w

Dostępne portfele bitcoin

Bitcoin Laptop

Jednym z najważniejszych pytań jakie stawia sobie użytkownik bitcoin dotyczy sposobu przechowywania bitmonet. Niezależnie od tego, jakiego rodzaju systemu płatności elektronicznych używasz, jeśli chcesz wydać swoje cyfrowe pieniądze, musisz mieć cyfrowy portfel. Bitcoin od każdego innego systemu płatności online, różni się jednak na tym, że nie ma centralnego emitenta ani podmiotu, któremu podlega (czyt. banku). Zamiast tego istnieje kilkanaście portfeli do wyboru w wielu różnych odmianach. Niektóre strony internetowe oferują tylko podstawowe funkcje wysyłania i odbierania bitmonet zapewniając tym samym prostotę użytkowania, inne są w pełni funkcjonalnymi portfelami online, które oferują użytkownikowi większą władzę i kontrolę wraz z zaawansowanymi opcjami, takimi jak obsługa niestandardowych transakcji. Istnieją jeszcze aplikacje desktopowe o wyższym poziomie trudności konfiguracji i z większą ilością funkcji. Wielu dostawców portfeli oferują również swoje protfele w wersjach mobilnych dostępnych na tabletach oraz telefonach.

Lista opcji do wyboru jest imponująca. Ale w łatwy sposób można zawęzić tę listę z kilkudziesięciu portfeli do kilku. Po pierwsze należy zadać sobie pytanie: Czy chcę pobrać klienta na własny komputer, skorzystać z interfejsu obsługi portfela online, czy potrzebuję jedynie klienta dla mojego smartfona? Jeśli jesteś zapalonym użytkownikiem Bitcoin, możesz zdecydować się na dwie ze wspomnianych wcześniej opcji, lub nawet skorzystać ze wszystkich trzech. Popularnym połączeniem jest jednoczesne korzystanie z łatwego w użyciu portfela online, zapewniającego średni poziom bezpieczeństwa w raz z klientem bitcoin na smartphone, które możemy przeznaczyć do wydatków oraz klienta na komputer stacjonarny lub laptop, służący do przechowywania oszczędności. Następnie, po zawężeniu dostępnych opcji, należy spojrzeć na opcje dostępne w ramach poszczególnych kategorii: portfel online, klient na komputer stacjonarny lub portfel mobilny. Szukasz klienta, który oferuje bardziej zaawansowane funkcje, czy chcesz coć, co jest łatwe w użyciu? Albo, być może, jesteś paranoikiem i chcesz dodatkowych zabezpieczeń i gwarancji niskiego zaufania? We wszystkich trzech wspomnianych kategoriach, istnieją różne opcje klientów bitcoin, dostosowane do różnych potrzeb.

Portfele online

Portfele online są niewątpliwie najłatwiejsze do instalacji i oferują wygodę, jaką jest możliwość uzyskania dostępu do bitmonet z dowolnego komputera. Odbywa się to jednak kosztem konieczności wyższego stopnia zaufania w stosunku do dostawcy usługi. Istnieją trzy powszechnie znane opcje do wyboru pośród internetowych portfeli Bitcoin:

Instawallet

Instawallet jest zdecydowanie najprostszym w konfiguracji portfelem spośród wszystkich dostępnych opcji. Po wejściu na witrynę instawallet.org, zostaniesz automatycznie przekierowany do strony z unikalnym adresem URL odnoszącym się do Twojego nowo utworzonego portfela wraz z adresem Bitcoin i przyciskiem „Wyślij” umożliwiającym dokonywanie płatności i wysyłanie bitmonet. Wszelkie bitmonety wysłane na Twój adres pojawią się w bilansie, a wracając do własnego portfela za pomocą wygenerowanego adresu URL, będziesz mógł je wydać. Głównym problemem tego typu rozwiązania jest bezpieczeństwo – jeśli ktoś uzyska dostęp do Twojego komputera, będzie mógł dostać się do portfela poprzez historię przeglądania zapisaną w przeglądarce. Jedną z możliwości złagodzenia problemu bezpieczeństwa jest dostęp do portfela za pomocą trybu prywatnego przeglądarki, jednak związane byłoby to z niedogodnościami wynikającymi z konieczności przechowywane unikalnego adresu URL gdzieś indziej. Równie dobrze mógłbyś również użyć innego portfela zapamiętując lub zapisując jedynie nazwę użytkownika i hasło mu przyporządkowane. Tego rodzaju portfel jest bardzo wygodny do trzymania drobnych, ale nawet jego twórca nie zaleca używania go do niczego znaczącego.

