w

Uwaga nadciąga Litecoin!

Blockchain

Bitcoin to nie jedyna kryptowaluta. Nie jest samotny w tej rodzinie. Jego alternatywa, młodszy brat litecoin, zdobywa szturmem serca i portfele.

Obydwie waluty są do siebie bardzo podobne – zdecentralizowane, niepowiązane z żadnym bankiem, kompletnie niezależne. I tak jak przyszłość dolara jest niestabilna, tak bitcoin i litecoin, po ciągłym wzroście, osiągną cenę ostateczną, zapewniając trwały i pewny zysk.

Jeśli jednak bitcoin waszym zdaniem nie jest wart swojej ceny to może warto przyjrzeć się bliżej jego młodszemu bratu, litecoinowi?

Kiedy w maju 2011 roku wired.co.uk pisało na temat bitcoina, zastanawiano się czy możliwe jest aby takie same siły które zmieniają rozrywkę, media i komunikację miały wpływ na światowe instytucje finansowe.Tak się też stało – dwa lata od publikacji tekstu cena bitcoina wzrosła z poziomu $8 do ceny $100 za monetę w szczytowej fazie osiągając pozom $266.

Warto więc może przyjżeć się bliżej litecoin, niemalże identycznej kryptowalucie z jej czterema głównymi zaletami. A więc monety oparte o skrypt są łatwiejsze do wykopania, można je wydobywać zarówno na procesorach jak I na kartach graficznych. Nie da się natomiast zastosować FPGA. Póki co nie istnieje też ASIC, choć to się może kiedyś zmienić. Wszystkich monet jest cztery razy więcej w porównaniu do bitcoina. Górna granica BTC wynosi 21 milionów monet, natomiast LTC aż 4 razy więcej, maksimum to 84 miliony sztuk! W ten sposób – według Business Insider – Litecoin stał się srebrem złotego Bitcoina. Ponadto czas to pieniądz. Gdy transakcje za pomocą Bitcoin mogą zabrać ponad 10 minut, Litecoin potrzebuje 4 razy mniej czasu bo tylko 2.5 minuty. Obecnie liczba wydobytych monet dobiega 19 mln. Wartość rynkowa to prawie $60.000.000. Dla porównania wartość wszystkich bitcoin miała taką wartość mniej więcej rok temu.

Jednak, pomimo oczywistego zaoszczędzania czasu i widocznego zysku, główną i kolejną różnicą pomiędzy bitcoin a litecoin jest bezpieczeństwo. Litecoinjest o rząd wielkościbardziej bezpiecznyniż bitcoin, ze względu na wykorzystanietechnikikryptograficznejzwanejscrypt, zatem atak byłby bardzo czasochłonny i niesamowicie kosztowny ze względu na dużeilościpamięci potrzebnej do jego przeprowadzenia. Ponadto, czwartym atutem jest to, co czeka litecoin i jego użytkowników.

W tej chwili Litecoin jest wciąż w fazie embrionalnej w porównaniu do bitcoina, zwłaszcza jeśli chodzi o jego akceptację. Ten stan rzeczy jednakże ulega szybkim zmianom i w zasadzie każdy kto akceptuje już kryptowaluty może bezproblemu dodać litecoina. Ponadto od kilku miesięcy mówiło się o jego planowanej implementacji na największym kantorze bitcoin Mt. Gox. Różne problemy i prturbacje opóźniły cały proces o kilka miesięcy. W tym czasie cena LTC oscylowała w zakresie od ponad $5.89 do nieco powyżej $1. Na dzisiaj można potwierdzić, że litecoin jest wspierany przez Mt.Gox. Nie dalej jak wczoraj 21 czerwca cena 1 monety wynosiła około $2.37 . Jednak po popołudniowym wpisie Marka Karpalesa na facebooku, kilka rzeczy się pozmieniało. Co takiego napisał Karpales co spowodowało prawie 30% wzrost ceny LTC w ciągu doby?

Fragment wpisu Karpalesa dotyczący LTC:

“To dość ryzykowne aby przytaczać tutaj nazwę Litecoin, jednak chcielibyśmy przeprosić wszystkich za brak uaktualnień w tym zakresie na bieżąco. Obecna sytuacja zmusza nas do dłużeszj zwłoki w temacie Litecoina na Mt.Gox, ale jest ona korzystna. Chcemy,żeby wszystko działało jak należy, od samego początku. Sekcja z Litecoinem zostanie uruchomiona w lipcu.”

Ale to nie wszystkie wiadomości z piątkowego wpisu. Mt.Gox informuje też o zakończeniu testów nowego silnika.

Prace nad nowym silnikiem są zakończone, jest cholernie szybki! Teraz przechodzi testy hamowania. Nie możemy się doczekać, żeby go odpalić.

Po tej informacji cena LTCw ciągu niecałej doby wzrosła do $3.

Biorąc pod uwagę jak dużo zmienia się na kryptowalutowym rynku, warto jest przyglądać się uważnie kursom Litecoina.

W wolnych chwilach, jeśli chcielibyście dowiedzieć się czegoś więcej na jego temat zapraszamy na www.litecoin.org, skąd możecie ściągnąć portfel na Windowsa, OS X i Linuxa

Wartość Litecoin można też śledzić na www.ltc-charts.com

Co o tym myślisz?

Napisane przez Bitcoiny

Dodaj komentarz

Nie ustawiono klucza aplikacji GIPHY. Sprawdź ustawienia

Ekosystem Bitcoin

Po 30 dniach grupa aniołów biznesu BitAngels podwaja sieć do 120 uczestników inwestując pierwsze 100,000 USD w platformę BlueSeed

Bitcoin złoto

Erik Voorhees po wielkiej sprzedaży inwestuje