Ostatnia aktualizacja: 22 marzec 2017

Bitcoin dla biznesu

Bitcoin dla biznesu

Obecnie ekosystem oraz udział Bitcoin w światowym handlu jest bogatszy i bardziej zróżnicowany niż kiedykolwiek. Dziś za bitcoiny można zakupić już niemal każdy towar lub usługę zarówno online, jak i w tradycyjnych punktach sprzedaży mieszczących się w fizycznych placówkach. Integracja systemu płatności bitcoin jest dziecinnie prosta i szybka w obu tych przypadkach. Dzięki wysokiej wydajności, skuteczności oraz ujednoliceniu i ogólnoświatowej standaryzacji systemu Bitcoin, ten rodzaj płatności oferuje najniższe na rynku opłaty transakcyjne. Wynikające z tego znaczne oszczędności dla przedsiębiorców są często przekazywane do klienta w postaci zniżek do 10% przy płatności bitcoinami.

Wysokość dobrowolnej opłaty transakcyjnej w przeliczeniu na złotówki:

od 0 do 10 groszy

Niektórzy operatorzy obsługujący płatności Bitcoin nie pobierają żadnych opłat transakcyjnych od jakichkolwiek transakcji.

Zobacz statystyki sieci Bitcoin

Bitcoin w stosunku do powszechnie stosowanych systemów płatności ma szereg zalet dla przedsiębiorców oraz ich klientów.

Oto niektóre z nich:

NAJNIŻSZE OPŁATY

Bitcoin umożliwia wysyłanie i otrzymywanie płatności bez ponoszenia jakichkolwiek opłat transakcyjnych. Zaleca się jednak wniesienie symbolicznej dobrowolnej opłaty (wynoszącej kilka groszy) w celu szybszego potwierdzeniu transakcji i wynagrodzenia użytkowników, którzy działają w sieci Bitcoin w celu jej ochrony i weryfikacji płatności. Dzięki braku konieczności przewalutowania Twoi zagraniczni klienci nie będą musieli ponosić dodatkowych opłat wynikających z konieczności przewalutowania środków, gdyż w przypadku systemu Bitcoin taka konieczność nie występuje.

OCHRONA PRZED OSZUSTAMI

Niemal każda firma, która przyjmuje płatności kartami kredytowymi lub za pośrednictwem PayPal lub innych procesorów płatności spotkała się z problemem obciążenia zwrotnego (tzw. chargeback) w wyniku którego następuje zwrot pieniędzy z konta sprzedawcy na konto posiadacza karty. Nieuczciwi konsumenci często wykorzystują mechanizm obciążenia chargeback, kosztem sprzedających. Płatności Bitcoin są nieodwracalne i bezpieczne, co oznacza, że koszt ewentualnego oszustwa ze strony konsumenta nie spoczywa już na barkach sprzedawcy.

BŁYSKAWICZNE PRZELEWY

Bitcoiny mogą być przesyłane z Afryki do Polski w kilka sekund. Nie ma banku, który mógłby spowolnić proces, nałożyć skandaliczne opłaty za przelew, lub zamrozić transfer. Całkowicie zautomatyzowane płatności uniezależniają nas od jakichkolwiek czynników ludzkich. Po każdej płatności ze strony konsumenta za oferowane przez Ciebie usługi lub towary, środki w kilka sekund znajdą się na Twoim koncie gotowe do dalszego dysponowania i co najważniejsze, masz nad nimi całkowitą kontrolę.

ŁATWE PŁATNOŚCI

Bitcoin na urządzenia mobilne lub stacjonarne to obecnie najprostszy i najszybszy sposób przeprowadzania transakcji. Przy wykorzystaniu najnowszych technologii prześlesz środki za dotknięciem przycisku, stykając dwa urządzenia (NFC) lub skanując kod (QR). Nie ma potrzeby rejestrowania się w żadnym banku ani instytucji, nie trzeba też używać żadnych kart, wpisywać kodu PIN, ani składać jakiegokolwiek podpisu. Wszystko, czego potrzebujesz, aby otrzymywać płatności Bitcoin to smarfton, inne urządzenie mobilne lub komputer stacjonarny.

DARMOWY MARKETING

Bitcoin to szybko rozwijający się rynek bardzo entuzjastycznych i pełnych zaangażowania konsumentów, którzy szukają nowych miejsc i sposobów na wydanie swoich bitmonet. Przyjmowanie ich jako formy zapłaty za oferowane usługi lub towary jest świetnym sposobem na pozyskanie nowej klienteli oraz uwagi społeczności i mediów. Przyjęcie nowej metody płatności bardzo często okazuje się być świetnym krokiem dla przedsiębiorstw.

BRAK WYMOGÓW ZGODNOŚCI

Przyjmowanie płatności online za pomocą kart kredytowych często wiąże się z koniecznością stosowania odpowiednich zabezpieczeń oraz okresowych ich kontroli w celu zapewnienia ich zgodności ze standardem PCI. Bitcoin jedynie wymaga od użytkowników odpowiedniego zabezpieczenia środków zgromadzonych na ich własnym portfelu. Nie ma jednak konieczności ponoszenia opłat i obowiązków które wynikają z przetwarzania poufnych informacji klientów.

