w

LOLLOL OMGOMG SuperSuper WTFWTF ZłośćZłość PłaczPłacz

Rok 2013 przyniesie dwie kolejne konferencje Bitcoin

Konferencja Bitcoin

Po sukcesie i dużym zainteresowaniu dwóch pionierskich konferencji poświęconych Bitcoin, z których pierwsza odbyła się w 2011 roku w Pradze, druga zaś w roku 2012 w Londynie, rok 2013 przyniesie dwa kolejne sympozja. Pierwsze z nich, zatytułowane „The Future of Payments” , zostanie zorganizowane w dniach 17-19 maja, w San Jose, znajdującym się w Kaliforni, natomiast drugie, pod nazwą „unSYSTEM” , potrwa od 1 do 3 listopada i odbędzie się w Wiedniu. Każda z nich będzie swoją formą przypominała konferencje z lat poprzednich. Obie trwając przez weekend, gościć będą znaczących prelegentów prezentujących i poruszających aspekty związane z Bitcoin jak również inne tematy, mogące interesować sympatyków tego systemu. Co ważne konferencje będą wspaniałą okazją do interakcji pomiędzy uczestnikami, a mówcami.

Poniżej w skrócie przedstawiamy czego dotyczyły dwie poprzednie konferencje poświęcone bitcoin.

BITCOIN & Future Technology European Conference” , Praga 25-27 listopada 2011

W listopadzie 2011 roku, Mitchell Bourne z pomocą Bitcoin Consultancy zorganizował bardzo udaną konferencję Bitcoin w Pradze. Pierwsza w historii konferencja Bitcoin dotyczyła samego systemu Bitcoin oraz technologii przyszłości. Jej szczegółowy program można znaleźć tutaj. Na sympozjum wystąpiły osoby rozpoznawalne nie tylko w świecie Bitcoin (Amir Taaki, Stefan Thomas), ale również osobistości z mainstram’owych mediów (Max Keiser) oraz osoby publiczne (Rick Falkvinge). Na konferencji pojawił się również polski akcent, gdyż Cameron Garnham, jeden z prelegentów, jest partnerem polskiej firmy TiguSoft, zajmującej się dostarczaniem innowacyjnych platform płatniczych oraz profesjonalnymi usługami informatycznymi.

Na „BITCOIN & Future Technology European Conference” wystąpili m.in.:

Amir Taaki – współzałożyciel mieszczącego się w Londynie Bitcoin Consultancy oraz programista i deweloper systemu Bitcoin. Napisał program służący do wymiany bitcoin na inne waluty, klienta giełdy umożliwiającej kupno udziałów w projektach bitcoin, program służący do gry w pokera z użyciem bitcoin oraz graficzny interfejs użytkownika (GUI) dla bitcoin.

Rick Falkvinge – założyciel pierwszej Partii Piratów oraz obrońca na rzecz swobód obywatelskich oraz rozsądnej polityki informacyjnej. W szczególności podkreśla on jak działa przemysł związany z rozporządzaniem praw autorskich, który jego zdaniem prowadzi do obniżenia lub wyeliminowania tych części internetu, które gwarantują naszą wolność obywatelską. Pod koniec maja 2011 roku ogłosił, że zainwestował swoje wszystkie oszczędności w bitcoin. Zwrócił się nawet o pożyczkę, aby móc kupić więcej bitmonet. Jest zaliczany do 100 najbardziej wpływowych ludzi w Szwecji przez magazyn Fokus.

Max Keiser – prezenter telewizyjny oraz radiowy, przedsiębiorca, nadawca i dziennikarz. Jest byłym brokerem z Wall Street, wynalazcą specjalistycznych technologii wirtualnych do prognozowania rynków, Hollywood Stock Exchange, Karmabanque oraz Pirate MyFilm (PMF).

David G.W. Birch – dyrektor w Consult Hyperion, firmie która specjalizuje się w elektronicznych transakcjach.

Jim Burton – główny programista MultiBit. Przez ostatnie dziesięć lat pracował korzystając z Java w firmach tworzących finansowe oprogramowanie, w tym Banctec oraz Infor. Obecnie w pełnym wymiarze godzin pracuje nad MultiBit, wykonując swoją rolę w dotarciu z technologią Bitcoin do wszystkich.

