w

Niewykorzystany potencjał kryptowalut

Technologia Bitcoin

Bitcoin jest walutą, i jako taka, ma dość oczywiste zastosowania. Korzystając z bitmonet możemy obecnie kupić niemal każdą rzecz. Możemy też zarabiać bitmonety sprzedając swoje usługi lub produkty. Możemy też w mgnieniu oka bezpiecznie przelać nasze pieniądze do kogokolwiek na świecie.

Jednak przyszłość Bitcoin nie sprowadza jego funkcjonalności jedynie do bycia środkiem płatniczym lub narzędziem finansowym. Innowacje technologiczne, które sprawiają, że Bitcoin ma zastosowanie jako waluta, umożliwiają wykorzystanie Bitcoin do innych podstawowych aspektów funkcjonowania współczesnego społeczeństwa. Przyszłość Bitcoin coraz częściej rozpatrywana jest w zupełnie innych kategoriach niż dotychczas i nie ogranicza się jedynie do roli środka płatniczego. Nowo powstające projekty opierające swoje działanie na sieci Bitcoin coraz częściej starają się wykorzystać funkcjonalności systemu jakie do tej pory nie były przywoływane. Dzięki Bitcoin, świat obecnie ma wszelkie środki, aby bezpiecznie dokonywać transakcji i obracać każdym rodzajem własności jaki sobie można tylko wymarzyć.

Wiele osób korzystających z Bitcoin nie ma świadomości z funkcjonalności jakie zostały pierwotnie zaimplementowane przez twórcę protokołu oraz nie zdaje sobie sprawy jak wielki potencjał do rozwoju innowacyjności i nowych technologii drzemie w tej kryptowalucie.

Poniżej przedstawiam potencjalne sposoby na wykorzystanie Bitcoin:

Zapobieganie spamowi

Płatności bitcoin mogą być wykorzystywane w celu ograniczania spamu. Istnieją już serwisy które zaimplementowały tego typu rozwiązania. Jednym z nich jest platforma bitcoin.it oparta na skrypcie MediaWiki. Od każdego użytkownika, który chce tworzyć lub edytować istniejące strony wymagana jest niewielka opłata weryfikacyjna.

Mimo, że sama płatność jest celowo trywialnie mała dla normalnego użytkownika, stwarza ona bardzo skuteczną przeszkodę dla potencjalnego spamera.

Fundusze otrzymywane w ten sposób przekazywane są na bieżące utrzymanie serwisu (koszt domeny i hostingu), a pozostałe środki trafiają na adres portfela należącego do Fundacji Bitcoin.

W celu aktywacji konta użytkownika z uprawnieniami do edytowania i tworzenia stron, należy zalogować się i następnie odwiedzić specjalną stronę: BitcoinPayment, która każdemu nowo zarejestrowanemu użytkownikowi przyporządkowuje konkretny adres bitcoin na który należy wysłać niewielką ilość bitmonet.

Po wysłaniu żądanej kwoty Bitcoin na podany adres i potwierdzeniu jej przez sieć Bitcoin, użytkownik zostanie automatycznie dodany do grupy zaufanych użytkowników i od tej pory będzie miał zapewnione uprawnienia pozwalające edytować i tworzyć strony w ramach serwisu.

Dowód istnienia (Proof of existence) – implementacja łańcucha bloków jako repozytorium danych

Dzięki serwisom opierającym swoje działanie na zdecentralizowanej sieci Bitcoin można anonimowo i bezpiecznie przechowywać online dowód istnienia dla każdego dowolnego dokumentu. Dokumenty nie są przechowywane w bazie danych konkretnego podmiotu ani nawet w ramach samego łańcucha bloków Bitcoin, więc ich właściciele nie muszą martwić się o możliwość dostępu do sowich danych przez osoby trzecie.

Jedyne co jest przechowywane to kryptograficzny zapis pliku, powiązany z czasem, w którym nastąpiło przesłanie danego dokumentu. W ten sposób można poświadczyć, że te konkretne dane istniały w danym czasie. ProofOfExistence.com ot pierwszy serwis online pozwalający nam na publiczne udowodnienie, że jesteś w posiadaniu pewnych informacji, nie ujawniając swoich danych lub własnej tożsamości, w oparciu o certyfikat zdecentralizowanej sieci Bitcoin.

Główną zaletą tego typu rozwiązań jest możliwość zachowania anonimowości, prywatności oraz pozyskania zdecentralizowanego zapisu będącego dowodem, który nie może być usunięty przez osoby trzecie lub instytucje rządowe. Istnienie posiadanego dokumentu jest stale sprawdzane przez block chain nawet w momencie gdy serwisy typu ProofOfExistence.com są zagrożone atakiem lub przestaną działać, więc nie ma konieczności pokładania zaufania żadnej władzy centralnej ani jakiemukolwiek podmiotowi. Wszystkim poprzednim rozwiązaniom opartym na znaczniku czasu zaimplementowanego w sieci Bitcoin brakuje tej niezależności.

