w

Zmiana polityki Apple odnośnie cyfrowej waluty: dobrze czy źle?

Moneta Bitcoin

W czasie, gdy głównym zainteresowaniem była Apple’s Worldwide Developers Conference (międzynarodowa konferencja Apple dla deweloperów), było kilka aktualizacji wytycznych Apple’s App Store. Niektóre dotyczyły używania „wirtualnej waluty” w ekosystemie iOS.

Kiedy intrygujące jest dodanie nowych informacji odnośnie używania kryptowalut, niekoniecznie oznacza to pełną akceptację. Właściwie, może to również wyglądać na szczegółowe i wyraźne odrzucenie.

Kupno i waluty

Najczęściej cytowana aktualizacja odnosi się do reguły w punkcie „kupno i waluty”, pod numerem 11.17. Można w niej przeczytać:

Aplikacje mogą umożliwiać transfer zatwierdzonych walut wirtualnych, pod warunkiem, że robią to w zgodzie z wszystkimi przepisami prawa stanowego i federalnego, na terytorium, w którym działa aplikacja.

Oznacza to, że Apple ma dalej prawo do zakazania bitcoinowych aplikacji, a portfele bitcoin, są zwykle odrzucane jeśli posiadają funkcję wysyłania.

Pomysł „zatwierdzonych walut wirtualnych” wskazuje na to, że Apple ma kryptowaluty na oku, w celu ich specyficznego wykorzystania.

Ponadto, użycie słowa „compliance” (podporządkowanie) i operacje, które wiele firm przeprowadza bez zatwierdzenia, daje Apple dodatkową kontrolę.

Niektóre przedsiębiorstwa bitcoinowe mogą mieć z tym problem.

Gliph jest jedną z takich firm, której aplikacja pod koniec zeszłego roku została pozbawiona usługi wysyłania bitcoinów. Na blogu, odnośnie aktualizacji polityki, Gliph napisał:

Gliph był w czołówce programów App Store, pozwalających wysyłać bitcoiny. Nasza firma utrzymuje, że działa w ramach istniejących przepisów stanowych i federalnych podczas przekazywania kryptowalut.

Nadzieja dla deweloperów Apple

Sformułowanie “wirtualne waluty” w wytycznych Apple App Store, może niektórym ludziom dać nadzieję na portfel bitcoin w iOS.

Brian Armstrong, współzałożyciel/dyrektor generalny Coinbase, napisał:

Jestem podekscytowany widząc, że Apple (najwyraźniej) pozwala teraz na portfele bitcoin w App Store! Mały błąd na świecie został naprawiony.

Ale Apple może tym stwierdzeniem po prostu ustanawiać prawa, a nie je rozluźniać.

Myślę, że ustanowili oni bardzo specyficzną politykę. Wydaje się, że wprowadzili te aktualizacje, by dać jasny znak dla wszystkich potencjalnych firm bitcoinowych,

powiedział Lamar Wilson, który jest właścicielem portfela na iPhone, Pheeva.

Wilson używa systemu rejestracji, który ustawia użytkowników w prywatnej kooperacji, co pozwala na ominięcie zasad Apple, odnoszących się do wysyłania bitcoinowych funduszy przez aplikacje.

„Chcielibyśmy w którymś momencie włączyć w sklepie pełną aplikację. Jej wystartowanie, nie przerwało by naszej partnerskiej współpracy,” powiedział.

Dan Held, dyrektor ds. zarządzania produktem w BlockChain.info, powiedział:

Język użyty w aktualizacji, jasno nie stwierdza, jakie są wymagania Apple do „zatwierdzonej wirtualnej waluty” i co mogą określić jako w pełni zgodne. Zamierzamy wykorzystać tę okazję i mamy szczere nadzieje, że Apple będzie pobłażliwe wobec swej interpretacji.

Brak zmian?

Gliphs, który miał usuniętą usługę wysyłania bitcoinów na iOS, stale obserwuje rozwój sytuacji. Rob Bangale, dyrektor generalny, zwraca uwagę na inna aktualizację, która została pominięta przez większość ludzi.

Pod punktem „używanie interfejsu do kupowania”, w sekcji 2.2, Apple stwierdza, że są pewne restrykcje odnośnie walut.

Nie można zezwalać użytkownikom końcowym na kupno waluty dowolnego rodzaju, przez wbudowany w aplikację interfejs do kupowania.

Te reguła zawiera również, „waluty na wymianę, prezenty, wykup, transfer, handel czy w celu kupna lub nabycia czegokolwiek, poza twoją aplikacją.”

Warto przytoczyć definicję waluty:

Waluta, oznacza każdą formę pieniądza, punktów, kredytów, zasobów, zawartości lub innych przedmiotów czy jednostek, rozpoznawana przez indywidualna grupę lub jednostki, jako posiadająca szczególną wartość i może zostać przekazana lub rozpowszechniana jako środek do wymiany.

Jest z pewnością interesujące, jak potoczy się sytuacja. Wielu deweloperów wydaje się być optymistycznie nastawionym w związku z nową polityką, ale w tym samym czasie ci, którzy mają do czynienia z nieustannymi odrzuceniami ze strony Apple, sprawiają wrażenie, jakby nic się nie zmieniło.

Firma znana jest z wiary w dostarczanie doświadczeń, których nie odkryjesz nigdzie indziej. Ale jedną rzecz, użytkownicy mogą dostać w innym miejscu – w pełni funkcjonalny portfel bitcoin. A ostatnie ogłoszenie może być, przynajmniej, pewnym uznaniem dla zapotrzebowania na takie aplikacje.

Co o tym myślisz?

Napisane przez Bitcoiny

Dodaj komentarz

Nie ustawiono klucza aplikacji GIPHY. Sprawdź ustawienia

Koparki Bitcoin

HashFast zmuszone do ogłoszenia bankructwa

Bitcoiny

Raper 50 Cent akceptuje Bitcoiny za nowy album „Animal Ambition”