Clemens Cap – profesor specjalizujący się w usługach informacyjnych i komunikacyjnych na uniwersytecie w Rostock. Jego obecne zainteresowania naukowe koncentrują się na systemach rozproszonych i ich zastosowaniu w bezpiecznym i prywatnym rozpowszechnianiu treści. Obecnie analizuje Bitcoin i inne całkowicie zdecentralizowane architektury z technicznego punktu widzenia, a także w celu zrozumienia ich wpływu na społeczeństwo.

Stefan Thomas znany również jako „justmoon” – twórca WeUseCoins.com i BitcoinJS, implementacji bitcoin napisanej w języku JavaScript. Jest członkiem TruCoin oraz WebCoin, klienta Bitcoin, który uruchamiany jest z poziomu przeglądarki internetowej.

Detlev S. Schlichter – autor oraz ekonomista Austriackiej Szkoły Ekonomii. Jego pierwsza książka pt: „Collapse Paper Money – The Folly of Elastic Money and the Coming Monetary Breakdown„ została opublikowany przez John Wiley & Sons, we wrześniu 2011. Pan Schlichter występował jako komentator w telewizji i radiu (Sky News, Reuters TV), a jego edytoriale zostały opublikowane przez The Wall Street Journal, TheStreet.com oraz mises.org.

Cameron Garnham – partner w TiguSoft.pl, firmie koncentrującej się na dostarczaniu infrastruktury otwartych transakcji oraz jej implementacji do gospodarki Bitcoin. Uważa, że obecna centralizacja w sektorze bankowym i finansowym jest kluczowym powodem obecnych problemów. Cameron jest doświadczonym zwolennikiem rozwiązań technologicznych, takich jak otwarte transakcje i Bitcoin, które umożliwiają ludziom w kontrolę własnych finansów.

Simon Dixon – były bankier inwestycyjny i ekonomista, który obecnie poświęca swój czas na wdrożenie reformy bankowej poprzez rozwój przedsiębiorczości, polityki i edukacji. Jako założyciel BankToTheFuture.com pragnie rozpocząć i przedstawić ludziom alternatywę, dla fundowania, pożyczania, zbierania funduszy oraz inwestowania z pominięciem banków. Jest założycielem wiodącej światowej firmy szkoleniowej dla studentów poszukujących kariery w bankowości, wychowując następne pokolenie bankowców przy jednoczesnym kładzeniu nacisku na potrzebę zmian systemu od wewnątrz.

Peter Kleissner – niezależny programista i analityk bezpieczeństwa. Pracował w firmie antywirusowej od 2008 do 2009 i był prelegentem na konferencjach „Black Hat” oraz „Hacking at Random” , dotyczących technicznych zabezpieczeń. Główne obszary działania w których się odnajduje dotyczą zabezpieczeń systemu Windows oraz analizy nowych szkodliwych programów (malware). Jego najważniejsze projekty obejmują analizę Sinowal, trojana bankowego oraz rozwój Stoned Bootkit, projektu badawczego obalającego model zabezpieczeń systemu Windows. Streszczenie jego wystąpienia na konferencji bitcoin w Pradze w 2011 roku można ująć w ten sposób: „Usiądź, chwyć sześciopak i zrelaksuj się! W tym wykładzie pokażę jak napisać własny Bitcoin malware. Istnieją wirusy dokonujące kradzieży portfeli Bitcoin oraz boty górnicze generujące monety kosztem swojej ofiary. Zbiorę to wszystko razem. Zademonstruję najbardziej podstępną aplikację kradnącą bitmonety, która jest bootkit’em opartym na Windows 8. To pierwszy malware na Windows 8!”

