Czym jest Bitcoin?

Bitcoin to niezależna cyfrowa waluta oraz zdecentralizowany system płatności, z których korzysta już ponad

2

MILIONY

UŻYTKOWNIKÓW

Każdy może korzystać z Bitcoin, gdyż system nie wymaga rejestracji, a samo jego użytkowanie oferuje względną anonimowość.

200

TYSIĘCY

FIRM

Liczba ta z miesiąca na miesiąc rośnie wykładniczo, gdyż przedsiębiorcy z całego świata doceniają najniższe opłaty transakcyjne.

czerpiąc korzyści z natychmiastowych, nieograniczonych oraz niemal darmowych przekazów pieniężnych w

190 KRAJACH na 6 KONTYNENTACH

Dzięki Bitcoin możliwe są międzykrajowe przekazy pieniężne bez konieczności przewalutowania środków. Obecnie bitcoiny przyjmowane są już niemal w każdym kraju na świecie, stając się tym samym pierwszą na świecie globalną walutą. Z Bitcoin korzystać można wszędzie tam, gdzie dostępny jest internet lub telefonia komórkowa. Istnieją rozwiązania, które pozwalają na transfer środków dzięki falom radiowym, wiadomościom SMS oraz za pomocą poczty elektronicznej e-mail.

 

Wysokość dobrowolnej opłaty transakcyjnej w przeliczeniu na złotówki:

od 0 do 10 groszy

Niektórzy operatorzy obsługujący płatności Bitcoin nie pobierają żadnych opłat transakcyjnych od jakichkolwiek transakcji.

Zobacz statystyki sieci Bitcoin

Dlaczego Bitcoin?

NAJNIŻSZE OPŁATY

Bitcoin jest cyfrową walutą, która została stworzona z myślą o wyzwaniach jakie stawia przed nami światowy handel w czasach nowożytnych, łatwością użytkowania płatności mobilnych, lecz bez konieczności ponoszenia wysokich opłat. Dzięki Bitcoin możesz wysyłać i odbierać płatności niemal za darmo. W przypadku Bitcoin nie istnieją żadne obligatoryjne opłaty ani ukryte koszty.

SZYBKIE TRANSAKCJE

Dzięki Bitcoin masz gwarancję, że wysłane środki znajdą się w portfelu odbiorcy niemal natychmiastowo. Korzystając z Bitcoin możesz dokonać przelewu za granicę w dokładnie taki sam sposób jakbyś przekazywał płatność swojemu sąsiadowi z za płotu, niezależnie od tego, czy jest to sobota, niedziela, czy jakikolwiek inny dzień tygodnia lub pora dnia. Bitcoin nie śpi w przeciwieństwie do bankierów.

GLOBALNE PŁATNOŚCI

Bitcoiny mogą zostać przelane pomiędzy Polską a Burkina Faso lub jakimkolwiek innym miejscu na ziemi niemal natychmiastowo bez konieczności przewalutowania środków, jednocześnie reprezentując taką samą wartość na całym świecie, stając się tym samym pierwszą w historii ludzkości prawdziwie globalną walutą.

BEZPIECZEŃSTWO

Anonimowość jaką daje system Bitcoin w przeciwieństwie do kart kredytowych oraz innych instrumentów finansowych sprawia, że Twoja tożsamość jest bezpieczna od kradzieży. W procesie przekazywania środków nie uczestniczy żaden bank który mógłby spowolnić przelew, zażądać skandalicznej opłaty czy wstrzymać transakcję i zamrozić przelewane środki bez podawania konkretnej przyczyny.

Jak działa Bitcoin?

DECENTRALIZACJA

Większość walut jest tworzonych i kontrolowanych przez centralny organ lub podmiot, który ostatecznie ma władzę nad jego podażą i w konsekwencji cenami. Bitcoin jest systemem zdecentralizowanym, którego jednostki pieniężne są wytwarzane przez oprogramowanie typu open-source według określonego algorytmu. Zatem jest to system przejrzysty, rządzący się prawami wolnego rynku, nie należący jednocześnie do żadnej konkretnej osoby lub organizacji.