OCHRONA DANYCH

W przypadku płatności bitcoin można zastosować dowolny stopień anonimowości, zależnie od potrzeb danej transakcji. Każdy z przedsiębiorców od swoich klientów wymaga jedynie podania danych niezbędnych do realizacji konkretnego zamówienia; adresu e-mail w przypadku zakupu dóbr elektronicznych oraz adresu zamieszkania w przypadku konieczności wysyłki towarów fizycznych. W przypadku zakupów w fizycznym sklepie nie wymagane są żadne dane klienta, gdyż do każdej transakcji generowany jest oddzielny adres bitcoin.

Jak zacząć przyjmować bitcoin?

Każdy przedsiębiorca może przyjmować bitcoin na dwa sposoby:

Za pośrednictwem operatorów płatności

Korzystanie z usług operatorów płatności Bitcoin to najpowszechniej stosowane rozwiązanie ze względu na ich wszechstronność, prostotę i wygodę użytkowania. Operatorzy płatności nadbudowują swoje serwisy oraz oferowane aplikacje na protokole Bitcoin, rozwijając je o nowe, bardzo rozbudowane funkcjonalności, które odpowiadają obecnym standardom funkcjonującym w e-commerce, a często nawet znacznie wybiegają do przodu, odpowiadając najnowszym potrzebom rynku.

Coinbase.com

BitPay.com

Prowizja od transakcji BRAK BRAK
Koszt założenia konta lub abonament DARMOWE DARMOWE
Interfejs w języku polskim TAK NIE
Konieczność weryfikacji konta sprzedawcy TAK TAK
Obsługa natychmiastowego przewalutowania środków bitcoin na złotówki (brak ryzyka kursowego) TAK TAK
Automatyczne wypłaty środków na konto bankowe TAK TAK
Prowizja od wymiany bitcoin na złotówki 1% BRAK
Prowizja od wypłaty środków na konto bankowe 0,15$ BRAK
Prowizja od wypłaty środków na wybrany adres bitcoin BRAK BRAK
Automatyczne wypłaty środków na portfel bitcoin TAK TAK
Możliwość jednoczesnego przechowywania środków w bitcoin oraz złotówkach NIE NIE
Możliwość procentowego rozkładu przychodów na bitcoin i złotówki TAK TAK
Minimalne wartości wypłaty środków w bitcoin 0.01 BTC 0.01 BTC
Minimalne wartości wypłaty środków w złotówkach >80 PLN BRAK
Wymóg posiadania portfela bitcoin NIE NIE
Obsługa mikropłatności (przelewy groszowe w bitcoin) TAK TAK
Obsługa płatności mobilnych TAK TAK
Obsługa płatności cyklicznych (subskrypcje) TAK NIE
Obsługa płatności NFC NIE TAK
Usługa portfela online TAK NIE
Możliwość zakupu bitcoin TAK NIE

E commerce

Coinbase.com

BitPay.com

Dostępność API TAK TAK
Bramka testowa NIE TAK
Moduł Magento TAK TAK
Moduł Drupal 6 Ubercart TAK TAK
Moduł Drupal 7 Ubercart TAK TAK
Moduł WordPress Woocommerce TAK TAK
Moduł WordPress WP e-commerce TAK TAK
Moduł Prestashop TAK TAK
Moduł Opencart TAK TAK
Moduł Zencart TAK TAK
Moduł OS Commerce TAK TAK

Bez pośredników

Bitcoiny można przyjmować bez pośredników przy pomocy głównego klienta Bitcoin (tzw. Rdzenia Bitcoin). Z tym rozwiązaniem wiąże się jednak wiele niedogodności, gdyż sam klient Bitcoin nie jest przystosowany do wymogów jakie obecnie stawia przed przedsiębiorcami rynek e-commerce. Takie rozwiązanie daje zupełną niezależność, jednak okupione jest często problemami z wdrożeniem, zmniejszoną wygodą użytkowania oraz zwiększonym zapotrzebowaniem na zasoby komputera w stosunku do rozwiązań oferowanych przez operatorów płatności bitcoin.

Klient Bitcoin

Operatorzy płatności

Prowizja od transakcji BRAK BRAK
Wymiana bitcoin na złotówki WE WŁASNYM ZAKRESIE TAK, ZAUTOMATYZOWANA
Obsługa natychmiastowego przewalutowania środków bitcoin na złotówki (brak ryzyka kursowego) NIE TAK
Automatyczne wypłaty środków na konto bankowe NIE TAK
Wypłata środków na wybrany adres bitcoin TAK TAK
Możliwość jednoczesnego przechowywania środków w bitcoin oraz złotówkach NIE NIE
Możliwość procentowego rozkładu przychodów na bitcoin i złotówki NIE TAK
Wymóg posiadania portfela bitcoin TAK, W RAMACH KLIENTA NIE
Obsługa mikropłatności (przelewy groszowe w bitcoin) TAK TAK
Obsługa płatności mobilnych TAK TAK
Obsługa płatności cyklicznych (subskrypcje) NIE TAK
Obsługa płatności NFC NIE TAK
Usługa portfela online TAK TAK
 Bramki płatności dla sklepów online NIE TAK

 

Dodaj komentarz