w

LocalBitcoins zaczyna produkcję niskobudżetowych bankomatów Bitcoin

Moneta Bitcoin

Bitcoinowy marketplace LocalBitcoins.com wyprodukował 17 lutego bankomat Bitcoinowy i przygotowuje się do masowej produkcji tej maszyny.

Firma z Helsinek powiedziała, że maszyna może wykonywać dwukierunkową wymianę walut między Bitcoinami a walutą danego kraju. Jeden bankomat kosztuje 1990 euro (ok. 8200 polskich złotych), a póki co wyprodukowano ich pięć.

Założyciel LocalBitcoins, Jeremias Kang, powiedział:

Mamy wielką szansę, aby wejść na rynek [bankomatów]. Oczywiście, już istnieją tego typu firmy, ale nasz model jest znacznie bardziej opłacalny.

Maszyna LocalBitcoin będzie także uzyskiwała kursy wymiany inaczej niż istniejące już dwukierunkowe maszyny. Przykładowo, bankomat Robocoin bierze swoje ceny z dużych giełd typu Bitstamp przez połączenie internetowe.

Bankomat może działać offline, a transakcje muszą być zakończone przez stronę LocalBitcoins.

Przykładowo, klienci kupujący Bitcoiny przez bankomat, zostawiają swoje pieniądze w maszynie i dostają kod, który następnie należy wpisać na LocalBitcoins.com, aby zakończyć transakcję.

Klienci sprzedający Bitcoiny przez bankomaty podobnie, mogą wpłacać swoje pieniądze do maszyny, a następnie dostają kod, który również należy wpisać na stronie.

Klienci sprzedający Bitcoiny mogą przenosić swoje środki do portfela w LocalBitcoins i określić ilość danej waluty, którą chcą wypłacić. Następnie zostaje wygenerowany kod, który może być wpisany w bankomacie — a maszyna wtedy wypłaci gotówkę.

Opłaty transakcyjne

LocalBitcoins będzie pobierało 1% przetwarzanej kwoty jako opłatę za użytkowanie bankomatu. Ta opłata jest dodatkową, poza tą naliczaną przez operatora bankomatu. Kangas powiedział, iż oczekuje, że maszyny staną się hitem wśród aktywnych handlarzy LocalBitcoin.

LocalBitcoins.com to już światowy lider wśród stron internetowych znajdujących wymiany „Bitcoinów na gotówkę”, więc bankomat ma sens. Możemy dystrybuować nasze bankomaty wśród naszych handlarzy. Wielu będzie zainteresowanych. Mamy w końcu sprzedawców w przynajmniej 150 krajach.

Kangas powiedział, że pierwsza partia maszyn jest zbudowana w taki sposób, aby w pobliżu była osoba pilnująca je. Obecnie nie posiadają one żadnej identyfikacji klienta, jak dodał.

Tekst na blogu LocalBitcoins zapowiadający maszyny nazwał je „eksperymentalnymi” i zaoferował pełną rekompensatę w przypadku, gdyby klienci znaleźli jakiekolwiek problemy techniczne.

Co dalej?

Według Kangasa, LocalBitcoins planuje produkcję dwóch rodzajów maszyn, jedna wyceniona na kwotę od 1500 do 2000 euro, i bardziej zaawansowany model kosztujący od 2500 do 3000 euro.

Maszyny mogą akceptować więcej niż 100 walut. Zawierają one także recykling banknotów, który redukuje potrzebę monitorowania przez operatora narastającej ilości gotówki w maszynie.

Chociaż firma nie sprzedała jeszcze żadnego modelu, otrzymała już wiele pytań na ten temat. Kangas powiedział, że oczekuje sprzedaży i zainstalowania pierwszej maszyny w ciągu tego miesiąca.

Wcześniej w tym miesiącu policja w Florydzie aresztowała użytkownika LocalBitcoins podczas operacji, w czasie której agent pod przykrywką próbował zamienić 30 tys. dolarów na Bitcoiny. Policja powiedziała, że użytkownik złamał florydzką prawo w materii przeciwdziałania praniu pieniędzy. Kangas powiedział, że jego firma jeszcze nie opracowała odpowiedzi na tego typu sytuacje. Jak mówi:

Myślimy o tym, co robić w takich sytuacjach, jak postępować z aktywnością tego typu w przyszłości.

Rynek bankomatów rozrasta się szybko, gdyż operatorzy przechodzą na kolejny poziom ze swoimi własnymi giełdami, tak jak w przypadku Bitcoiniacs w Vancouver, a właściciele marketplace’ów podobnych do LocalBitcoins zaczynają produkować własne bankomaty.

W międzyczasie producenci obecni na rynku — Lamassu i Robocoin — dalej wykonują polecenia klientów z całego świata, nawet gdy nowi twórcy, tacy jak Bit Access, wkraczają na scenę.

Co o tym myślisz?

Napisane przez Bitcoiny

Dodaj komentarz

Nie ustawiono klucza aplikacji GIPHY. Sprawdź ustawienia

Bitcoin Laptop

Oficjalne oświadczenie MtGox z 17.02.14

Płatność Bitcoin

Podręczny Portfel Bitcoin w Samsung Galaxy Gear Watch