Czym jest Bitcoin?

Bitcoin (BTC) to niezależna i całkowicie cyfrowa waluta (kryptowaluta) oraz zdecentralizowany elektroniczny system płatności bez żadnych pośredników wykorzystujący technologię peer-to-peer z których na całym świecie korzystają już miliony użytkowników oraz setki tysięcy firm, czerpiąc tym samym korzyści z niemal natychmiastowych, nieograniczonych oraz tanich przekazów pieniężnych w ponad 190 krajach na 6 kontynentach. Każdy, bez żadnych ograniczeń wiekowych, może korzystać z Bitcoin, gdyż system nie wymaga rejestracji ani żadnych formalności, wystarczy tylko pobrać odpowiedni portfel bitcoin na wybrane urządzenie, a samo jego użytkowanie oferuje względną anonimowość.
Dzięki Bitcoin możliwe są międzynarodowe przekazy pieniężne bez konieczności przewalutowania środków, gdyż bitcoin reprezentuje taką samą wartość na całym świecie i bez problemu można wymienić je na dowolnie wybraną walutę lub inną kryptowalutę za pośrednictwem giełd kryptowalut, kantorów online lub za gotówkę z wybraną zaufaną osobą. Obecnie bitcoiny przyjmowane są już niemal w każdym kraju, stając się tym samym pierwszą prawdziwie globalną walutą. Z Bitcoin korzystać można wszędzie tam, gdzie dostępny jest internet lub telefonia komórkowa. Istnieją rozwiązania, które pozwalają na transfer środków dzięki falom radiowym, wiadomościom SMS oraz za pomocą poczty elektronicznej e-mail.

Aby zacząć korzystać z Bitcoin wystarczy wybrać i pobrać odpowiedni darmowy portfel bitcoin na dowolne urządzenie oraz pozyskać bitcoiny kupując je na wybranej platformie internetowej do handlu bitcoin lub korzystając z usług wybranego internetowego kantoru bitcoin.

Dlaczego Bitcoin?

(Co wyróżnia go od tradycyjnych walut?)

DECENTRALIZACJA

Większość tradycyjnych walut jest tworzonych i kontrolowanych przez centralny organ lub podmiot, który ostatecznie ma władzę nad jego podażą i w konsekwencji wartością. Protokół Bitcoin został stworzony i publicznie udostępniony w 2009 roku przez anonimowego programistę lub grupę programistów ukrywających się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto, dlatego ich tożsamość nie jest znana. Bitcoin jest więc systemem zdecentralizowanym i niezależnym od banków i rządów, którego jednostki pieniężne (tokeny/bitcoiny/bitmonety) są wytwarzane i przetwarzane przez oprogramowanie o otwartym kodzie źródłowym (open-source) według określonego algorytmu i w oparciu o rozproszoną sieć komputerów należących do użytkowników Bitcoin. Rozproszona sieć maszyn użytkowników przetwarzając transakcje dokonywane w tej cyfrowej walucie tym samym stanowi dla Bitcoin własny, zdecentralizowany system płatności. Zatem jest to system przejrzysty, rządzący się prawami wolnego rynku i nie należący jednocześnie do żadnej konkretnej osoby lub organizacji.

CYFROWA EMISJA

Tradycyjne systemy finansowe mają zapotrzebowanie na ogromną ilość energii oraz zasobów ludzkich, a sam proces wytwarzania i drukowania pieniądza jest mało przejrzysty dla zwykłych użytkowników. W przypadku Bitcoin to dowolne jednostki i grupy chcące dobrowolnie poświęcić moc obliczeniową własnego komputera do obsługi i autoryzacji sieci są nagradzani nowo wygenerowanymi bitcoinami, których ilość jest odgórnie ograniczona przez protokół Bitcoin do 21 milionów bitcoinów, przy czym każda z bitmonet (1 BTC) jest podzielna do jednej stumilionowej części bitcoina (0,00000001 BTC). Proces rozpowszechniania (emisji) nowych bitmonet jest powszechnie nazywany górnictwem/kopaniem bitcoin (bitcoin mining) i jest on ściśle określony i całkowicie cyfrowy, dzięki czemu jest przejrzysty i łatwy do weryfikacji.

ZABEZPIECZENIA

W przypadku systemu Bitcoin każda transakcja oraz historia każdego adresu bitcoin oraz każdego bitcoina są publicznie rejestrowane i weryfikowane w rozproszonym rekordzie wśród wszystkich użytkowników Bitcoin. Ten zdecentralizowany rekord, będący swoistą globalną księgą rozrachunkową wszystkich operacji odbywających się w ramach sieci Bitcoin, nosi nazwę blockchain (łańcucha bloków). Blockchain będąc publicznym zbiorem i zapisem wszystkich transakcji odbywających się pomiędzy poszczególnymi adresami Bitcoin, pomaga zabezpieczyć system przed oszustwami i nadużyciami nieustannie monitorując sieć w czasie rzeczywistym. Dzięki temu bitcoiny nie mogą być powielane ani fałszowane, gdyż teoretycznie nie ma takiej technicznej możliwości. Cała sieć Bitcoin zabezpieczona jest przez najmocniejszą sieć komputerową na świecie, na którą składają się użytkownicy Bitcoin.
Mimo tego, że blockchain rejestruje szczegóły wszystkich transakcji, nie rejestruje żadnych osobistych informacji identyfikujących ani ich nadawców ani odbiorców. Anonimowość jaką daje system Bitcoin w przeciwieństwie do kart kredytowych oraz innych instrumentów finansowych sprawia, że Twoja tożsamość jest bezpieczna od kradzieży. W procesie przekazywania środków nie uczestniczy żaden bank który mógłby spowolnić przelew, zażądać skandalicznej opłaty, czy wstrzymać transakcję i zamrozić przelewane środki bez podawania konkretnej przyczyny. Transakcje Bitcoin są nieodwracalne chyba, że jej odbiorca dobrowolnie zdecyduje się odesłać otrzymane środki. Dzięki temu nie występuje ryzyko tzw. obciążeń zwrotnych (chargeback).
Za pomocą przeglądarek blockchain oraz innych aplikacji opartych o Bitcoin blockchain, możemy sprawdzać np. saldo oraz historię transakcji poszczególnych adresów bitcoin, oraz przeszukiwać sieć Bitcoin w poszukiwaniu innych ciekawych i fascynujących informacji zapisywanych w ramach blockchain.

NISKIE OPŁATY

Bitcoin jest cyfrową walutą, która została stworzona z myślą o wyzwaniach jakie stawia przed nami światowy handel w czasach nowożytnych oraz z naciskiem na łatwość użytkowania płatności mobilnych bez konieczności ponoszenia wysokich opłat. W przypadku Bitcoin nie istnieją żadne obligatoryjne opłaty ani ukryte koszty.

SZYBKIE TRANSAKCJE

Dzięki Bitcoin masz gwarancję, że wysłane środki znajdą się w portfelu odbiorcy niemal natychmiastowo. Korzystając z Bitcoin możesz dokonać przelewu za granicę w dokładnie taki sam sposób jakbyś przekazywał płatność swojemu sąsiadowi mieszkającego za płotem, niezależnie od tego, czy jest to sobota, niedziela, czy jakikolwiek inny dzień tygodnia lub pora dnia. Bitcoin nie śpi w przeciwieństwie do bankierów.