Coinbase

Coinbase to w porównaniu od Instawallet to kolejny poziom w górę, zarówno pod względem złożoności, jak i bezpieczeństwa, choć jako portfel nadal jest dość prymitywny i oferuje podstawowe funkcje, takie jak wysyłanie i odbieranie bitmonet. Niemniej jednak, posiada dwie możliwości które sprawiają, że na początku jest to bardzo wygodny portfel dla początkującego użytkownika. Przede wszystkim portfel pozwala całkowicie uniknąć konieczności korzystania z adresu Bitcoin, oferując możliwość bezpośredniego przesłania sumy na konkretny adres e-mail, umożliwiając tym samym transfer wewnętrzny w ramach serwisu, jeśli tylko każda ze stron uczestniczących w transakcji ma konto Coinbase i wysyłanie wiadomości e-mail do odbiorcy pozwalając im, aby natychmiast utworzyć konto do otrzymania płatności jeżeli jeszcze takowego nie posiadają. Po drugie, Coinbase zawiera własny, wbudowany w serwis system wymiany, pozwalający użytkownikom na wymianę pomiędzy bitcoin, a dolarem amerykańskich za pośrednictwem ich rachunków bankowych. Niestety, integracja konta bankowego s serwisem jest obecnie dostępna tylko na terenie Stanów Zjednoczonych i tylko niewielka ilość może być kupiona lub sprzedane w określonym czasie (początkowo 10 BTC, jednak limit może zostać zwiększony do 100 BTC po przejściu procesu weryfikacji). Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo, Coinbase przechowuje wszystkie dostępne środki w centralnej lokalizacji, kontrolowanej przez jego operatorów. Mimo to charakter i renoma założycieli Coinbase oraz inwestorów venture capital wskazuje, że jest mało prawdopodobne, aby mogli zdradzić swoich użytkowników i zdefraudować przetrzymywane środki. Prowadzona polityka gwarantuje, że 85% funduszy użytkowników przechowywanych jest w trybie offline, co oznacza, że pieniądze są dobrze zabezpieczone przed kradzieżą przez stronę trzecią.

WalletBit

WalletBit próbuje stworzyć portfel internetowy, który jest łatwy w użyciu, oferując jednocześnie wszystkie funkcje jakich mogą potrzebować początkujący użytkownicy. Podobnie jak Coinbase, WalletBit umożliwia wysyłanie funduszy na adresy e-mail oraz oferuje wbudowany system wymiany walut za pośrednictwem giełd Bitcoin Nordic oraz MtGox. Takie rozwiązanie jest mniej wygodne niż integracja konta bankowego, ale umożliwia znacznie wyższy limit depozytów oraz wypłat, a sama usługa dzięki temu jest dostępna na całym świecie. WalletBit dostarcza również usługi przeprowadzania płatności internetowych dla przedsiębiorców prowadzących sklepy – jeśli jesteś zainteresowany w przyjmowaniu i integracji bitcoin dla Twojej firmy, w trybie online lub korzystając z tradycyjnych metod działania bez sprzedaży produktów za pośrednictwem internetu, WalletBit posiada szeroką gamę zintegrowanych narzędzi uzupełniających do pomocy. Model bezpieczeństwa WalletBit jest podobny do Coinbase, choć ich operatorzy są mniej rozpoznawalni niż założyciele Coinbase.

Blockchain

Blockchain jest hybrydą pomiędzy portfelem internetowym i klientem typu desktop, starając się zaoferować poziom bezpieczeństwa bliski klientowi na stacjonarne komputery z wygodą aplikacji online. W przeciwieństwie do rozwiązań konkurencji, prace Blockchain opiera się na rozwiązaniach umożliwiających przechowywanie Twojego portfela w zaszyfrowanej postaci i uruchomienie kodu niezbędnego do odszyfrowania portfela oraz przeprowadzania transakcji na poziomie przeglądarki, dzięki czemu operatorzy Blockchain nie mają możliwości dostępu do swoich środków. Istnieją jednak pewne komplikacje związane z bezpieczeństwem stosowania rozwiązania opierającego się wyłącznie na kryptografii w obrębie języka Javscript, więc użytkownicy, którzy chcą w pełni korzystać z większego bezpieczeństwa, które ma do zaoferowania Blockchain powinni zainstalować rozszerzenie dostępne dla przeglądarek Chrome lub Firefox lub dodatek weryfikatora portfela dla przeglądarki Safari. Klient Blockchain oferuje wiele zaawansowanych opcji m.in.: możliwość pobierania i tworzenia kopii zapasowych swojego portfela na komputerze lub na wydrukowanym arkuszu papieru, importowanie lub eksportowanie klucza prywatnego, wsparcie dla portfela przechowywanego w pamięci (tzw. Brainwallet), transakcje typu multisignature oraz tryb offline transakcji.