Możliwe sposoby wykorzystania tego typu repozytorium danych opartych na block chain:

  • Poświadczanie własności konkretnych danych bez ujawniania ich treści lub samych danych.

Każdy może publicznie ujawnić konkretny zapis kryptograficzny i w przypadku powstania konfliktu o prawa własności można udowodnić, że posiadane dane w rzeczywistości należały do konkretnej osoby, która utworzyła dany zapis. Byłoby to przydatne w przypadku materiałów chronionych prawami autorskimi, patentów itp.

  • Znaczniki czasowe dla dokumentów.

Każdy może udowodnić, że pewne konkretne dane istnieją w określonym czasie. Wykorzystanie block chain Bitcoin w celu przechowywania dowodu istnienia dokumentu, można potwierdzać istnienie dokumentu, bez potrzeby i konieczności pokładania zaufania w centralny organ lub podmiot. Aby poświadczyć własność konkretnych danych wykorzystywana jest moc obliczeniowa całej sieci Bitcoin.

  • Sprawdzanie integralności dokumentów.

Każdy kto przechowuje dowód posiadania dokumentu, a później prześle go ponownie, system rozpozna go tylko jeśli będzie on całkowicie i w pełni tym samym dokumentem. Wystarczy najdrobniejsza zmiana, aby nastąpiło rozpoznanie, uznanie, a następnie wykazanie, że dokument jest inny, co daje bezpieczeństwo, że certyfikowane dane nie mogą być zmieniane.

Internetowy system głosowania

Wykorzystanie technologii Bitcoin pozwala na stworzenie systemu głosowania, który jest jednocześnie odporny na oszustwa i gwarantuje prywatność (ukrywa na kogo głosowały konkretne osoby). Wymagałoby to stworzenia całego systemu głosowania online opartego na idei proof-of-concept. Wymagałoby to również dodatkowego wprowadzenia tokenów (VoteCoins), które wykorzystywane byłyby do oddawania głosów. Cała infrastruktura sieci mogłaby być zbudowana na sieci Bitcoin za pomocą koncepcji Mastercoin oraz zdecentralizowanej giełdy Mastercoin.

Z podobną inicjatywą wyszedł projekt BitCongress. Początkowo jego protokół miał być włączony do protokołu Mastercoin, aby umożliwić jeszcze bardziej rozpowszechnioną i zdecentralizowaną integrację z protokołem Bitcoin, bez zakłócania funkcjonalności Bitcoin związanych z jego zastosowaniem jako wirtualna waluta. Jednak w trakcie prac nad projektem programiści BitCongress zdecydowali, że działanie swojego protokołu oprą o protokół Ethereum. Pozwoli to na większe możliwości działania dla samych programistów oraz większy stopień decentralizacji niż miałoby to miejsce w przypadku użycia protokołu Mastercoin lub przy wykorzystaniu koncepcji projektu ColoredCoins.

BitCongress jest zdecentralizowanym, systemem głosowania typu open source, działającym na zasadzie sieci typu peer-to-peer, nadbudowanym na block chain dzięki zastosowaniu wielu technologii, w tym Ethereum, MetaCoins, ColoredCoins oraz wygenerowanej kryptowalucie o nazwie VoteCoin. System ten wykorzysta VoteCoin jako wygenerowany token służący do głosowania, weryfikowany przez górników autoryzujących całą sieć. Każdy z odpowiednim oprogramowaniem może podłączyć się do systemu BitCongress i użyć wygenerowanej waluty (VoteCoins) do weryfikacji głosów. Głosy te mogą być liczone w każdy sposób jaki można sobie tylko wyobrazić, korzystając z odpowiednio dostosowanego systemu głosowania, który używa standaryzowanego i zdecentralizowanego systemu typu peer-to-peer w celu weryfikacji oddanych głosów. System będzie również służył do rejestrowania wszystkich danych dotyczących głosowania w ramach łańcucha bloków.

System BitCongress zostanie nadbudowany na sieci Ethereum, wykorzystując jej zasoby, zaufanie górników autoryzujących tę sieć oraz rejestr publiczny, zwany łańcuchem bloków (block chain) do przechowywania danych głosowania w taki sposób aby każdy mógł mieć wgląd na konkretne dane potrzebne do weryfikacji przebiegu głosowania i tego czy odbyło się ono bez zakłóceń.

VoteCoin będzie pełnił rolę tokenu służącego do głosowania w ramach systemu BitCongress. VoteCoin zostanie utworzony jako alternatywna waluta kryptograficznych przy wykorzystaniu sieci Ethereum.

Misją BitCongress jest stworzenie systemu legislacyjnego w całości opartego na kryptografii, z którego będzie mógł głosować każdy kto wyrazi taką chęć.

Co o tym myślisz?

Napisane przez Bitcoiny

Dodaj komentarz

Nie ustawiono klucza aplikacji GIPHY. Sprawdź ustawienia

Koparki Bitcoin

PCI-E i Risery

Bitcoin Laptop

Bitcurex wznowił pracę giełdy