Przedstawiam niektóre z niekonwencjonalnych zastosowań technologii opartych o block chain, które otwierają zupełnie nowe perspektywy rozwoju oraz innowacji.
Możliwość programowania
- Portfele bitcoin są jak osobiste karty debetowe, które można tworzyć w dowolny sposób oraz przypisywać sobie do nich własność w celu przechowywania na nich własnych środków w bitmonetach. Niektóre nowe wersje portfeli mogą być zaprogramowane w taki sposób, aby wykorzystywały ukryte funkcje jakie niesie ze sobą technologia zapisu informacji w formie tzw. łańcucha bloków (block chain).
- Można zaprogramować funkcje, takie jak współrzędne GPS w telefonie, które sprawiają, że pieniądze zgromadzone na portfelu będą niedostępne, jeśli twoje dziecko opuści miasto lub znajdzie się w konkretnym miejscu.
- Można również tworzyć gry przygodowe w czasie rzeczywistym typu „poszukiwanie skarbów”, gdzie bitcoiny zostaną wydane do użytku, jeśli gracz znajdzie się w odpowiednim miejscu w odpowiednim czasie.
- Można również uwolnić pieniądze do użytku w określonym czasie – ofiarowanie portfela bitcoin jako prezent, którego środki nie mogą zostać wydane do czasu osiągnięcia przez daną osobę wieku 18 lat lub nadejścia Świąt Bożego Narodzenia. Istnieje możliwość stworzenia testamentu jako portfela ze środkami, które zostają uwalniane w określonych odstępach czasu od momentu śmierci ich dotychczasowego posiadacza.
- Ogromny potencjał niczym nieskrępowanego rozwoju innowacji, jakiego nikt sobie jeszcze nie wyobrażał.
Rzeczywista wartość bitcoin
- Cena Bitcoin nie została ustanowiona przez żaden komitet, rząd ani żadną specjalną radę.
- Laszo Hanyez, mieszkaniec Florydy, przeszedł do historii jako konsument, który zakupił najdroższą pizzę w udokumentowanej historii. Laszo został również zapamiętany jako osoba, która dokonała pierwszego znaczącego zakupu za pomocą bitcoin.
- W czerwcu 2010 roku wydał 10 000 bitcoin na dwie pizze zakupione przez pośrednika w sieci Papa John’s. Wydane bitmonety stanowiły wówczas równowartość 30 dolarów. W dniu dzisiejszym 10 000 bitcoin odpowiada równowartości około 19 milionów złotych.
- Przez pierwsze 18 miesięcy bitcoiny były niemal bezwartościowe. Zakup pizzy był wydarzeniem, które ustanowiło cenę za 1 bitcoin, która wynosiła wówczas około jednej trzeciej jednego grosza.
- W przeciągu kilku tygodni bitcoiny były już kupowane i sprzedawane po kilkadziesiąt groszy, co oznacza, że w krótkim czasie nastąpił błyskawiczny wzrost cen za 1 bitcoin o ponad 1000%.
- W 2013 roku cena jednego bitcoina wzrosła z 13 dolarów do ponad 1000 dolarów, co oznacza wzrost o ponad 7000%.
- W tym tempie, obecny właściciel jednego bitcoina stałby się milionerem w ciągu dwóch lat.
- I stałby się miliarderem jedynie w przeciągu 18 miesięcy.
Tysiące alternatyw
- Od momentu gdy Bitcoin stał się popularny utworzono już tysiące innych walut cyfrowych, jednak żadna z nich nie stałą się tak popularna jak sam Bitcoin. Zapewne miał na to wpływ tzw. „efekt sieciowy” wdrażania nowych technologii.
Najmocniejszy komputer na świecie
- Obecna moc obliczeniowa chroniąca sieć Bitcoin jest ponad 6000 razy silniejsza niż 500 największych superkomputerów na świecie razem wziętych. I nadal rośnie wykładniczo. Moc obliczeniowa komputera jest mierzona w „petaflopach”. Jeden petaflop jest równy tysiącom bilionów operacji na sekundę. 500 najmocniejszych superkomputerów połączonych razem może obliczyć 250 petaflopów.
- Dla porównania, komputery składające się na sieć Bitcoin mogą obliczyć 883 000 petaflopów.