Bitcoin Conference London 2012” , Londyn 15-16 września 2012

Po sukcesie pierwszej konferencji Bitcoin w 2011 w Pradze, kolejne sympozjum zorganizowane przez Bitcoin Consultancy odbyło się w Londynie. Konferencja ta, z setkami obecnych uczestników oraz wybitnymi prelegentami specjalizującymi się w różnych dziedzinach, była znacznie większa niż poprzednia. Został omówiony szeroki zakres tematów, poczynając od Bitcoin oraz projektów open source (takich jak mesh networking i drukowanie 3D) na społecznych i politycznych aspektach kończąc. Ta konferencja, angażując wielu prelegentów spoza samej społeczności Bitcoin, znacznie różniła się od poprzednich, jeśli chodzi o poruszane na niej tematy. Chociaż ostatnia konferencja w Pradze gościła m.in. założyciela Partii Piratów, pana Rick’a Falkvinge, dziennikarza Russia Today – Max’a Keiser oraz eksperta od płatności elektronicznych – David’a Birch, londyńskie sympozjum zgromadziło znacznie więcej mówców nie związanych z systemem Bitcoin. Wielu z prelegentów występujących w Londynie specjalizowało się w tematach powiązanych z systemem operacyjnym Linux.

Na „Bitcoin Conference London 2012” wystąpili m.in.:

Richard Stallman – twórca projektu GNU, kluczowy prekursor nowoczesnych systemów operacyjnych Linux GNU i światowej sławy zwolennik wolnego oprogramowania.

Dennis Roio (Jaromil) – długoletni działacz w ruchu wolnego oprogramowania oraz działacz, mający znaczący wkład w rozwój aplikacji multimedialnych na platformę Linux

Amir Taaki – główny organizator konferencji

Birgitta Jonsdottir – członkini islandzkiego parlamentu w dużej mierze odpowiedzialna za wprowadzenie kraju na szczyt indeksu wolności prasy na świecie.

Tony Gallippi – prezes BitPay, platformy Bitcoin obsługującej przetwarzanie płatności dla przedsiębiorców chcących przyjmować bitmonety.

Mike Hearn – główny twórcą BitcoinJ, implementacji Java dla systemu Bitcoin. Jest również zaangażowany w badaniach nad ideą kryptograficznych umów.

Caleb James Delisle – twórca cjdns mesh networking system.

Cody Wilson – założyciel Defense Distributed, grupy która stara się zaprojektować funkcjonalne drukarki 3D, mogące wytwarzać broń do samoobrony

Mihai Alisie – redaktor naczelny Bitcoin Magazine

Konferencje Bitcoin w roku 2013

Tym razem dwie tegoroczne konferencje mają diametralnie różne programy. Na konferencji w San Jose, Fundacja Bitcoin która ją organizuje planuje skupić się na tematach bezpośrednio związanych z Bitcoin oraz poruszyć bardziej pragmatyczne kwestie, które społeczność oraz programiści Bitcoin próbują rozwiązać. Planowanie jest poruszenie następujących tematów: technologia Bitcoin, Bitcoin mining, Bitcoin w biznesie oraz kwestie regulacyjne. Bitcoin Foundation jest nadal w trakcie poszukiwania prelegentów. Wiedeńska konferencja unSYSTEM, skłania się w szczególności w kierunku aktywizmu. Z szesnastu mówców obecnie wymienionych na stronie, tylko trzech z nich jest rozpoznawalnych ze względu na ich charakter pracy wokół projektu Bitcoin, a większość nie ma nic wspólnego z walutą. Należą do nich m.in. Mitch Altman, założyciel „TV-B-Gone” , działaczka na rzecz wolnej kultury – Nina Paley, pionier demokratycznej edukacji – Luis Henrique Fagundes oraz grupa rosyjskich aktywistów zrzeszonych w projekcie „Voina”. W tym roku czynny udział zamierzają wziąć również Richard Stallman, Brigitta Jonsdottir, Cody Wilson, Jaromil oraz Max Keiser, którzy byli obecni na poprzedniej konferencji w Londynie. Na tegorocznym sympozjum jako mówca wystąpi również Amir Taaki, który jest głównym organizatorem imprezy. Na konferencji wystąpi również Joerg Platzer, właściciel Room77, pierwszej restauracji przyjmującej bitmonety w Berlinie, a obecnie również lider projektu mającego na celu przekonanie innych restauratorów oraz właścicieli lokali do akceptacji bitmonet jako formę zapłaty za usługi. Prelegentem, który zasługuje na szczególną uwagę jest sam Silk Road, czarny rynek funkcjonujący w anonimowej sieci Tor, oferujący tysiące nielegalnych towarów w handlu detalicznym za bitmonety. Wykorzystanie trasowania za pośrednictwem sieci Tor oraz pseudo-anonimowego systemu Bitcoin, jako sposobu zapłaty za towary ma gwarantować anonimowość osobom uczestniczącym w transakcji. Wystąpienie nielegalnej organizacji na konferencji może wydawać się niedorzeczne i niezgodne ze zdrowym rozsądkiem, jednak może stać się możliwe i bezpieczne dla jej uczestników dzięki przeprowadzeniu wideokonferencji. Amir Taaki pisze, że Dread Pirate Roberts potwierdziło uczestnictwo założycieli rynku SilkRoad, jednak szczegóły nie są jeszcze ustalone.

