złota bierze obecnie udział w połowie tuzina transakcji.” I choć „fizyczna wielkość się nie zmieniła, obroty się zwielokrotniły.”

Ten ogólny proces zaczynał się kiedy producenci złota wydobywali i przetwarzali złoto. Następnie przetwórcy sprzedawali je bankom kruszców, głównie w Londynie, niektórzy sprzedawali jubilerom i mennicom.

Fizyczne złoto które znajduje się w Londynie jako nieulokowane sztabki jest podstawą lewarowanych transakcji papierowego złota. Ten łańcuch zdarzeń jest zupełnie zwyczajny i zgodny z tradycją.

wyjaśnia Hathaway.

On (Hathaway) szacuje, że dzienny obrót złota to około 9000 ton, podczas gdy rocznie wydobywa się go tylko 2800 ton.

Złoto jest pożyczane, dzierżawione, brane pod hypotekację i rehypotekację, i tak cały czas. To na przykład jest powodem, dlaczego Niemcom aż tyle czasu zajmie repatriacja swoich 700 ton złota, które aktualnie przechowywane jest w Nowym Jorku i Paryżu. Podczas gdy ledwie kilka samolotów mogłoby cały ten zapas dostarczyć w mgnieniu oka, tylko 37 ton zostało przywiezione po roku od złożenia żądania. Dostarczenie 700 ton jest przewidziane na 2020 rok. Okazało się jednak, że nie ma wystarczającej ilości wolnego i nieobciążonego
fizycznego złota aby móc wykonać ten plan.

Leveraging Up in London

Miasto Londyn zapewnia luźne środowisko regulacyjne dla mega banków. Jon Corzine używał reguł londyńskich aby rehypotezować depozyty klientów dla MF Global żeby zrobić transakcję repo o wartości 6.2 mld $. Umowy klientów MF pozwalały na taką rzecz.

Po upadku MF, Christopher Ellias napisał dla Thomson Reuters:

Jak kokaina Wall Street, lewarowanie wzmacnia wzrosty i spadki inwestycji, zwiększając stopę zwrotu ale także zwiększając koszty. Dźwignia MF Global osiągnęła 40 do 1 w momencie jego upadku.

Praca Hathaway’a zakłada, że rynek złota jest tak samo lewarowany jak MF Global, że jest to góra papierowych transakcji balansująca na tylko odrobinie fizycznego złota. Hathaway pisze również:

W przeciwieństwie do rynku fizycznego złota, który nie jest podatny na wchłanianie dużych przepływów kapitałowych, rynek papierowy, przez niemal nieskończoną rehypotację, jest idealnym miejscem dla nadczynnej aktywności handlowej, zwłaszcza w połączeniu z zakładami na giełdzie Forex, indeksów giełdowych, i stóp procentowych.

To nadmierne stosowanie dźwigni przypomina amerykański boom zadłużenia na rynku mieszkaniowym w ostatnim dziesięcioleciu. Sekurytyzacja Wall Street otworzyła drogę dla kredytów hipotecznych do zakupu, sprzedaży i transferu elektronicznego. Tak długo jak ceny domów rosły i właściciele płacili raty, wszystko było w porządku. Jednak, kiedy kupujący przestali spłacać, połapanie się który kredytodawca obciążył które domy doprowadziło do chaosu na rynku. W wielu stanach, zaległości z przejęciami wciąż nie zostały wyjaśnione.

Błąd garstki kontrahentów na rynku papierowego złota może być wiele razy gorszy. W wielu przypadkach, 5 do 10 albo i więcej kredytodawców ma prawo do własności tego samego złota fizycznego. Rynek złota może zatrzeć się w ciągu miesięcy, jeśli nie lat, podczas procesu bankructwa, efektywnie usuwając miliony uncji z rynku. Przemysłowi wydobywczemu powinno zając dziesiątki lat aby uzupełnić te zapasy.

Ponadto, Hathaway wierzy że zwiększone regulacje „mogą prowadzić, między innymi, do zaostrzenia standardów zabezpieczeń, reguł rehypotacji, itp. To może również prowadzić do walki fizycznej.” A jeśli regulatorzy nie zaostrzą tych ustaleń, ETF, LBMA i Comex mogą zrobić to sami ze względu na zaufanie klientów.

To czym Hathaway nazywa „mrocznym basenem” nieulokowanego londyńskiego złota wspiera notowania papierowego złota daleko poza ilość dostępnego złota fizycznego. Lecz ten basen wysycha I tworzy coraz więcej „short squeezes”.

W tym scenariuszu, ludzie ze złotem ETF I innymi papierowymi obietnicami do złota będą zdruzgotani, ostrzega Hathaway. Otrzymają oni „uprzejme i przepraszające listy od pośredników oferujących rozliczenia w gotówce znacznie poniżej cen złota fizycznego.” To nie inflacja podnosi ceny złota, lecz ogromne lewarowanie.

Amerykanie mają rację że boją się własnego rządu, ale powinni bać się także systemu finansowego. Rządy zawsze czyniły swoje papierowe waluty bezwartościowymi. Papier uprawniający cię do złota może dać ci więcej komfortu niż zwykłe dolary.

Jednakże, w podczas paniki, papierowe złoto nie wystarczy. Ty wciąż będzie chciał trzymać prawdziwą rzecz.

Jest jedna forma papierowego złota, której powinieneś się bliżej przyjrzeć: „Junior Mining Stocks”. Są to firmy o małej kapitalizacij poszukujące nowych złóż złota, i te, które odnajdą coś wielkiego, są bogato nagradzane, jak I również ich udziałowcy.

Jednak nawet najlepsze młode firmy wydobywcze – te z najlepszym zarządem, z potwierdzonymi depozytami złota, i z pieniędzmi na koncie w banku – zostały wciągnięte razem z całym rynkiem złota I teraz są na sprzedaż dużo taniej.

Co o tym myślisz?

Napisane przez Bitcoiny

Dodaj komentarz

Nie ustawiono klucza aplikacji GIPHY. Sprawdź ustawienia

Płatność Bitcoin

Podręczny Portfel Bitcoin w Samsung Galaxy Gear Watch

Płatność Bitcoin

Bitpay sponsorem LAUNCH Hackathon 2014