Niesamowity portfel bitcoin
- Zanim kupisz bitcoiny możesz stworzyć swój własny portfel bitcoin przed przelaniem na niego zakupionych bitmonet.
- Liczba możliwych identyfikatorów portfela, które mogą być tworzone wynosi mniej więcej tyle samo ile znajduje się atomów na Ziemi. Zatem ilość możliwych do wygenerowania adresów bitcoin jest nieskończona. Dzięki temu dla każdej transakcji istnieje możliwość utworzenia indywidualnego adresu bitcoin.
- Można utworzyć tyle adresów i portfeli bitcoin ile chcesz. Są darmowe.
- Nowe portfele mogą być zabezpieczone dwoma lub większą ilością haseł.
- Można również wydrukować swój portfel, aby zrobić tzw. „Paper Wallet”, który pozwala przechowywać bitcoiny off-line.
Z Bitcoin może korzystać każdy właściciel telefonu komórkowego
- Szacuje się, że w 2014 roku będzie więcej telefonów komórkowych niż ludzi na ziemi.
- W wielu biednych krajach gwałtowny rozwój telekomunikacji sprawił, że pominięto technologię stosowaną w przypadku telefonów stacjonarnych, co doprowadziło do konieczności rychłego wprowadzenia telefonii komórkowej.
- Gdzie nie ma elektryczności, prąd pobiera się codziennie za pomocą paneli słonecznych.
- Większość krajów rozwijających się nie ma dostępu do bankowości – jednak dzięki nowym technologiom bank może przyjść do nich ze smartfonem i aplikacją umożliwiającą korzystanie z Bitcoin.
- Bitcoin otwiera przed rozwijającymi się krajami afrykańskimi nowe możliwości jakie kryje za sobą niczym nie skrępowany obrót globalną walutą elektroniczną, którą jest bitcoin.
- W przypadku bitcoin nie ma możliwości wystąpienia takich zjawisk jak cofnięcie transferu pieniężnego, zamrożenie środków lub ograniczenia na koncie.
Bitcoin i Magic The Gathering
- Pierwsza duża giełda umożliwiająca handel i obrót bitcoin w internecie był Mt.Gox. Giełda swoją nazwę wzięła od swojego pierwotnego przeznaczenia, jakim był handel kartami do gry w „Magic the Gathering”. Stąd wzięła się jej nazwa „Magic The Gathering Online Exchange”.
- Niegdyś obrót na giełdzie stanowił ponad 80% wszystkich transakcji handlu bitcoin.
- Zaczęli handel bitcoinami, gdy były one warte mniej niż 1 dolar.
- Jak można się spodziewać, kiedy świat dowiedział się, że bitcoiny były warte dużo więcej niż karty do gry, malutka firma została przytłoczona swoim własnym ciężarem.
- Ponad połowa wszystkich giełd bitcoin pierwszej generacji zostały zamknięte.
- Obecnie wielkie firmy finansowe zajmują się tworzeniem własnych giełd w USA, które są regulowane i ubezpieczone.
- Do świata bitcoin wkracza kapitał m.in. z Wall Street, a wraz z nim rozwiązania i zabezpieczenia znane z zaawansowanych platform do handlu forex, giełd papierów wartościowych oraz z samego sektora bankowego.
Podzielność środków
- Obecnie jeden pełny bitcoin jest podzielny do ośmiu miejsc po przecinku.
- Społeczność Bitcoin zaczęła upraszczać nomenklaturę odnoszącą się do podzielności waluty, określać jednostkę stanowiącą jedną milionową część całego bitcoina jako „bit”.
- Zatem bity stanowią dla bitcoin to, czym grosze są dla złotówki – z tym wyjątkiem, że potrzeba milion bitów, aby kupić pełnego bitcoina.
Określanie ich „nano-monetami” brzmiało by głupio.
- Dziś za trzysta złotych można kupić 0,2 bitcoin lub 200 000 bitów. Jest to taka sama kwota, ale która z tych wartości sprawia, że ich posiadacz czuje się bogatszy?