Na „unSYSTEM Conference” wystąpią m.in.:

The Silk Road – rynek o wartośći 15 milionów dolarów, na którym większość wymienianych towarów jest nielegalna, lecz giełda zabrania oferowania towarów lub usług przeznaczonych do szkodzenia innym. Działa w oparciu o technologię sieci Tor oraz systemu Bitcoin. Giełdę powszechnie nazywa się „narkotykowym Amazon”. Wszystkie zakupy przeprowadzane są przy użyciu kryptowaluty bitcoin, gwarantującą względną anonimowość.

Cody Wilson – magazyn Wired umieścił Cody’ego na 14-stym miejscu pośród najniebezpieczniejszych ludzi na świecie.

Max Keiser – prowadzi swój własny program telewizyjny „The Keiser Report” w Russia Today, których głównym tematem są skandale bankowe oraz przestępstwa finansowe.

Richard Stallman – jest założycielem projektu GNU oraz Free Software Foundation, hakerem i jednym z twórców wolnego oprogramowania.

Birgitta Jónsdóttir – polityk i działaczka w Islandii. Islandia mocno ucierpiała w czasie kryzysu finansowego. Birgitta był rzeczniczką Wikileaks i reformatorką islandzkiego prawa, które dało dobry przykład do naśladowania innym państwom.

Mike Gogulski – bezpaństwowy działacz polityczny, założyciel kampanii Free Bradley Manning oraz programista Bitcoin.

Nina Paley – amerykańska twórczyni komiksów, animacji oraz aktywistka wolnej kultury.

Mitch Altman – założyciel TV-B-Gone, pionier wirtualnej rzeczywistości. Wynalazca urządzenia, które pozwala na wyłączenie każdego odbiornika TV.

Denis Roio Jaromil – deweloper wolnego oprogramowania, haker oraz aktywista

Praktyczne informacje i szczegóły dotyczące uczestnictwa w obu konferencjach zostały już opublikowane. O sympozjum w San Jose więcej informacji można uzyskać tutaj, natomiast informator konferencji unSYSTEM znajduje się tutaj. Obie konferencje spodziewają się największej liczby uczestników w spośród wszystkich sympozjów poświęconych bitcoin w historii. Największą atrakcją tego typu wydarzeń była możliwość spotkania i rozmowy z osobami, które stoją za największymi projektami i serwisami w społeczności bitcoin. Zachęcamy wszystkich do udziału. Miejmy nadzieję, że obie konferencje będą największymi konferencjami w historii Bitcoin.

Komentarz od redakcji

Ostatnie konferencje przede wszystkim wskazują na rosnącą integrację Bitcoin ze społecznościami związanymi z technologiami oraz ochroną praw obywatelskich. Jeszcze rok temu, Bitcoin był pozostawiony samemu sobie i musiał funkcjonować na własną rękę, podczas gdy inne społeczności zgromadzone wokół technologii w dużej mierze przyglądały się rozwojowi waluty z boku. Jednak coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że Bitcoin to tylko tylko jedno narzędzie w pokaźnym arsenale, a tegoroczna lista prelegentów odzwierciedla tę rzeczywistość.

Co o tym myślisz?

Napisane przez Bitcoiny

Dodaj komentarz

Nie ustawiono klucza aplikacji GIPHY. Sprawdź ustawienia

Płatność Bitcoin

Aplikacje mobilne dla bitcoin

Płatność Bitcoin

BitPay przekracza próg 10 tys. przetworzonych transakcji