Aplikacje desktopowe

Klient lub aplikacja desktopowa to po prostu program, który można pobrać na swój komputer. Oferują one większe bezpieczeństwo i kontrolę, jednak obarczone jest to większą trudnością do skonfigurowania takiego programu. Istnieją trzy główne i najbardziej liczące się aplikacje desktopowe, do których należą:

Klient Satoshi

Pierwotnie opracowany przez twórcę systemu Bitcoin o pseudonimie Satoshi Nakamoto w latach 2008-2009, i od tamtej pory nadal rozwijany przez programistów i deweloperów aplikacji systemu Bitcoin. Jest to pierwszy klient Bitcoin jaki kiedykolwiek stworzono. Klient jest pełnoprawnym węzłem należącym do sieci Bitcoin, co oznacza, że można go podłączyć do innych węzłów w celu weryfikacji i przeprowadzania transakcji, jednak nie może służyć do mining’u. Ponieważ jest on pełnym węzłem sieci, klient musi pobrać cały (obecnie 6-gigabajtowy) łańcuch bloków (blockchain) aby mógł poprawnie funkcjonować, co może potrwać nawet kilka dni po pierwszym uruchomieniu klienta i kilka minut do godziny przy kolejnym każdorazowym uruchomieniu klienta jeśli użytkownik nie utrzymuje go w ciągłym i częstym rozruchu. Twoje klucze prywatne, które są zespołem matematycznych danych, umożliwiają wydawanie bitmonet, które zostały wysłane do jednego z Twoich adresów Bitcoin są przechowywane w pliku „wallet.dat” przechowywanym na komputerze (każdy z użytkowników powinien tworzyć kopie zapasowe tego pliku). Sam klient oferuje możliwość szyfrowania przechowywanego pliku wallet.dat . Klient ten jest prawdopodobnie najbardziej wiarygodnym spośród wszystkich dostępnych, gdyż jego rozwój jest z pewnością najbardziej intensywnie badany i nadzorowany przez powszechnie znanych i zaufanych członków społeczności Bitcoin. Jego funkcjonalność obejmuje podstawową możliwość wysyłania i odbierania bitmonet, jak również opcję pozwalającą na cyfrowe podpisywanie wiadomości przy uzyciu jednego z Twoich adresów, dzięki czemu umożliwia każdemu kto wie, że dany adres należy do Ciebie, upewnienie się, że wiadomość nie została zmodyfikowana lub sfałszowana (funkcja weryfikacji jest również dostępna w kliencie).

Armory

Armory to najbardziej zaawansowany klient Bitcoin spośród wszystkich dostępnych. Oferuje szereg funkcji, który swoją ilością przewyższa nawet funkcjonalności oferowane przez Blockchain. Oprócz standardowych funkcji jakich można oczekiwać od każdego klienta Bitcoin, pozwala na zarządzanie wieloma portfelami, przechowywanie portfeli w zaszyfrowanej formie, importowanie prywatnych kluczy, podpisywanie transakcji w trybie offline oraz podpisywanie wiadomości, choć jego funkcjonalność podpisywania wiadomości nie jest kompatybilna z oficjalnym klientem Satoshi. Jednak wszystkie te korzyści są okupione mniejszą wygodą użytkowania. Klient Armory nie posiada własnej sieci i wymaga uruchomienia klienta Satoshi w czasie swojego działania aby móc współpracować z łańcuchem bloków, stawiając wielkie obciążenie dla każdego, kto próbuje go uruchomić na starym komputerze, a nawet na najnowszym sprzęcie, jego czas uruchamiania jest niebywale długotrwały.

Electrum

Electrum to lekki klient działający na komputerze, co oznacza, że nie wymaga poierania pełnego łańcucha bloków (blockchain). Jego funkcjonowanie opiera się na serwerach które wykonują większość pracy. Aplikacja pozwala na wysyłanie i odbieranie transakcji oraz ma wiele zaawansowanych funkcji do których należą: generowanie portfeli według deterministycznego algorytmu, tworzenie i rejestracja transakcji w trybie offline, logowanie i sprawdzanie wiadomości (kompatybilność z implementacją klienta Satoshi). Niestety, te zaawansowane funkcje są dostępne tylko za pośrednictwem wiersza poleceń. Ci, którzy chcą tylko wysyłać i odbierać bitmonety, nie muszą się zajmować zaawansowanymi funkcjami jakie oferuje klient. Jeśli użytkownikowi zależy tylko na wysyłaniu i odbieraniu bitcoin, Electrum oferuje najprostszy, łatwy w użyciu i minimalistyczny interfejs spośród wszystkich portfeli internetowych i stacjonarnych.

Co o tym myślisz?

Napisane przez Bitcoiny

Dodaj komentarz

Nie ustawiono klucza aplikacji GIPHY. Sprawdź ustawienia

Farma Bitcoin

CPU vs GPU bitcoin mining

Bitcoin Laptop

Reddit przyjmuje Bitcoin za subskrypcje Reddit Gold