Twoje finanse i bankowość zapisana w bajcie
- Przyszli miliarderzy bitcoin, dzięki istniejącej technologii Bitcoin, będą mogli zawierać całą swoją przyszłą fortunę zgromadzoną w bitcoin w najmniejszej znanej jednostce informacji, którą można sprowadzić do jednej kropki postawionej w notatniku komputerowym. Jeśli masz dostęp do dowolnego komputera lub telefonu z dostępem do internetu, możesz po prostu wpisać swój numer konta i hasło, aby móc korzystać ze środków zgromadzonych na danym portfelu. Nic więcej nie potrzeba.
- Twoje konto jest zapisane i dostępne do Twojego wglądu w publicznej księdze rachunkowej (block chain) dostępnej w dowolnym miejscu na świecie z dostępem do internetu.
Zapomnij o praniu brudnych pieniędzy, każda transakcja, mimo że jest anonimowa, pozostawia po sobie ślad
- Każda transakcja może być śledzona za pomocą publicznej księgi rachunkowej Bitcoin (block chain), która jest nieustannie weryfikowana i udostępniona na całym świecie. Księga nie może zostać zmieniona, a jej zawartość jest nieustannie sprawdzana, autoryzowana i zabezpieczana przez światową sieć Bitcoin.
- Możesz jednak zadbać o swoją prywatność w taki sposób, aby nikt nie mógł powiązać danego adresu bitcoin z Twoją osobą.
- Jedynie w momencie gdy bitcoiny trafią na powszechnie znany adres bitcoin, mogą być identyfikowalne przez super-tajne organizacje, które mogą, lub nie dochodzić pochodzenia konkretnych bitmonet oraz sprawdzać przez kogo zostały wysłane.
- Spokojnie, jeśli nie robisz czegoś nielegalnego i Twoja transakcja nie wzbudza żadnych podejrzeń – jej śledzenie raczej nie jest warte zachodu.
Bitcoin stał się najważniejszym przełomem od czasów powstania sieci Internet
- Duże korporacje w 2014 roku zainwestowały już setki milionów dolarów w firmy opierające swój model biznesowy o technologie związane z Bitcoin.
- Marc Andreessen, który wymyślił Mosaic, pierwszą przeglądarkę internetową, jest jednym z wielu specjalistów technicznych, którzy mówią o Bitcoin i przypomina o tym, jak on i jego przyjaciele zmienili internet i World Wide Web jeszcze w 1993 roku, w czasach kiedy te technologie były uważane za ciekawostki przeznaczone jedynie dla maniaków komputerowych. Dla porównania – większość USA korzystała z internetu regularnie zaledwie siedem lat później.
Rabowanie pieniędzy może stać się przestarzałym występkiem
- Nowe portfele cyfrowe aby mogły zostać wykorzystane będą wymagać co najmniej dwóch podpisów (haseł) lub nawet więcej, wedle uznania właściciela/właścicieli.
- Może to uniemożliwić powszechny ostatnio rozbój rządów na własnych obywatelach, który objawia się konfiskatą majątków znajdujących się na kontach bankowych. Tak jak niedawno miało to miejsce w przypadku Cypru.
- Jak dokonywanie płatności z Bitcoin jest odpowiednik gotówki, nie ma informacji bankowy wymaga od detalisty.
- Bitcoin nie wymaga konta bankowego lub raportu kredytowego, a ty nie musisz być pełnoletni, bądź spełniać jakiejkolwiek bariery wiekowej. Bitcoiny można kupić lub sprzedać na ogólnoświatowym rynku.
Bitcoin jako waluta to dopiero początek
- Sieć Bitcoin oraz publiczna księga rachunkowa (block chain) posiadają cechy, które mogą również służyć jako cyfrowy sposób przechowywania zapisów własnościowych, praw autorskich i znaków towarowych, praw własności do domów lub samochodów.
- Może zastąpić funkcję notariusza.
- Wszystkie rekordy są dzielone i rozmieszczone w jednej bazie danych, wspólnej dla całego świata, skopiowane na setkach milionów komputerów.
Tym czym internet stał się dla branży wydawniczej, Bitcoin może w podobny sposób wpłynąć na inne obszary naszego życia codziennego, a nawet uczynić obecne przyzwyczajenia przestarzałymi.
Nie ustawiono klucza aplikacji GIPHY. Sprawdź ustawienia