w

„Adoptuj węzeł” – projekt zwiększający bezpieczeństwo sieci

Blockchain

Nowo powstała organizacja non-profit zachęca ludzi do adoptowania węzłów sieci Bitcoin. Serce bitcoina, czyli łańcuch bloków, był od początku istnienia BTC przechowywany wraz z każdym istniejącym portfelem. Powodowało to, że każdy użytkownik był również węzłem i współtworzył sieć. Jednak wraz z rozrostem łańcucha, wielkość portfela zaczęła stawać się problemem, który przyczynił się do powstania lżejszych wersji nie zapisujących całej historii.

Ilość pełnych portfeli działających cały czas przestała rosnąć proporcjonalnie do ilości użytkowników. Co wzbudza uzasadnione obawy, że może być ich za mało w przyszłości. „Enter Fullnode” jest projektem próbującym ułatwić zwykłemu użytkownikowi walkę z tym problemem.

Deweloper Or Weinberger wyjaśnia, że w praktyce jest to automatyczny system, który po uzyskaniu wpłaty stawia serwer oferujący funkcjonalność pełnego węzła sieci. Obecnie średnia ilość aktywnych nodów oscyluje w granicach 8 tysięcy. Ciężko jest określić czy to wystarczająca liczba, podobnie jak ciężko określi jaka moc obliczeniowa kopania jest wystarczająca. Jednak o ile podczas kopania zawsze będzie jakaś nagroda, to posiadacze pełnego portfela robią to pro publico bono.

Adopcja polega na wysłaniu równowartości 10 USD przez coinbase i już po kilku minutach możemy cieszyć się z własnego serwera przechowującego łańcuch bloków . W tym tygodniu dodano także możliwość nazywania serwera wg własnego uznania. Obecnie dostępne lokacje ustawienia tego typu maszyn to: Ameryka, Singapur, Holandia, Japonia, Wielka Brytania i trwają poszukiwania dalszych dostawców. Każdy z donatorów może sprawdzić istnienie swojej inwestycji sprawdzając IP danego noda.

Jak już pisaliśmy o tym wcześniej , było dużo ciekawych prób rozwiązania tego problemu, zapewniając dużą redundancję łańcucha. Najciekawszym z tych projektów jest wysłanie satelity na orbitę okołoziemską, która będzie tylko i wyłącznie jako kopia zapasowa łańcucha bloków.

Co o tym myślisz?

Napisane przez Bitcoiny

Dodaj komentarz

Nie ustawiono klucza aplikacji GIPHY. Sprawdź ustawienia

Płatność Bitcoin

Western Union otwarty na wprowadzenie Bitcoina

Płatność Bitcoin

Platforma do wzajemnych zakładów w bitcoin