w

Butterfly Labs wysyła pierwsze urządzenia do recenzentów i programistów bitcoin

Bitcoin Mining

Po prawie sześciu miesiącach opóźnień, Butterfly Labs wreszcie wydała kopię tego, co wydaje się być ostateczną wersja jednego z ich długo oczekiwanych produktów – ASIC miner. Podobnie, jak było to w przypadku podobnego sprzętu oferowanego przez Avalon, Butterfly Labs pierwsze kopie swoich produktów trafią do deweloperów i recenzentów związanych z systemem Bitcoin. Niedawno jeden z pierwszych dziewięciu egzemplarzy produktu BFL Jalapeno trafił do programisty Bitcoin, Jeff’a Garzik, a kolejna została wysłana do David’a Perry, redaktora serwisu Coding In My Sleep. David otrzymał paczkę w sobotę wieczorem i w efekcie od razu przesłał film na którym rozpakowuje przesyłkę, a następnie testuje na oczach czytelników swojego portalu.

Urządzenie o którym mowa to Bitforce SC Jalapeno, najmniejszy z czterech modeli, oferowanych przez Butterfly Labs i wydaje się, że urządzenie działa bez zarzutu, a podłączenie do kopalni Bitcoin odbywa się przy minimalnej konfiguracji i konsekwentnie generując moc w granicach 4.5-5.7 GH / s, wykorzystując około piętnastu procent założonej specyfikacji pracy. W rzeczywistości, niezależnie od szybkości procesu hashowania, ostateczne możliwości urządzenia nie odpowiadają temu, co firma początkowo obiecywała. Urządzenie w ostatecznym kształcie ma wymiary około 10x10x8 cm, co sprawia, że jest około trzy razy wyższe niż pierwotnie zakładana, bardziej płaska konstrukcja urządzenia Jalapeno – sama nazwa pochodzi z zamysłu, że urządzenie miało być używane jako podgrzewacz do kawy. W efekcie czego firma obecnie porzuciła nazwę Jalapeno dla najmniejszej wersji swojego produktu na rzecz bardziej oficjalnego określenia „5 GH / s Bitcoin Miner”. Mimo wszystko urządzenie jest nieco lepsze niż jego główny konkurent: Avalon miner, oferujący 65 GH / s przy zużyciu 620 W, czyli około 10,5 W na 1 GH / s. W przypadku produktu Butterfly Labs przelicznik jest nieco bardziej korzystny i wynosi jedynie 6 W na 1 GH / s. Ponadto Avalon ASIC ma gabaryty zbliżone do komputera stacjonarnego – w tą samą skrzynkę Butterfly Labs mogłoby umieścić produkty Jalapeno dające sumaryczny wynik 120 GH / s.

Pobór mocy urządzenia wynosi 30 W, co daje wydajność 6 dżuli na 1 gigahash (lub 6 watów na 1 GH / s). Jest to wartość sześć razy wyższa niż pierwotnie zakładana przez Butterfly Labs. Jednak dla tych, którzy śledzili wiadomości ze świata górników, nie jest to zaskakujące. Kiedy Avalon wypuścił swoje pierwsze produkty w styczniu, Yifu Guo, założyciel firmy Avalon, powiedział w wywiadzie: „Oni (Butterfly Labs) nie osiągną zużycie energii na poziomie jaki początkowo zakładali. Ostatnio zmienili go do 1.2W, ale nie będą w stanie osiągnąć nawet tego.” Swego czasu symulacje przygotowane przez Avalon pokazały, że nawet przy wykorzystaniu 65-nanometrowej precyzji procesu produkcyjnego Butterfly Labs, możliwe byłoby osiągnięcie maksymalnego poziomu zużycia energii jedynie w granicach 3W na 1 GH / s. Jak się okazało założyciel firmy Avalon był realistą i jego sceptycyzm okazał się trafny.

W lutym i marcu, Butterfly Labs poinformował klientów na ich forum, że pojawiły się problemy z utrzymaniem zamierzonego poziom zużycia energii, a na początku kwietnia programista Bitcoin Luke Dashjr publicznie potwierdził, że Butterfly Labs miał w pełni funkcjonujące urządzenie ASIC, ale było zbyt energochłonne i cechowało się stosunkiem 180 przy wydajności jedynie 25 GH / s. Zatem jak widać urządzenie nie cechowało się dobrą jakością, a niektórzy twierdzili, że być może działa ono tak nieefektywnie, ponieważ miało liczne usterki i niedociągnięcia. Jednak w tym momencie dla wszystkich stało się jasne, że wynik zużycia energii na poziomie 1.2W pozostanie marzeniem nieosiągalnym przez długie miesiące. Dzięki wydajności na poziomie 6 W na GH / s „jalapeno” wydaje się być może nieco bardziej wydajny niż urządzenia Avalon, ale tylko nieznacznie.

Na szczęście wydaje się, że przedsiębiorstwo skupiające swoje usługi wokół wydobycia Bitcoin, na które czekaliśmy tak długo, jest teraz w końcowej fazie dopracowania problemów z którymi się borykało od sześciu miesięcy. Zatem zagadnienia związane z wydobyciem Bitcoin nadal będą budziły wielkie emocje na przestrzeni wielu nadchodzących miesięcy. Według informacji opublikowanych przez Butterfly Labs pierwsze urządzenia dla przeciętnych użytkowników zostaną wysłane pod koniec kwietnia. Kolejne zamówienia będą realizowane według chronologii. Biorąc pod uwagę fakt, że już kilkadziesiąt tysięcy użytkowników Bitcoin złożyło zamówienia na urządzenia oferowane przez BFL należy spodziewać się, że niedawno zakupione produkty zostaną dostarczone pod koniec czerwca bieżącego roku. Miejmy nadzieję, że trudność wydobycia nie wzrośnie na tyle, że korzystanie z tych urządzeń dla wielu stanie się nieopłacalne.

Co o tym myślisz?

Napisane przez Bitcoiny

Dodaj komentarz

Nie ustawiono klucza aplikacji GIPHY. Sprawdź ustawienia

Bitcoin Laptop

Kolejna duża giełda zawiesza swoją działalność na czas nieokreślony

Wykres Bitcoin

Giełda MtGox od środka