Obecnie czytane
Niemiecki start-up szuka funduszy na stworzenie energooszczędnej koparki

Niemiecki star-up szuka funduszy na stworzenie wydajnego układu, który zmniejszyłby zużycie prądu o połowę w porównaniu do obecnych koparek. Firma została nazwana CoinBau AG (wcześniej ASICrising GmbH), a jej zespół uważa, że udało im się połączyć dużą moc obliczeniową z dobrym chłodzeniem i minimalnym zużyciem prądu.

Układ nazywa się Wolfblood Extreme Efiiciency i zużywa jedynie 0,19J/Gigahash. Dla porównania – obecnie najbardziej oszczędne koparki na rynku zużywają 0,37J/GHS. Jednak największą wadą niskonapięciowych układów ASIC jest ich zawodność – efekt uboczny pracy procesora z bardzo niskim napięciem. CoinBau AG, wraz z firmą RacylCs GmbH zajmującą się projektowaniem układów, twierdzą, że stworzyli oprogramowanie, które obsługuje najniższe możliwe napięcie dla indywidualnych układów w bitcoinowych farmach. Uważają, że zwiększa ono niezawodność i optymalizuje zużycie energii.

Rainer Böhme, profesor ekonomii i informatyki na Uniwersytecie w Münsterze powiedział, że projekt CoinBau AG jest „dużym krokiem, ale nie przełomowym”. Oczywiście któregoś dnia wszystkie układy staną się bezużyteczne – im wydajniejsze pojawiają się na rynku, tym większa jest złożoność bitcoinowych algorytmów. W którymś momencie koszty energii będą przekraczać wartość wykopanych bitcoinów.

O autorze
Bitcoiny