w

Pierwsze hardwarowe portfele Bitcoin

Płatność Bitcoin

W końcu powstały długo zapowiadane fizyczne portfele Bitcoin. Są to urządzenia elektroniczne pozwalające na płacenie kryptowalutami. Urządzenia takie oferują firmy SatoshiLabs oraz Hardbit i już niedługo maja być dostępne dla każdego, umożliwiając nowe bezpieczniejsze płatności.

Podczas gdy większość portfeli to zwykłe aplikacje przechowywane na komputerach, urządzeniach mobilnych czy online, to hardware wallets są dedykowanymi urządzeniami, zapewniającymi najwyższy poziom bezpieczeństwa. Ich przewagą jest to że nie są podłączone internetu, co uniemożliwia potencjalne ataki hakerów czy oprogramowania malware.

SatoshiLabs rozpoczął przedsprzedaż swojego portfela Trezor już w lecie zeszłego roku i miał dostarczyć swoje produkty do października. Jednakże termin był przesuwany aż do dziś. Obecnie firma deklaruje, że wersje aluminiowe urządzenia będą rozsyłane już od poniedziałku, a zamawiający „klasyczne” plastikowe modele będą musieli jeszcze poczekać kilka miesięcy.

Firma przeprosiła za opóźnienia i zrzuciła winę na swojego partnera, który miał ich zaopatrzyć w plastikowy model urządzenia, oraz zapowiedziała że mają już nowego inwestora.

„Nasz nowy partner jest dobrze znanym dostawcą sprzętu motoryzacyjnego i oświetleniowego z dochodem rzędu 100 mln USD. Dzięki ich doświadczeniu w drobnej elektronice, byliśmy w stanie poprawić kilka parametrów technicznych naszego urządzenia. Złą wiadomością jest to, że musimy czekać kolejne 9 tygodni na prototyp i kolejne 2-4 tygodnie na finalny produkt”

W praktyce powinny się pojawić na rynku za około 3 miesiące. Jest to już rok po rozpoczęciu kampanii reklamowej i poł roku po deklarowanej dacie dostarczenia. Sama kampania również nie odbyła się bez problemów. Wprawdzie udało się zebrać środki na opracowanie i wypuszczenie urządzenia ale sprzęt był wyceniany na 1 BTC za wersje klasyczną i 3 BTC za aluminiową. Podczas gdy kursu osiągnął w grudniu dziesięciokrotność wartości początkowej, spowodowało to masowe roszczenia zwrotu Bitcoinów.

Z kolei ich Chińska konkurencja proponuje portfel o nazwie Hardbit i rozpoczyna międzynarodową wysyłkę w ciągu najbliższych dni, beż żadnej przedsprzedaży. Urządzenie umożliwia dwie metody autoryzacji oraz przypomina smartfona wielkości karty kredytowej. Niestety przed oficjalną prezentacją nie ujawniają danych technicznych ani ceny.

Fizyczne portfele maja być rozwiązaniem problemów z bezpieczeństwem przechowywania środków i w teorii zapewniają podobny poziom co zimne portfele. Dzięki nim można płacić nie ujawniając ani naszego klucza prywatnego ani nawet hasła do naszego portfela, jednak dalej zmuszają do noszenia kolejnego urządzenia w naszych kieszeniach. Jednak mimo tych nieudogodnień mogą niedługo stać się powszechnie używanym rozwiązaniem.

Co o tym myślisz?

Napisane przez Bitcoiny

Dodaj komentarz

Nie ustawiono klucza aplikacji GIPHY. Sprawdź ustawienia

Płatność Bitcoin

Płacenie rachunków z Bitcoin na świecie

Bitcoiny

BitPay zebrał rekordowe 30mln USD w kolejnej rundzie finansowania.