w

Bankomaty Bitcoin

Płatności Bitcoin

W fascynującej historii systemu Bitcoin stworzono już kilka koncepcji urządzeń przypominających swoją funkcjonalnością tradycyjne bankomaty służące do wymiany bitcoin.

Bankomat firmy BitcoinATM

W połowie 2011 roku firma BitcoinATM uruchomiła pierwszą w historii maszynę tego typu. Ten rewolucyjny projekt prowadzony przez Todd’a Bethell’a umożliwił bezpieczną wymianę dowolnych banknotów na bitcoin. Odbywało się to za pośrednictwem fizycznych kart Bitbill oraz cyfrowego portfela, przy jednoczesnym użyciu kodów QR i urządzeń bezprzewodowych.

Bankomat Jason’a Serafin’a

W listopadzie 2012 roku powstał kolejny prototyp bankomatu bitcoin opracowany przez Jason’a Serafin’a. Jego urządzenie umożliwia zamianę tradycyjnej waluty na bitmonety przy pomocy telefonu oraz kilku kliknięć na monitorze bankomatu. Kiedy pierwszy raz zetknąłem się z tym projektem czytając tweet dotyczący tego urządzenia myślałem, że to bankomat który umożliwi jedynie zamianę bitcoin na dolary, zakładając z góry jego porażkę, gdyż na tamtą chwilę niewiele osób korzystało z tej wirtualnej waluty. Ilość użytkowników tradycyjnej waluty jest znacznie wyższa, więc rozwiązanie proponowane przez Jason’a może zachęcić do korzystania z bitcoin zarówno w przedsiębiorstwach oraz podczas imprez biznesowych. To urządzenie w rzeczywistości bardziej przypomina maszynę vending’ową służącą do zakupu bitmonet. Aby zakupić bitcoin należy zbliżyć się do maszyny i wpisać adres bitcoin za pomocą klawiatury ekranowej lub po prostu zeskanować kod QR z przenośnego urządzenia (lub papieru) za pomocą wbudowanej w bankomat kamery. Aby uprościć pisanie urządzenie wydaje się usprawniać całą procedurę poprzez skorzystanie z algorytmu serwisu firstbits, który na bieżąco sprawdza wprowadzany adres z bazą blockchain.info i automatycznie wypełnia pole adresu bitcoin. Po wpisaniu adresu Bitcoin i wybraniu opcji depozytu, należy włożyć banknoty do slotu urządzenia i po zakończeniu ładowania konta wcisnąć „zakończ”. Po dotknięciu przycisku na ekranie pojawi się kod QR osadzonym identyfikatorem TX ID, który następnie można zeskanować bezpośrednio z bankomatu i dowiedzieć się ile potwierdzeń w łańcuchu bloków zwróciła nasza transakcja.

Lamassu Bitcoin Machine

W lutym 2013 roku przy okazji odbywającej się w Waszyngtonie konferencji „Students For Liberty” została zaprezentowana kolejna koncepcja o której do tej pory nie wiadomo zbyt wiele. Przypomina zmodyfikowany i ulepszony koncept Jason’a Serafin’a. Wiadomo tylko, że to urządzenie stworzone przez firmę Lamassu jest w pełni funkcjonalne, gdyż kilku uczestników sympozjum potwierdziło udaną transakcję zakupu bitmonet za pośrednictwem tej maszyny, o czym poinformowali społeczność bitcoin na subreddicie r/bitcoin. Z projektem związany jest Zach Harvey, znany już społeczności bitcoin, jako aktywista przemawiający na sympozjum Bitcoin Summit 2012. Jak dowiadujemy się z oficjalnej strony firmy, Lamassu jest firmą doradczą specjalizującą się w bitcoin. Na witrynie widnieje następująca informacja: „Rozumiemy Bitcoin. To jak działa. Dlaczego tak działa. Oraz jak może działać dla Ciebie”.

Pierwszy prototyp zostanie wkrótce dostarczony do jednego z pubów w Las Vegas.

Co o tym myślisz?

Napisane przez Bitcoiny

Dodaj komentarz

Nie ustawiono klucza aplikacji GIPHY. Sprawdź ustawienia

Bitcoin

Mega akceptuje Bitcoin

Technologia Bitcoin

CamWithHer oraz IC Girls przyjmują bitcoin