CYFROWA EMISJA

Systemy finansowe mają zapotrzebowanie na ogromną ilość energii oraz zasobów ludzkich, a sam proces wytwarzania pieniądza jest mało przejrzysty. W przypadku Bitcoin, to jednostki i grupy chcące poświęcić moc obliczeniową własnego komputera do obsługi sieci są nagradzani nowo wygenerowanymi bitcoinami. Proces rozpowszechniania (emisji) nowych bitmonet jest powszechnie określany jako górnictwo (mining) i jest on ściśle określony, dzięki czemu jest przejrzysty i łatwy do weryfikacji.

ZABEZPIECZENIA

Wszystkie nowo rozpowszechnione bitcoiny wraz z każdą transakcją, są publicznie rejestrowane i weryfikowane przez sieć. Rekord ten jest znany jako block chain i jest jedną z cech, które pomagają zabezpieczyć system przed oszustwami i nadużyciami. Bitcoiny nie mogą być powielane ani fałszowane. Nie ma takiej technicznej możliwości. Cała sieć Bitcoin zabezpieczona jest przez najmocniejszą sieć komputerową na świecie, na którą składają się użytkownicy Bitcoin.

BLOCKCHAIN

W przypadku systemu Bitcoin każda transakcja oraz historia każdego adresu bitcoin oraz każdego bitcoina są publicznie rejestrowane. Ten zdecentralizowany rekord, będący swoistą globalną księgą rozrachunkową wszystkich operacji odbywających się w ramach sieci Bitcoin, nosi nazwę block chain (łańcucha bloków). Mimo tego, że block chain rejestruje szczegóły wszystkich transakcji, nie rejestruje żadnych osobistych informacji identyfikujących ani ich nadawców ani odbiorców.

Block chain ma kluczowe znaczenie dla utrzymania przejrzystości systemu Bitcoin i sprawia, że podrabianie lub podwójne wydatkowanie tych samych funduszy jest niemożliwe. Nie jest to bank ani żadna inna instytucja. Block chain jest przechowywany przez wszystkich użytkowników Bitcoin. Za pomocą przeglądarek block chain oraz innych aplikacji opartych o Bitcoin block chain, możemy sprawdzać bilans poszczególnych adresów, oraz przeszukiwać sieć Bitcoin w poszukiwaniu innych ciekawych i fascynujących informacji zapisywanych w ramach block chain.

ADRES BITCOIN

Skorzystaj z poniższego narzędzia, aby dowiedzieć się czym są adresy bitcoin.

Każdy z wygenerowanych adresów bitcoin można zweryfikować i sprawdzić jego historię za pomocą przeglądarki Bitcoin block chain.

Wystarczy, że w pole wyszukiwania wpiszesz adres bitcoin (klucz/adres publiczny) wygenerowany za pomocą powyższego narzędzia. Przeglądarka umożliwi Ci sprawdzenie bilansu oraz historii wszystkich transakcji, w których brał udział dany adres bitcoin. Warto zaznaczyć, że nowo wygenerowane adresy nie mają żadnej historii transakcji, a ich saldo jest zerowe.

 

Bitcoin – Jak zacząć?

BITCOIN DLA OSÓB FIZYCZNYCH

Bitcoin jest najszybszym, najwygodniejszym i najprostszym sposobem wymiany wartości przy zachowaniu najniższych kosztów.

Dowiedz się więcej

Masz pytania?

BITCOIN DLA BIZNESU

Bitcoin jest bardzo bezpiecznym i tanim sposobem obsługi płatności. Posiada wiele zalet zarówno dla sprzedawców oraz ich klientów.

Dowiedz się więcej

Masz pytania?

BITCOIN DLA PROGRAMISTÓW

Bitcoin może być wykorzystywany do budowania niesamowitych rzeczy lub po prostu stanowić odpowiedź na wspólne potrzeby.

Dowiedz się więcej

Masz pytania?

Dodaj komentarz